Založ si blog

Vojtech Wagner druhý rok na stoličke riaditeľa školy

Predchádzajúci školský rok bol náročný aj z dôvodu stále pretrvávajúcej pandémie a s tým súvisiacimi rôznymi opatreniami. Práve sa nám začína nový školský rok 2022/2023 a pre Kežmarčana Vojtecha Wagnera to bude druhý školský rok v pozícii riaditeľa školy.

V novom školskom roku plánuje Stredná odborná škola Garbiarska 1 pokračovať v rekonštrukciách a opravách interiéru školy. V minulom školskom roku sa im podarilo zriadiť tri odborné učebne pre žiakov študijného odboru klientsky manažér pošty, učebných gastroodborov a odborov kaderník a kozmetik. „V týchto učebniach sme opravili omietky, ktoré vykonávali naši žiaci v rámci odborného výcviku. Učebne sme vybavili modernými učebnými pomôckami, vizualizérmi a interaktívnou tabuľou. Upravili sme aj priestory na chodbách, odstránili sme starý olejový náter sokla a nahradili ho novým moderným náterom. V tomto školskom roku chceme pokračovať v rámci finančných možností v ďalších opravách chodieb a tried,“ hovorí Vojtech Wagner.

Majú v pláne dve najchladnejšie triedy zvnútra zatepliť, a tým spríjemniť prostredie na výučbu a aj ušetriť náklady na vykurovanie. Najväčšou investíciou, s ktorou chcú začať už v septembri, je rekonštrukcia vstupného prístupového chodníka do budovy teoretického vyučovania. „Plánujeme odstrániť značne poškodené oplotenie a chceme ho nahradiť novými modernými nízkymi tvárnicami. Všetky plánované práce budú vykonávať naši žiaci v rámci odborného výcviku,“ dopĺňa Wagner. Veľkou výzvou pre nadchádzajúce obdobie je plánovaná komplexná rekonštrukcia domova mládeže.

V školstve a na tejto škole riaditeľ Wagner pôsobí už 30 rokov. „Dá sa povedať, že ju dosť dobre poznám. Niekoľko rokov som pracoval ako zástupca riaditeľky školy a mám dobrý vzťah s kolegami. Myslím si, že náš vzťah sa nezmenil a vieme sa spoločne dohodnúť na tom, aby naša škola prosperovala a napredovala,“ hovorí Wagner.

Na štúdium v tomto školskom roku sa im prihlásilo vyše 200 žiakov. Systém umožňuje žiakom podať si viac prihlášok na viac škôl, preto prijali asi 140 žiakov, z ktorých sa ku nim zapísalo spolu 109 žiakov. V prvý deň školy 5. septembra by malo nastúpiť 23 žiakov do 2-ročných učebných odborov, 43 žiakov do 3-ročných učebných odborov, 20 žiakov do 4-ročných študijných odborov a 23 žiakov bude pokračovať v 2-ročnom nadstavbovom štúdiu.

Tradične najväčší záujem je o štúdium v odboroch kozmetik a kaderník. „Máme náš vlastný kozmetický a kadernícky salón, ktorý je otvorený pre verejnosť. Mierny pokles vidíme o záujem  gastroodborov, čo súvisí pravdepodobne so stratou zamestnaní v gastronómii počas pandémie. Naši žiaci v rámci odborného výcviku získavajú skúseností na množstve akcií, ktoré pripravujeme pre mesto alebo verejnosť v rámci osláv, plesov, svadieb a pod. Priemerný záujem je aj o stavebné profesie – stavebná výroba a murár. Žiaci týchto odborov vykonávajú produktívne práce v rámci zveľaďovania vnútorných priestorov školy,“ dopĺňa štatistiku riaditeľ.

Škola sa zapojila so všetkými odbormi do systému duálneho vzdelávania, ktoré prináša benefity ako žiakom, tak aj zamestnávateľom. „Snažíme sa žiakov zapájať do tohto systému. Máme rozbehnutú spoluprácu s viacerými zamestnávateľmi. Najväčší záujem je o žiakov učebného odboru stolár, ale, žiaľ, žiakov nie je dostatok,“ priznáva riaditeľ.

Kežmarská stredná škola má dôstojné miesto v sieti škôl Prešovského kraja a aj mesta Kežmarok. „Spoluprácu s mestom si budeme udržiavať zapájaním sa do akýchkoľvek podujatí organizovaných mestom. Spolu s mojimi kolegami sa budeme snažiť o ďalší rozvoj našej školy. Mnohí naši absolventi sa úspešne zamestnali vo svojej profesii, na čo sme právom hrdí,“ dopĺňa na záver Wagner.

Ondrej Miškovič

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

malvér, vírus, malware, malver, antivirus, trojsky kon, pocitac,

USA zakazujú ruskej firme Kaspersky Lab predaj antivírusového softvéru

21.06.2024 06:27

Ministerstvo obchodu svoje rozhodnutie odôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.

Kalifornia streľba usa

Počas sviatku pripomínajúceho koniec otroctva v USA bolo postrelených 15 ľudí

21.06.2024 06:20

Násilie vypuklo večer pri jazere Merritt počas akcie, na ktorej sa zúčastnilo až 5000 ľudí a ktorá bola inak pokojná,

Rutte, Stoltenberg

Hrozí, že bude Rutte mäkký na Rusko? A ako by si poradil s Trumpom? Expert hovorí o novom šéfovi NATO

21.06.2024 06:00

Novým generálnym tajomníkom NATO bude holandský premiér Mark Rutte. Nahradí Nóra Jensa Stoltenberga.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344037x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu