Založ si blog

Evolúcia kapely Imagine Dragons

Imagine Dragons patrí k najpopulárnejším koncertným kapelám súčasnosti. Poriadne nahlas, zvučne a oslnivo. Takto sa fanúšikom často predstavuje na svojich koncertoch.

Imagine Dragons je americká popová a alternatívne rocková hudobná skupina z Las Vegas založená v roku 2008. Jej členmi sú spevák a bubeník Dan Reynolds, gitaristi Ben McKee a Wayne Sermon a bubeník Daniel Platzman. Skupina je prirovnávaná k takým kapelám ako sú The Killers alebo Arcade Fire.

Dan Reynolds ako zdroje inšpirácie citoval Arcade Fire, Muse, The Beatles, Paula Simona a Harryho Nilssona. V meradle úspešnosti Reynolds tiež spomenul, že obdivuje skupiny Foster the People a Mumford & Sons za to, že v terajších rokoch priniesli alternatívne popovú hudbu do novej úrovne komerčného úspechu.

Ich hudba je často popisovaná ako pozitívna a povznášajúca. Skupina sa zdržiava od používania hrubých výrazov vo svojich textoch alebo na koncertoch. Meno skupiny je anagram, pôvodné slová sú známe len členom.

2008

V roku 2008 hlavný spevák Dan Reynolds spoznal bubeníka Andrewa Tolmanna na Brigham Young University, kde obaja študovali. Tolman do kapely priviedol svojho kamaráta zo strednej školy, Daniela Wayna Sermona, ktorý absolvoval Berklee College of Music. Tolman potom do skupiny angažoval svoju ženu Brittany Tolmanovú, aby spievala sprievodné vokály a hrala na klávesy. Sermon potom prišiel so svojím spolužiakom Benom McKee, aby sa pridal ku kapele a tým sa doplnili členovia. Skupina sa preslávila v Prove v Utahu, svojom rodnom meste, a potom presídlila do Las Vegas, rodného mesta Dana Reynoldsa, kde nahrala a vydala svoje prvé tri extended play.

 

2009 – 2011 (Uptight)

Skupina vydala dve extended play nazvané Imagine Dragons a Hell and Silence v roku 2010 a obe nahrala v Battle Born Studios. Do tohto štúdia sa vrátili v roku 2011. Extended play vydané americkou rockovou skupinou Imagine Dragons, ktoré vyšlo v Spojených štátoch v roku 2009. Bolo nahrané v Battle Born Studios. Všetky piesne napísali Imagine Dragons a sami si ich aj produkovali. Skladby z tohto EP sa objavili vo Windows Media Playeri, potom, čo skupina vyhrala súťaž na Reverbnation.

Singel  I Need a Minute bol obsiahnutý na CrazedHits.com. Ďalšie EP s názvom It’s Time bolo vytvorené ešte pred podpisom nahrávacej zmluvy. Pieseň „I Need a Minute“ sa dočkala prelomu na CMJ Radio 200.

V novembri 2011 podpísali Imagine Dragons zmluvu s nahrávacou spoločnosťou Interscope Records. Úzko spolupracujú s producentom Alexom Da Kidom, s ktorým nahrali svoje prvé veľké nahrávky vo Westlake Recording Studios v západnom Hollywoode v Kalifornii.

 

2012 (It´s Time, Bleeding Out, Radioactive)

Extented play nazvané Continued Silence bolo digitálne vydané na Deň svätého Valentína (14. februára 2012) a umiestnilo sa na 40. mieste v rebríčku Billboard 200.

Krátko potom bola pieseň „It’s Time“ vydaná ako singel a umiestnila sa v Top 5 skladbách v rebríčkoch Billboard Alternative a Billboard Rock a stala sa tak prvým singlom kapely, ktorý sa umiestnil v najlepšej pätnástke. Pieseň tiež drží rekord za najdlhší časový úsek v najlepšej desiatke v Alternative rebríčkoch. Hudobný videoklip bol vydaný dňa 17. apríla 2012 na všetkých staniciach MTV a skupina bola nazvaná Najlepším umelcom týždňa. Videoklip bol následne nominovaný aj na MTV Video Music Award v kategórii najlepšie rockové video. It’s Time sa v novembri 2012 stala platinovým singlom.

V roku 2012 tiež podnikli turné k albumu a navštívili Spojené štáty, Kanadu a aj niekoľko štátov v Európe. Turné sa vypredalo, s výnimkou dvoch takmer vypredaných koncertov.

Dňa 27. októbra 2012 ich producent Alex da Kid pomocou internetu oznámil, že Imagine Dragons vydávajú nové EP Hear Me, spolu so vzorkou dlhou 2:13, ktorá bola tiež vydaná. Dňa 25. novembra 2012 vyšlo toto extended play v Spojenom kráľovstve.

Skupina oznámila, že vstúpi do Studia X v Palms Casino Resort, aby dokončili nahrávanie svojho debutového albumu Night Visions v lete 2012 a album vydali dňa 4. septembra 2012. V rebríčku Billboard 200 sa album umiestnil na druhom mieste a za prvý týždeň sa ho predalo cez 83 000 kópií, čím sa stal najlepšie umiestneným debutovým albumom od roku 2006. Album tiež bol na prvom mieste na Billboard Alternative Albums a Top Rock Albums a umiestnil sa v najlepšej desiatke v hitparádach v Rakúsku, Kanade aj Nemecku.

Imagine Dragons naživo vystúpili s piesňou „It’s Time“ v reláciách The Tonight Show with Jay Leno, Jimmy Kimmel Live!, Late Night with Jimmy Fallon.

Hudobný magazín Billboard uviedol skupinu ako jednu z najžiarivejších nových hviezd roka 2012. Server Amazon.com nazval skupinu svojím obľúbeným rockovým umelcom roka 2012.

 

2013 (Demons, On top of the world, Monster)

Na začiatku roka 2013 získalo Night Visions zlatú platňu v Kanade, Nórsku a Švédsku. Druhý singel s názvom „Radioactive“ získal prvú priečku v rebríčku Billboard Alternative Songs a vo Spojených štátoch sa stal zlatým singlom.

V televíznom seriáli Glee zaznela cover verzia „It’s Time“ v podaní speváka Darrena Crissa. Ich piesne boli taktiež použité v traileroch pre celovečerné filmy Ten, kto stojí v kúte, The Words a Hostiteľ. Veľkému úspechu singlu „Radioactive“, tiež pomohol fakt, že zaznel v launch traileri hry Assassins Creed 3.

V roku 2013 sa Imagine Dragons vrátili do Európy a Severnej Ameriky s turné s názvom Night Visions Tour. Vstupenky na americké koncerty sa rýchlo vypredali, a tak skupina oznámila ďalších 13 pridaných koncertov, ktoré sa tiež vypredali. Skupina potom oznámila severoamerické turné v amfiteátroch. Skupina tiež potvrdila, že jej bolo ponúknuté robiť predskokana na turné skupine Muse, z časových dôvodov však museli odmietnuť.

Dňa 24. apríla 2013 skupina v rámci turné prvýkrát zavítala do Čiech, kde mala koncert v pražskom klube Sasazu. Druhýkrát sa skupina do Prahy pozrela 16. januára 2016, kedy si zahrala v pražskej O2 aréne v rámci turné Smoke + Mirrors.

https://www.youtube.com/watch?v=Zk6Lxw3mYlw

V roku 2013 skupina spolu s rodinou Tylera Robinsona založila charitatívnu organizáciu The Tyler Robinson Foundation, ktorá pomáha ľuďom bojujúcim s rakovinou. Webové stránky nadácie sú tylerrobinsonfoundation.com. V rovnakom roku sa Imagine Dragons zúčastnili medzinárodnej kampane pre zastavenie násilia, Do The Write Thing: National Campaign to Stop Violence. Na začiatku roka 2014 vystupovali na koncerte Bringing Human Rights Home (Prinášanie ľudských práv domov) od organizácie Amnesty International.

Skupina tiež vystúpila na letných hudobných festivaloch ako sú Sasquatch! Music Festival, Isle of Wight Festival, Rock am Ring and Rock im Park, Summer Sonic, Hultsfred Festival, Kanrocksas, T in the Park, Lollapalooza, Hangout Music Festival, Reading and Leeds Festivals, Summerfest, Osheaga Festival, Jay–Z’s Made in America Festival, Yahoo! On the Road Festival, Bergenfest, Slotsfjell Festival, Pukkelpop, Northside Festival a ďalšie.

 

2014 (Battle Cry, Warriors, I Bet My Life, Gold)

Dňa 2. júna 2014 skupina vydala pieseň k filmu Transformers: Zánik s názvom Battle Cry.

Po ukončení turné Into the Night Tour skupina oznámila, že začne pracovať na druhom štúdiovom albume. Dňa 17. septembra 2014 vydali v spolupráci s Riot Games pieseň Warriors pre Majstrovstvá sveta v League of Legends 2014.

Dňa 24. októbra vyšiel singel s názvom I Bet My Life, ktorému videoklip produkoval Geoff McLean.

V tomto roku im vyšiel aj singel Gold, ktorému videoklip produkoval Isaac Halasima a ku dnešnému dňu ma na youtube sledovanosť viac ako 47 miliónov.

 

2015 (Shots, Roots)

Tri mesiace od vydania I Bet My Life produkovala kapela singel Shots, čo je prvý singel z vtedy pripravovaného albumu Smoke + Mirrors. Imagine Dragons nahrávali Shots vo vlastnom štúdiu v Las Vegas, sami si ju aj produkovali, pomáhal im však anglický hip-hopový producent Alex Da Kid.

Druhý album Smoke + Mirrors, sa okamžite dostal na prvú priečku v Billboard Top 200. Okrem dvoch úspešných albumov má však na konte aj koncertnú platňu, ktorou rekapitulovala úspešné turné k albumu Smoke + Mirrors.

2016 (Not Today, Sucker For Pain, Levitate)

V roku 2016 vystúpili Imagine Dragons aj na Slovensku, pre denník Sme, to komentovala Monika Grešová takto:

Šesť veľkých vertikálnych obrazoviek svieti žiarivým modrým svetlom a osvetľuje beznádejne vypredané publikum v bratislavskej Aegon Aréne. Na pódium vybieha zostava amerických hudobníkov. Na rockové ikony nepôsobia drzo, dravo ani príliš sebavedomo, skôr ostýchavo a pokorne. Až kým nezačnú hrať. Na ich drobné dvadsaťminútové oneskorenie zabudli fanúšikovia hneď pri prvých slovách piesne Shots z druhého albumu Smoke+Mirrors, v ktorých hlavný vokalista Dan Reynolds spieva o tom, ako ho mrzí všetko, čo urobil. „Necítil som sa dnes dobre,“ zneli prekvapivo prvé slová, ktoré adresoval fanúšikom. „Dostal som správu od kamarátky doma v Amerike, ktorá trpí rakovinou v štvrtom štádiu, aj ona mala dnes zlý deň. Vtedy som si uvedomil, aký som vďačný za to, že tu dnes môžem stáť.“

S divákmi sa rozlúčili s prídavkom The Fall, počas ktorej už priestorom arény lietali farebné konfety a Dan Reynolds na konci sľúbil, že sa ešte určite na Slovensko vrátia.

 

2017 (Believer, Thunder, Walking The Wire, Wheatever It Takes)

Dňa 23. júna 2017 vyšiel ich tretí štúdiový album Evolve (ƎVOLVE). Album oznámili 9. mája, kedy bola spustená aj predobjednávka albumu. Frontman Dan Reynolds vysvetlil, že Evolve bude „evolúcia pre Imagine Dragons“. Album je propagovaný troma piesňami: Believer, Thunder a Whatever It Takes. Počas roka oznámili svetovú tour, ktorá začala 26. septembra v Severnej Amerike.

Believer bol šesť týždňov po sebe číslo jeden na Alternative Radio a prekonal tak trinásťročný rekord v počte odohraní vo svojom formáte. Z trónu tak zosadil Linkin Park so skladbou Faint z roku 2003. TIME nazval Believer „ďalšou prefektnou hymnou“, Entertainment Weekly zasa ocenil „ohromný refrén a diabolskú basu“. Billboard charakterizoval singel ako „hymnu, ktorá z váhajúcich optimistov učiní oddaných veriacich“.

„Minulý rok bol pre mňa skutočne najpozitívnejší za celý môj život. Táto pieseň vysvetľuje moje uvedomenie si, že emocionálna bolesť, ktorej som čelil niekoľko posledných rokov, mi skutočne pomohla postúpiť do zdravšieho duševného priestoru. Aj keď vám osud práve nepraje, pomôže, keď človek verí sám v seba,“ dodal na adresu hitu Believer spevák Dan Reynolds.

Americká rocková kapela Imagine Dragons ohlásila v roku 2017 zastávky európskeho turné. Skupina tak urobila prostredníctvom sociálnej siete Facebook.       Hoci sa v piesni Thunder chlapci odklonili od rockových koreňov, beat, syntetizátory a auto-tune sú v tomto prípade použité natoľko šikovne, že kapela nestratila ani kúsok zo svojej originality. Okrem už uvedených hitov Believer a Thunder na novom albume nájdu fanúšikovia ďalších deväť piesní vrátane už zverejnených Whatever It Takes a Walking The Wire.

 

Zdroj: imaginedragonsmusic.com, wikipedia.com, youtube.com, hudba.zoznam.sk, hudebniknihovna.cz, kultura.sme.sk,

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

zemplinska

Opitý mladík sa topil v Zemplínskej Šírave, pomáhal náhodný okoloidúci

13.07.2024 17:29

Polícia upozorňuje, že kombinácia alkoholu, horúčav a kúpania môže byť nebezpečná.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351451x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu