Založ si blog

Záujem o históriu osobností pochovaných na cintoríne rastie

Pred tromi rokmi sa opäť obnovil záujem žiakov a študentov na čele s pedagógmi o starostlivosť o hroby osobností, ktoré sú späté s ich školou.

Stredná Odborná Škola Biela voda ma patronát nad hrobom najstaršieho remeselníka

„Najviac sa o vybrané hroby starajú študenti Súkromnej strednej školy Biela voda v Kežmarku. Škola sa stará o kaplnku najstaršieho remeselníka, ktorú nájdete približne sto metrov napravo od hlavného vchodu,“ povedal Ján Dziak z Pohrebných a cintorínskych služieb Pieta Kežmarok a dodal, že „o hroby osobností sa okrem zamestnancov cintorína a študentov starajú aj občania. Najmä o hroby rodiny Dr. Vojtecha Alexandra či Jakuba Kraya, Martina Lányiho a Sebastiána Toporczera.“ Pri spomínanej hrobke troch kežmarských mučeníkov spadol aj erb z priečelia hrobu a bol odovzdaný na opravu.

Pred poslednými dušičkovými sviatkami bol rekonštruovaný pamätník padlých vojakov. Zároveň táto iniciatíva podnietila upresnenie mien tu zabitých vojakov. Terajšie železné kríže pred pamätníkom sa nahradia za kameninové pomníky. Novotou v pohrebníctve je i zmena miesta výkonu pitvy. Pozostatky sa zavážajú až do Martina. Pohrebná služba ich po pitve dováža priamo na cintorín.

Vybavovanie pohrebu nie je kupovanie nábytku či obhliadka pozemku

„Keď niekto umrie, netreba spanikáriť. Keďže človek je postavený pred skutočnosť, ktorú nevie ovplyvniť, je to prirodzene ťažké,“ rozhovoril sa Ján Dziak o postupe pri nahlasovaní úmrtia. „Vybavovanie pohrebu nie je kupovanie nábytku či obhliadka pozemku. Človek si nezisťuje ceny, nerobí prieskum, kde to vyjde najlacnejšie. Práve naopak, blízkemu pohreb zaplatí už len kvôli tomu, že si to zaslúži. Môže si vybrať pohrebnú službu, ktorú chce,“ pripomína Dziak skutočnosť, že vybrať si pohrebnú službu záujemca môže z akéhokoľvek iného mesta a z kežmarského pohrebníctva si zavolať do iných miest a obcí. „Je dôležité, aby ľudia volali hneď, ako dostanú do rúk papiere o prehliadke mŕtveho. Nemocnica informuje o úmrtí okamžite a na obhliadajúceho lekára je potrebné počkať. Tento čas je pre rodinu zväčša najťažším a plným emócií či beznádeje,“ povedal Dziak. Ak človek zomrie cez víkend, tak matričné záležitosti možno vybaviť až v pondelok.

„Kamenári urobili na novom cintoríne urnové schránky. Na pláne bolo i kolumbárium,“ dodáva Dziak. Veľa urien sa ukladá pod platne do starých hrobov, aby takto boli rodiny „spolu“ aj po smrti. Kežmarskí hrobári majú vedomosti a praktické skúsenosti s vybavovaním najťažších chvíľ v živote človeka.

Ondrej Miškovič

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351518x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu