Založ si blog

Rada by som všetkým ženám odkázala, aby sme sa hrdo naučili nosiť titul Žena

Simona Pavlíková patrí medzi usmiate sestry Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Dennodenne sa stará na oddelení dlhodobo chorých o pacientov, pre ktorých je oddelenie často posledným miestom. O jej práci, úspechoch, ale aj rodine sa dočítate v článku.

Už takmer 30 rokov pracuje v zdravotníctve a od samého začiatku sa hrdí svojou pracovnou pozíciou – sestra. Ako úspešnú absolventku Strednej zdravotníckej školy v Poprade ju vietor zavial na chirurgické oddelenie, kde so všetkými svojimi zmyslami absorbovala teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré jej postupne odovzdávali jej kolegyne a každodenná prax. „S určitosťou môžem povedať, že už tam som si toto nádherné povolanie zamilovala. Ako dvojnásobnú mamu ma moje kroky a rodinná situácia zaviali na oddelenie dlhodobo chorých, kde pracujem dodnes. Je to veľmi náročné oddelenie z fyzického a psychického hľadiska, keďže sa na našom pracovisku dennodenne stretávame s polymorbídnymi a ťažko chorými pacientmi. Preto chcem touto cestou všetkým svojim kolegyniam a kolegom, ktorí túto vysoko humánnu prácu vykonávajú s láskou a vysokou profesionalitou, vyjadriť svoju úprimnú vďaku, uznanie a spolupatričnosť,“ hovorí kežmarská sestra.

A čo jej vlastne práca sestry dáva? „Vediem ošetrovateľský tím a je to skutočne veľmi náročná, ale inšpiratívna práca. Ďakujem za túto možnosť, veľmi ma to posúva z profesionálneho a ľudského hľadiska vpred. Verím, že všetci spoločne vytvárame maximálny možný psychický a fyzický komfort všetkým našim pacientom aj ich blízkym a je mojou povinnosťou celý náš tím viesť k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán,“ odpovedá Simona Pavliková.

Pri svojom pracovnom vyťažení si nájde čas na relax a snaží sa byť pri svojich povinnostiach sestry, mamy, aj babičkou vnučke Dorotke. Nepohrdne dobrým filmom v kine, dobrou knihou či behom. „V slúchadlách si zapnem Kabát a som rada len tak sama so sebou,“ priznáva. Čas rada trávi aj na chatke či s priateľmi.

 

Hľadajte ženské vzory

„Čo sa týka vnímania ženskosti, je pre mňa absolútnou prioritou, čo žena, ktorá je v mojej blízkosti, vyžaruje. Nebudem tajiť, že mám okolo seba vzory, ktorých prítomnosť vyhľadávam, inšpirujem sa, a aj takto pracujem na sebe,“ hovorí Simona Pavlíková a pokračuje: „Obdivujem ženy, ktoré svojim vystupovaním a verbálnym prejavom dokážu zaujať nielen muža, ale aj inú ženu či ženy v pozitívnom zmysle slova. Rada by som vyzdvihla jemnosť, láskavosť, dobrosrdečnosť, úprimnosť, životný optimizmus, pracovitosť, inteligenciu, kreativitu, prístupnosť, diplomaciu.“

Ženám odkazuje, aby napriek pracovnej a domácej vyťaženosti nezabudli na to, že sú počas každodennej rutiny bezpečným prístavom pre svoje deti a vnúčatá. „Sme úžasnou dcérou pre svojich rodičov. Sme bútľavou vŕbou sestre či kamoške, ktorá potrebuje poradiť s neriešiteľným problémom. Sme pre svoju kolegyňu kamarátkou, na ktorú sa môže s dôverou obrátiť. Sme povzbudením pre niekoho, koho nepoznáme, no na ulici sa nedbalo usmejeme a dáme najavo, že nie je neviditeľný. Sme napriek sychravým dňom slnkom pre všetkých, ktorých máme rady. My ženy sme dostali šancu byť na tomto svete dcérou, matkou, manželkou, sestrou, kamarátkou. Snažme sa preto každé ráno vstávať z postele s vďakou a s pocitom, že ideme využiť všetky svoje možnosti a zanechať svoju stopu v srdciach tých, na ktorých nám najviac záleží. Pretože to všetko okolo nás je bonus, ktorý sme si nejakým spôsobom zaslúžili,“ zakončuje odkaz Simona Pavlíková, inšpiratívna žena z Kežmarku.

 

Text a foto: Ondrej Miškovič

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340141x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu