Založ si blog

Záujem o históriu osobností pochovaných na cintoríne rastie

Pred tromi rokmi sa opäť obnovil záujem žiakov a študentov na čele s pedagógmi o starostlivosť o hroby osobností, ktoré sú späté s ich školou.

Stredná Odborná Škola Biela voda ma patronát nad hrobom najstaršieho remeselníka

„Najviac sa o vybrané hroby starajú študenti Súkromnej strednej školy Biela voda v Kežmarku. Škola sa stará o kaplnku najstaršieho remeselníka, ktorú nájdete približne sto metrov napravo od hlavného vchodu,“ povedal Ján Dziak z Pohrebných a cintorínskych služieb Pieta Kežmarok a dodal, že „o hroby osobností sa okrem zamestnancov cintorína a študentov starajú aj občania. Najmä o hroby rodiny Dr. Vojtecha Alexandra či Jakuba Kraya, Martina Lányiho a Sebastiána Toporczera.“ Pri spomínanej hrobke troch kežmarských mučeníkov spadol aj erb z priečelia hrobu a bol odovzdaný na opravu.

Pred poslednými dušičkovými sviatkami bol rekonštruovaný pamätník padlých vojakov. Zároveň táto iniciatíva podnietila upresnenie mien tu zabitých vojakov. Terajšie železné kríže pred pamätníkom sa nahradia za kameninové pomníky. Novotou v pohrebníctve je i zmena miesta výkonu pitvy. Pozostatky sa zavážajú až do Martina. Pohrebná služba ich po pitve dováža priamo na cintorín.

Vybavovanie pohrebu nie je kupovanie nábytku či obhliadka pozemku

„Keď niekto umrie, netreba spanikáriť. Keďže človek je postavený pred skutočnosť, ktorú nevie ovplyvniť, je to prirodzene ťažké,“ rozhovoril sa Ján Dziak o postupe pri nahlasovaní úmrtia. „Vybavovanie pohrebu nie je kupovanie nábytku či obhliadka pozemku. Človek si nezisťuje ceny, nerobí prieskum, kde to vyjde najlacnejšie. Práve naopak, blízkemu pohreb zaplatí už len kvôli tomu, že si to zaslúži. Môže si vybrať pohrebnú službu, ktorú chce,“ pripomína Dziak skutočnosť, že vybrať si pohrebnú službu záujemca môže z akéhokoľvek iného mesta a z kežmarského pohrebníctva si zavolať do iných miest a obcí. „Je dôležité, aby ľudia volali hneď, ako dostanú do rúk papiere o prehliadke mŕtveho. Nemocnica informuje o úmrtí okamžite a na obhliadajúceho lekára je potrebné počkať. Tento čas je pre rodinu zväčša najťažším a plným emócií či beznádeje,“ povedal Dziak. Ak človek zomrie cez víkend, tak matričné záležitosti možno vybaviť až v pondelok.

„Kamenári urobili na novom cintoríne urnové schránky. Na pláne bolo i kolumbárium,“ dodáva Dziak. Veľa urien sa ukladá pod platne do starých hrobov, aby takto boli rodiny „spolu“ aj po smrti. Kežmarskí hrobári majú vedomosti a praktické skúsenosti s vybavovaním najťažších chvíľ v živote človeka.

Ondrej Miškovič

Každý desiaty človek v okrese Kežmarok je nezamestnaný

05.02.2024

Začiatok roka je vždy spojený s bilancovaním toho starého a výzvami na ten nový. Okres Kežmarok patrí medzi okresy s najvyšším počtom nezamestnanosti. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie v okrese Kežmarok je k 1. januáru 5 761 osôb, z toho disponibilných je 4 852 osôb. Občanov z marginalizovaných skupín je 4 008. Podľa štatistických údajov k 30. [...]

Zažite kúzlo Londýna: Nezabudnuteľný výlet do britskej metropoly

27.01.2024

Londýn. Plánovane neplánovaný výlet, ktorý bol ešte deň pred odletom otáznikom. Už druhý rok po sebe som 17. januára chcel byť niekde ďaleko. Tak ako posledný rok, som však opäť ochorel a ešte pred polnocou bol v horúčke a rozmýšľal, či ísť do toho. Nakoniec to do rána nejako zázrakom prešlo a mohol som ísť do Londýna. Prvý pohľad na Londýn [...]

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

27.01.2024

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok. Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária [...]

obezita, prejedanie, tlstý muž

Obezita a nadváha zabíjajú na Slovensku tisícky ľudí ročne. Experti však prinášajú pozitívne správy

05.03.2024 06:05

Obezita ohrozuje pečeň rovnako ako alkohol, upozorňujú odborníci.

Poľsko, NATO, vojna

ONLINE: Brusel chce prepnúť obranný priemysel EÚ do režimu 'vojnovej ekonomiky'

05.03.2024 06:00

Predstavitelia EÚ podľa agentúry Reuters chcú, aby bruselské orgány zohrávali väčšiu úlohu v politike obranného priemyslu.

vojna na Ukrajine, Taurus

Nemecko sa pripravuje na vojnu s Ruskom, tvrdí Kremeľ. Taurus Gate dostala Berlín pod tlak

05.03.2024 06:00

Škandál s odpočúvaním Bundeswehru má za cieľ zastrašiť kancelára, aby Taurusy neposlal na Ukrajinu, varujú nemeckí politici.

operácia

Operácie v zahraničí. Čo hradí poisťovňa a koľko bude zákrok stáť pacienta? Návody a príklady

05.03.2024 06:00

Existujú dva spôsoby, ako pokryť náklady na vaše plánované lekárske ošetrenie v inej krajine EÚ.

ONDREJ MIŠKOVIČ

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 311393x
Priemerná čítanosť článkov: 1403x

Autor blogu