Založ si blog

Ladislav Melikant, duša festivalu Európske ľudové remeslo

Festival sa vo svojom 30. ročníku niesol v znamení spomienok na jeho zakladateľov a dlhoročných podporovateľov. Cenu In memoriam si za svoju obetavú činnosť právom zaslúžil i Kežmarčan Ladislav Melikant. S jeho synom sme spomínali na to, ako festival prežívala rodina Melikantovcov.

Na atmosfére v meste bolo pred začiatkom EĽRO cítiť, že sa niečo blíži, inak tomu nebolo ani u Melikantovcov. Kežmarčania stavali brány, tribúny a stánky. „Na správaní a reakciách otca sa čas prípravy festivalu neprejavoval. Možno len častejšie telefonoval, komunikoval s médiami, propagoval EĽRO v televízii. Vždy bol pokojný, sústredený a pripravený pomôcť všetkým kolegom a iným organizátorom v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu,“ začal rozprávanie syn Ladislav.

Pre pána Ladislava Melikanta znamenalo podujatie množstvo driny, ktorej výsledkom bola odvedená práca na značke s názvom EĽRO. Fáza prípravy sa začínala už mesiac po skončení uplynulého ročníka. Nasledovali stretnutia s tými správnymi ľuďmi – s úzkym výborom a ľuďmi zainteresovanými na podujatí. Bola to práca na neustálom systematickom zlepšovaní. Počas samotného EĽRO z postu riaditeľa a hlavného organizátora podujatie obsahovalo množstvo stretnutí a propagácie. Cieľom bolo, aby každý ročník bol pre jeho návštevníkov niečím výnimočným. „A čo znamenalo pre otca? Podľa mňa zviditeľnenie mesta Kežmarok a propagáciu remesiel a kultúry od nášho regiónu až po ten európsky,“ odpovedal Ladislav Melikant ml.

Dni EĽRO boli aj stále sú naplnené dobrou náladou a výnimočnou atmosférou. Stretnutia rodín a priateľov prinášali krásne, nezabudnuteľné momenty. „A presne tak tomu bolo aj teraz počas 30. ročníka. Podstata sa našťastie nezmenila a zmeniť nesmie. Ľudia nesmú zabudnúť na svoju históriu, remeslá a kultúru. Pokročila technika a moderné technológie aj v tomto poslednom ročníku ešte viac priblížili návštevníkom to, čo na festivale hľadali,“ povedal syn Ladislav. Čo by na 30. ročník festivalu povedal teraz Ladislav Melikant st.? „Na túto otázku by som aj ja chcel poznať odpoveď. Verím, že by bol spokojný a hrdý na to, že pôvodná myšlienka spájania ľudí prostredníctvom kultúry, umenia a histórie sa uplatňuje aj v dnešných dňoch,“ zakončil rozprávanie syn Ladislav, ktorý taktiež tento rok zabezpečoval chod podujatia. Festival Európske ľudové remeslo tak ostáva hlboko zapísaný v srdciach a spomienkach Kežmarčanov a rodiny Melikantovcov.

 

Ondrej Miškovič

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340145x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu