Založ si blog

Jaroslava Božoňa ku športu priviedol otec a rovnako tak chce viesť aj on svoje deti

Po skončení osemročnej školy jeho kroky smerovali na športové gymnázium do Banskej Bystrice. Tam začala jeho profesionálna kariéra, ktorá pokračovala štúdiom na fakulte športu taktiež v Banskej Bystrici.

 Ako Vás v začiatkoch športu ovplyvnil Váš otec?

Otec založil v Kežmarku športové súťažné karate. On ma k tomu doviedol. Som veľmi rád, že mi to odovzdal a hlavne v puberte, že ma v tom udržal. Po smrti otca v roku 2009 som založil v Kežmarku nový karate oddiel. To čo on ukončil, ja som začal.

Čo pokladáte za svoj najväčší športový úspech?

Najcennejšie je pre mňa tretie miesto na Majstrovstvách Európy na Cypre a tretie miesto na Majstrovstvách sveta v Belehrade. V začiatkoch klubu pod mojím vedením som mal skvelých zverencov, ktorí víťazili v európskych pohároch. Teším sa hlavne z toho, že v tejto línii pokračujú aj moje deti Ninka a Jarko.

Čo sa podľa Vás zmenilo v oblasti športových aktivít vtedy, keď s nimi začínal Váš otec a ako je to teraz?

Povedal by som to tak, ako sme my trénovali, tak tá disciplína a odhodlanie bola vyššia ako teraz. Dnes sú deti úplne v inom režime.

Ako hodnotíte šport v meste?

Kežmarok na to, že je malé mesto, poskytuje svojím obyvateľom množstvo príležitostí, ako sa športovo realizovať. Keď chce športovať, nájde si ten pravý šport pre seba. V Kežmarku majú športy veľmi dobrú štruktúru.

Európske mesto športu Kežmarok 2022 – čo Vám pri tomto spojení ako prvé napadne?

Po pandemickom období sa naraz otvorilo viacero súťaží. Je cítiť, že kluby majú stratu detí. Športový deň Wanadoo festival v Kežmarku sa mi veľmi páčil a taktiež ma potešilo to, že sme v hlasovaní ľudí zvíťazili. By som to prirovnal k športovému EĽR-u v Kežmarku.

Koľko zverencov sa Vám doposiaľ podarilo vytrénovať? 

Väčšinou pracujeme s deťmi v menších skupinkách. Starší, ktorí ostali po otcovom klube, sa dali posunúť do juniorskej kategórie, no teraz je ťažko už udržať deti pri športe. Hranica je tak 14 až 15 rokov. Štúdium, priatelia či iné koníčky prirodzene od tohto športu odpútavajú pozornosť a prestávajú byť prioritou.

Čo by ste odkázali rodičom, ktorí váhajú, či dať svoje dieťa na šport a prečo práve karate?

Rodičom poviem jedno: Netreba sa báť! Karate nie je bitka na ulici. Tam je to o disciplíne, výchove a sebareflexii. Dieťa sa naučí ovládať a pri tomto športe to aj potrebuje. Deti sú šikovné a vedia si vybrať, ak by to nebolo pre nich, tak nech si zvolia aj iné športy, ale nech hlavne športujú.

Aké plány máte na jeseň?

Dúfam, že nás nič neprekvapí. Ako sa to otvorilo od februára a trvalo do júna, tak sme mali turbulentné obdobie a každý víkend sme niekde boli. Od septembra, keď začneme, verím, že zase prídu noví členovia. Aj vďaka  festivalu Wanadoo, kde sa sa dobre spropagovali, musím povedať, že sa nám darí. Chceli by sme organizovať viaceré súťaže, ako bola tatranská či oblastná liga. Pred covidovým obdobím sme aj s prezidentom zväzu ako aj pánom primátorom Jánom Ferenčákom mali v pláne zorganizovať Slovenský pohár alebo Majstrovstvá Slovenska v karate. Do Kežmarku by tak prišlo viac ako 600 pretekárov s rodičmi a fanúšikmi.

Ondrej Miškovič

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

zemplinska

Opitý mladík sa topil v Zemplínskej Šírave, pomáhal náhodný okoloidúci

13.07.2024 17:29

Polícia upozorňuje, že kombinácia alkoholu, horúčav a kúpania môže byť nebezpečná.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351470x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu