Založ si blog

Historická budova gymnázia dostane takmer 13-miliónovú investíciu

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) schválili na svojom zasadnutí 17. apríla prestavbu budovy Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava s prístavbou budovy Školy umeleckého priemyslu (ŠUP) v Kežmarku.

 Desaťročia bez investícií do rekonštrukcií škôl v Kežmarku

Budova gymnázia je zapísaná v Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok a  nachádza sa v mestskej pamiatkovej rezervácii. Gymnázium má zrekonštruovanú zatiaľ iba strechu. Ostatné časti budovy sú v zastaranom a nevyhovujúcom stave. Do terajšieho areálu gymnázia má pribudnúť aj ŠUP, ktorá sa v súčasnosti nachádza v prenajatých priestoroch patriacich mestu. Aj táto škola má materiálne a technicky zastarané priestory, ktoré nevyhnutne potrebujú komplexnú rekonštrukciu. Do budov oboch kežmarských škôl sa zásadne v uplynulých desaťročiach neinvestovalo. „Rekonštrukcia je nevyhnutná z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti študentov, zabezpečenia požadovanej kvality vzdelávania a materiálno-technického vybavenia školy a naplnenia súčasnej kapacity školy, aby nepokračoval odliv žiakov do iného okresu,“ povedala Daniela Mihóková, riaditeľka Gymnázia P. O. Hviezdoslava.

Študenti oboch škôl budú pod jednou strechou v roku 2026

Rozpočet rekonštrukcie bude na celú stavbu predstavuje sumu 12 768 293,10 eur s DPH. Celkové náklady sa však môžu ešte navýšiť. Práce sú rozdelené na štyri roky. Počiatočné práce za takmer dva milióny eur sú naplánované ešte na október tohto roka. Ide o búracie práce, prípojky energií a základy pre budúcu ŠUP. V budúcom roku by sa mala vykonať rekonštrukcia budovy gymnázia a výstavba hrubých základov pre ŠUP za 4, 4 milióna eur. V roku 2025 budú práce pokračovať až po realizácie inštalácií. Táto časť projektu bude stáť obdobnú sumu – vo výške 4,4 milióna eur. Finálnej stavby sa Kežmarčania dočkajú v roku 2026. V tomto roku sú na pláne dokončovacie práce, vonkajšie práce, komunikácie a oplotenie. Kraj túto investíciu bude financovať vo výške 10,86 miliónov eur z vlastného rozpočtu. Ďalšie dva milióny eur bude mesto účel rekonštrukcie gymnázia čerpať z úveru.

Nový vzhľad budovy nenaruší historický odkaz starej

Prístavba školy a súvisiace výkopové práce sa budú realizovať v pamiatkovom území na ploche archeologickej lokality, ktorá patrí medzi najstaršie urbanistické celky mestského charakteru na Slovensku. Z tohto dôvodu je nevyhnutné na mieste navrhovaných úprav vykonať  archeologický výskum a úpravy nehnuteľností v dotknutom pamiatkovom území. Kraj má pri výstavbe podmienku: Hmotovo-priestorová skladba prístavby nesmie byť voči existujúcej stavbe gymnázia dominantná. Návrh prístavby musel spĺňať prísne kritériá architektonickej tvorby v historickom prostredí, umocneným aj blízkosťou viacerých pamiatok mesta Kežmarok.

Pri obnove gymnázia musia byť rešpektované čo najmenšie stavebné zásahy do historických konštrukcií a v maximálnej možnej miere zachovaná jeho autentická hmotná a pamiatková podstata. Taktiež historický a architektonický výraz, základná stavebná dispozícia, historické, stavebné a remeselnícke konštrukcie. Zachovať sa musia i rôzne prvky a detaily. Tiež sa počíta s vyššou kvalitou materiálov určených na rekonštrukciu. Posledným krokom bude revitalizácia zelene v celom areáli.

Gymnazistom aj študentom umeleckej školy rekonštrukcia prinesie zmenu

Dlhodobým problémom starších budov je skutočnosť, že nie sú bezbariérové. V škole pribudne nový výťah, zdvižná plošina, záchody pre imobilných študentov na každom podlaží a vstup pre osoby ťažkým zdravotným postihnutím z úrovne terénu. Prístavba ŠUP bude bezbariérová takisto. Obidve školy budú mať spoločne zdieľané priestory, akými sú foyer, jedáleň s výdajňou jedla, telocvičňa, šatne, odborné učebne, laboratória, knižnica či administratívny úsek. V pláne je i revitalizácia zelene s oddychovo-športovými zónami, úprava a obnova oplotenia. Pre zásobovanie škôl a školskej jedálne bude vybudovaný samostatný vjazd. Vzhľadom na situovanie stavby v centrálnej mestskej zóne bude  parkovanie pre vozidlá riešené len pre nevyhnutný počet osobných vozidiel. V objekte prístavby je navrhnutá garáž pre služobné vozidlo a prípadnú záhradnú techniku.

Ondrej Miškovič, foto: projektová dokumentácia

Každý desiaty človek v okrese Kežmarok je nezamestnaný

05.02.2024

Začiatok roka je vždy spojený s bilancovaním toho starého a výzvami na ten nový. Okres Kežmarok patrí medzi okresy s najvyšším počtom nezamestnanosti. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie v okrese Kežmarok je k 1. januáru 5 761 osôb, z toho disponibilných je 4 852 osôb. Občanov z marginalizovaných skupín je 4 008. Podľa štatistických údajov k 30. [...]

Zažite kúzlo Londýna: Nezabudnuteľný výlet do britskej metropoly

27.01.2024

Londýn. Plánovane neplánovaný výlet, ktorý bol ešte deň pred odletom otáznikom. Už druhý rok po sebe som 17. januára chcel byť niekde ďaleko. Tak ako posledný rok, som však opäť ochorel a ešte pred polnocou bol v horúčke a rozmýšľal, či ísť do toho. Nakoniec to do rána nejako zázrakom prešlo a mohol som ísť do Londýna. Prvý pohľad na Londýn [...]

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

27.01.2024

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok. Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

ONDREJ MIŠKOVIČ

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 311332x
Priemerná čítanosť článkov: 1402x

Autor blogu