Založ si blog

Sedem krokov k vykurovaniu geotermálnym vrtom v Kežmarku

Kežmarok zaujal v posledných rokoch projektom geotermálneho vrtu. Od prvého povolenia po súčasný stav ubehli už tri roky. O tom, v akom stave sa momentálne nachádza, sme sa zhovárali s Rastislavom Gaľom zo spoločnosti Geovrt Kežmarok, ktorá prevádzkuje geotermálny vrt v našom meste.

Grafické znázornenie projektu geotermálneho vrtu v Kežmarku.

Grafické znázornenie projektu geotermálneho vrtu v Kežmarku.

Povoľovací proces takéhoto projektu na Slovensku je veľmi zložitý. „Začína sa otvorením geologickej úlohy, ktorú musíte spracovať a zdokladovať. Následne získate od príslušných štátnych orgánov povolenie na prieskumné územie a potom sa samotný vrt posudzuje v procesoch EIA, pričom sa dbá na jeho vplyv na životné prostredie. Tento krok si vyžaduje veľké odborné kapacity. Tie máme momentálne dosť zdecimované,“ zhrnul prvé tri kroky projektu Rastislav Gaľa.

Po schválení projektu sa pristupuje k realizácii vrtných prác. „V Kežmarku nám tieto práce trvali rok. V tomto roku pred nami stojí štátna hydrodynamická skúška, pri ktorej sa budú skúmať parametre vrtu. Po vyhodnotení parametrov hydrodynamickej skúšky štát dá investorovi povolenie na prevádzku geotermálneho vrtu,“ približuje Gaľa.

Potom mesto spoločne s nami ako investorom podpíše obchodný vzťah založený na zmluve o dodávke vody z geotermálneho vrtu. „Dodávateľ vytvorí pripojenie na geovrt pre kotolňu, následne sa mestská firma napojí na túto prípojku a bude odoberať teplo z geotermálnej vody. Mesto tak v tomto vzťahu bude majiteľom technológií a investor dodávateľom geotermálnej prípojky po múr kotolne. Kotolňa teplo použije na ohrev vody a následne ochladenú geotermálnu vodu vráti dodávateľovi,“ ozrejmil primátor mesta Ján Ferenčák. Vodu tak mesto nespotrebuje a bude odvedená do vodného toku Ľubica.

„Projekty, ktoré spĺňajú kritériá, by mali mať možnosť zrýchleného konania, a to potrebuje podporu na všetkých úrovniach v našom štáte. Ak by sme si to na Slovensku však dali ako prioritu, najmä v súčasnej dobe, keď vnímame energetiku z pohľadu ohrozenia štátu a energetickej bezpečnosti, geotermálna energia by nám ju do značnej miery mohla garantovať,“ dodáva primátor mesta Ján Ferenčák, ktorý pôsobí aj ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.

Text a grafika: Ondrej Miškovič

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351509x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu