Príbehu Tajomstvo skalného sokola predstaví Kežmarok z vtáčej perspektívy

Lenka Šingovská je autorka a vydavateľka detských kníh. Knihy nielen vymýšľa, zostavuje, píše, graficky upravuje, ale skladá aj tím tvorcov. V pripravovanej publikácii pre deti s názvom Tajomstvo skalného sokola sa predstaví i perla pod Tatrami, mesto Kežmarok.

Príbehy slovenských miest v publikácii nielen pre deti

Pripravovaná kniha Tajomstvo skalného sokola bude zbierkou autorských aj prerozprávaných povestí a legiend. Knižným hrdinom je sokol, kráľ výšok a symbol slobody. Jeho životným priestorom je bližšie neurčená lokalita na Slovensku. Na okolitú krajinu sa pozerá z veľkej výšky. Svojimi myšlienkami často zablúdi k ľuďom, ktorých občas zahliadne počas svojich letov, ako sa sťa mravce mrvia na zemi a stále niečo robia. Do blízkosti človeka sa však ešte nepriblížil. Občas sa cíti osamotený. O svojich rodičov prišiel hneď, ako sa naučil lietať. Odvtedy je sám, nemá nikoho blízkeho. Svoje dni napĺňa plachtením vo výškach, lovením a premýšľaním o ľuďoch, ktorí sú mu tak vzdialení. Často navštevuje svoje obľúbené miesto na okraji lesa. Je tam čudesná skala, ktorá mu prináša pocit pokoja a mladý sokol v nej nachádza oporu. Dokonca sa mu zdá, že skala vypínajúca sa k oblohe má tvar sokola. Silou myšlienok a túžob mladého sokola k nemu jedného dňa skalný sokol prehovorí. Hovorí zvláštne. Tajomne. Prezrádza, že je výtvorom človeka, ktorý ho pred mnohými rokmi vytesal do tvrdej skaly. Odkaz skalného sokola silno zapôsobí na slobodného vtáka a podnieti jeho záujem o zvláštneho tvora menom človek. Tajomný rozhovor dvoch sokolov postupne čitateľovi odkrýva dávnu minulosť našich predkov. Úvodný príbeh je tvorený rozprávaním skalného sokola, ktorý stráži toto tajomné miesto viac ako tisíc rokov. Mladý sokol hnaný túžbou po poznaní a posmelený tajomným spoločníkom letí do diaľav, aby na vlastné oči vzhliadol to, o čom jeho spoločník hovorí. Tieto zážitky a skúsenosti prinesú mladému sokolovi poznanie, že tajomné príbehy jeho spoločníka nie sú vymyslené. Predstavujú históriu, zrkadlenie túžob i kultúry ľudí žijúcich v kraji, ktorý sa rozprestiera pod jeho krídlami. Sokolí príbeh je doplnený krátkymi povesťami z viacerých slovenských sídiel. Každá povesť je jedinečná. Ukrýva väčší či menší kúsok historickej skutočnosti, obohatený o osobitý fantazijný svet ľudí žijúcich v danej lokalite.

Autorkina cesta k písaniu

K vydávaniu kníh, ktorých ideovým tvorcom je ona, priviedla spisovateľku skúsenosť zo života v zahraničí. Päť rokov žila mimo svojej domoviny. „K zostavovaniu a vydávaniu kníh, napokon aj k samotnému písaniu, ma doviedla láska k vlasti. V Anglicku som istý čas pôsobila v malom vydavateľstve, kde som si osvojila znalosti o tom, ako také vydavateľstvo funguje. Stretávala som sa aj s mnohými krajanmi, ktorí sa natrvalo usadili v Anglicku. Založili si tam rodiny a neplánovali sa už na Slovensko vrátiť. Rozhodla som sa preto, že po návrate domov budem vydávať dvojjazyčné publikácie o Slovensku, aby som prostredníctvom nich do nových domovov Slovákov žijúcich v zahraničí vniesla kúsok Slovenska,“ hovorí Lenka Šingovská, ktorej knihy sú určené hlavne pre ich deti, aby si napriek životu v novej kultúre budovali vrúcny vzťah ku krajine svojich predkov.

Jej knihy sa za uplynulých 8 rokov dostali do krajín ako Veľká Británia, Kanada, USA, Austrália, Nemecko, Francúzsko, Cyprus a mnohých ďalších. Knihy boli na počiatku prioritne určené iba pre čitateľov žijúcich v zahraničí. „Časom, keď sa knihy dostali do knižníc na Slovensku, dostala som prvé oslovenia na besedy. Spätná väzba od učiteľov a dospelých účastníkov na moje knižné počiny bola obzvlášť pozitívna. Vďaka ich podpore a posmeleniu som sa v ďalšej tvorbe sústredila na potreby všetkých čitateľov, a to bez rozdielu veku a geografického určenia ich bydliska,“ vraví Šingovská.

Počas školských čias mala blízko k prírodným a technickým vedám. Vzťah k histórii v tom čase nemala, nenašla obľubu ani v humanitných predmetoch. „Až v dospelosti som zistila dôležitosť znalosti dejín. Život v cudzine mi ukázal, aké je dôležité poznať odkiaľ pochádzame, poznať svoje korene. Iba vďaka tomuto poznaniu vieme žiť šťastný a naplnený život. Toto poznanie by som rada tlmočila ďalej a za hlavný nástroj som zvolila knihu. Na základe vlastnej životnej skúsenosti sa prostredníctvom svojich knižných počinov prihováram čitateľovi spôsobom prijateľným aj pre také dieťa, akým som bola kedysi aj ja,“ vysvetľuje autorka.

Kežmarok ju oslovil prijatím Kežmarčanov

Mesto podľa autorky tvoria a budujú ľudia. „V prvom rade ma oslovilo vrúcne prijatie hostiteľov vo vašom meste pri príležitosti slávnostného otvorenia mesiaca knihy v mestskej knižnici. Po takejto skúsenosti sa už návštevník na mesto pozerá cez veľmi príjemnú optiku. Bonusom bola vyhliadka na mesto z veže Nového evanjelického kostola a raj milovníkov kníh – lyceálna knižnica,“ hovorí Šingovská.

Vybudovať pozitívny vzťah v deťoch ku knihám je v dobe moderných technológií veľkou výzvou. „Knihy sú vo všeobecnosti zdrojom poznania, poskytujú čitateľom možnosť slobodnej voľby. Preto sú pre rozvoj kritického myslenia nenahraditeľné. Mladí čitatelia teraz kladú veľa otázok. Na mnohé im ich učitelia a rodičia pohotovo vedia odpovedať. Nadíde však v živote čas, keď na svoje otázky u rodičov odpoveď nenájdu. Keď budú mať vybudovaný vzťah ku knihám, hoci aj keby neboli pravidelnými čitateľmi, budú mať však vnútorný pocit istoty, že poznajú cestu, ako a kde hľadať odpovede,“ odkazuje mladým autorom Šingovská, ktorej publikácia čoskoro uzrie svetlo sveta.

 

Dobrovoľní hasiči v Kežmarku: Srdce a odvaha v službe komunite  

03.04.2025

Dobrovoľní hasiči v Kežmarku: Srdce a odvaha v službe komunite Dobrovoľní hasiči v Kežmarku majú dôležitú úlohu pri ochrane života, majetku a prírody už celé desaťročia. Svojím nasadením pomáhajú nielen pri požiaroch, ale aj pri povodniach, nehodách a krízových situáciách. Ich práca je postavená na obetavosti, tímovom duchu a silnom zmysle pre pomoc komunite. [...]

Život za objektívom: Príbeh fotografky, ktorá zachytila ​​dušu našich najkrajších momentov

02.04.2025

Helena Lýdia Matiová sa narodila 22. decembra 1951 v Kežmarku a zomrela 28. novembra 2024, tiež v Kežmarku. Do povedomia Kežmarčanov sa zapísala ako fotografka, používajúca jednu z najstarších fotografických techník čiernobielej fotografie. Láske sa učila od rodiny Helena sa narodila do rodiny Alžbety a Františka Valenčíka, ako desiate dieťa. Od detstva ju [...]

Michal Fric sa v apríli vo výstavnej sieni predstaví na výstave Z absolútneho dňa

01.04.2025

Od 23. marca do 30. apríla môžeme vo Výstavnej sieni mesta Kežmarok obdivovať diela Michala Frica, ktorý pochádza z Popradu. Návštevníci výstavy majú jedinečnú možnosť v jeho dielach dešifrovať skryté odkazy. Umelec, ktorý vystavoval za hranicami Slovenska teraz predstaví svoje diela v Kežmarku Michal Fric sa narodil 7. apríla 1981 v Poprade, kde doteraz aj [...]

protest pochod bratislava

Vo viacerých mestách v SR i v zahraničí sa v piatok konali protesty

04.04.2025 23:43

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Oblasť pri ostrove Nová Británia zasiahlo zemetrasenie o sile 7,2 stupňa

04.04.2025 23:34

Podľa agentúry Reuters bolo vydané varovanie pred cunami.

býk

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 288
Celková čítanosť: 415300x
Priemerná čítanosť článkov: 1442x

Autor blogu