Založ si blog

Nesúďme knihu podľa obalu

Na chodbách lyceálnej knižnice nás privíta útle žieňa Katarína Slávičková, ktorej príbehy historického Kežmarku nie sú cudzie a ku knihám, do ktorých sa písali aj naše dejiny, sa správa ako ku najväčšiemu pokladu. Čo je pre ňu ženskosť?

 

 

Katarína Slávičková pracuje v Lyceálnej knižnici v Kežmarku, najväčšej školskej historickej knižnici v strednej Európe. Lyceálna zbierka obsahuje 150-tisíc zväzkov kníh, medzi ktorými sú vzácne rukopisy, prvotlače, diela od 15. až po 20. storočie, mapy, hudobniny, grafické listy a ďalšie poklady slovenskej a európskej histórie. Knižnicu navštevujú turisti z rôznych kútov sveta a ona ich sprevádza týmito pokladmi, pripravuje výstavy a stará sa o prevádzku knižnice so všetkým, čo k tomu patrí. „Keďže je to práca s ľuďmi, tak práve tá spätná väzba, ktorú mi návštevníci dávajú, najmä deti, je to, čo ma napĺňa a teší,“ hovorí knihovníčka Slávičková.

Rada chodí do divadla, venuje sa športu a najlepším relaxom je pre ňu príroda, rodina a priatelia. „Pre mňa sú prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu veľmi dôležité. Je to ako keby ste si dobili baterky. Kežmarok a jeho okolie je ideálne miesto na prechádzky, môžete sa vydať akýmkoľvek smerom,“ hovorí Slávičková.

 

Úsmev nadovšetko

Ženskosť je podľa kežmarskej knihovníčky zmyselnosť a energia, ktorú každá žena vyžaruje do svojho okolia. „Každá sme iná, jedinečná a nezáleží na tom, či máme miery topmodelky alebo dokonalý drahý outfit, to, čo robí ženu ženou, má každá z nás v sebe, krásny úsmev, milé slovo a radosť zo života. Žena je krehká bytosť, ale zároveň vie byť aj veľmi silná, je nositeľkou života a matkou, ktorá drží rodinu pokope. Ak je žena šťastná, má po boku milujúceho partnera a rodinu, tak dokáže svojou pozitívnou energiou rozžiariť celé okolie. Tá nežnosť, ktorá nenechá chladného žiadneho chlapa, to je podľa mňa ženskosť,“ vysvetľuje svoj pohľad na ženskosť Slávičková. Kežmarčankám praje všetko dobré a hlavne nech si zachovajú svoju ženskosť, aby boli usmiate a vždy, keď sa to dá, pozitívne naladené.

 

Ondrej Miškovič, foto: archív Kataríny Slávičkovej

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Matúš Šutaj Eštok

V akom stave je vyšetrovanie atentátu na Fica? Šutaj Eštok povedal, kedy by mohli byť známe prvé závery

20.06.2024 19:00

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že dozorujúca prokurátorka si neželá, aby o prípade informovali.

migranti afrika španielsko

Výletná loď cestou na Kanárske ostrovy zachránila sedem desiatok migrantov z Afriky

20.06.2024 18:25

Podľa španielskeho ministerstva vnútra bolo tento rok medzi africkými brehmi a Kanárskymi ostrovmi zachránených takmer 19 000 migrantov.

Russia Ukraine War

Ruskí okupanti nevzali ukrajinského vojaka do zajatia, ale odrezali mu hlavu. Aké šialenosti robia na fronte?

20.06.2024 18:00

Ruskí vojaci dokážu zabíjať ako bojovníci v stredoveku. Nad viacerými zajatými Ukrajincami sa nezľutovali, ale bezbranných ich zavraždili.

explózia, čierna hora

Explózia v černohorskej Cetinji zabila dvoch ľudí, traja sú vážne zranení

20.06.2024 17:35

Výbuch môže súvisieť s čiernohorskými zločineckými gangmi, ktoré obchodujú s drogami.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344018x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu