Založ si blog

Moderne a šetrne pre nás všetkých

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu.

Evidenčný systém odpadov bude využívaný na monitorovanie množstva vytvoreného zmesového komunálneho odpadu a triedeného odpadu.

 

Nádoby na zmesový komunálny odpad v rodinných domoch

Každú nádobu určenú na zmesový komunálny odpad (ZKO) v rodinnom dome označia pracovníci Verejnoprospešných služieb mesta Kežmarok (VPS KK) trvalým RFID čipom. Pri každom zbere odpadu bude pracovníkom zberovej služby zaevidovaný čip na nádobách priamo do systému.

„Označovanie nádob na ZKO prebieha postupne, to znamená, že v deň zberu sú určené ulice, na ktorých budú pracovníci VPS označovať nádoby na ZKO. Vždy v predstihu informujeme obyvateľov pomocou webového sídla a facebookovej stránky mesta Kežmarok, ktoré ulice budeme nasledujúci zber označovať RFID čipom,“ vysvetlil Matúš Madeja z oddelenia rozvoja mesta a výstavby.

Súčasťou označovania nádob na ZKO je aj informačný leták, ktorý pracovníci VPS KK  rozdávajú do poštových schránok rodinných domov. Na ňom sú základné informácie, ako označovanie nádob na ZKO prebieha a ako správne triediť odpad. Leták je dostupný aj na stránke mesta Kežmarok spolu so všetkými potrebnými informáciami v sekcii Život v meste – elektronická evidencia odpadov v meste.

 

Kežmarská kompostáreň, projekt roka 2022.

Kežmarská kompostáreň, projekt roka 2022.

 

Triedený odpad

Evidenčný systém odpadov bude využívaný aj na monitorovanie množstva triedeného odpadu. „V súčasnosti sú občanom mesta Kežmarok do poštových schránok doručované obálky s QR kódmi – nálepky. QR kódy vo forme nálepiek dostane každá domácnosť v rodinnom dome: papier a lepenka – 24 kusov určených pre modré vrecia, sklo – 24 kusov určených pre zelené vrecia, plasty, kovy, tetrapaky, viacvrstvové kombinované materiály – 36 kusov určených pre žlté a červené vrecia. QR kódy – nálepky je potrebné nalepiť na určené vrece, čiže jedna nálepka na jedno vrece,“ povedal Madeja.

Vrecia si občania môžu vyzdvihnúť na Hlavnom námestí 1 v priestoroch Mestského úradu Kežmarok, ak tak ešte neurobili – v počte dvanásť kusov z každej farby. Vrecia sú určené na jeden kalendárny rok, v rámci ktorého sa koná jeden zber za jeden mesiac. Nálepky je potrebné lepiť na každú farbu vriec zvlášť. To znamená, že QR kódy sú určené minimálne na dva roky.

Pracovníci VPS KK budú označené nádoby na zmesový komunálny odpad RFID čipom a vrecia označené QR kódmi skenovať v určený deň zberu. „Preto prosíme občanov, aby QR kódy lepili na vrecia na viditeľnom mieste, aby sa urýchlil zber. Naším spoločným cieľom by malo byť neplatiť za skládkovanie odpadu, ktorý môžeme triediť, aby sme spoločne dosiahli lepšie výsledky na úrovni vytriedenia. Predídeme tým rastu nákladov a zvyšovaniu poplatkov pre občanov,“ dopĺňa Madeja.

 

Kompostáreň má na konte 503 ton vyprodukovaného kompostu

Kežmarská kompostáreň začala písať svoju históriu uvedením do prevádzky 30. septembra 2022. „Naša kompostáreň je jedinečná v technológii spracovania kompostu aeróbnym spôsobom spracovania. Biologicky rozložiteľný komunálny odpad a kuchynský odpad je spracovaný pri teplote nad 70 stupňov Celzia, pri ktorej sa zničia baktérie, patogény salmonellu a eterococaceae escherichia coli. Kým iné kompostárne vyrobia kompost za dobu 36 mesiacov, my to dokážeme za tri mesiace, a to je rozdiel, ktorý ju robí výnimočnou – urýchlenie kompostovania,“ povedal Ladislav Petrek, riaditeľ VPS KK.

Kompost si môžete domov zadovážiť aj vy. Jednoducho prídete na Poľnú ulicu 1 a ohlásite sa na vrátnici, že si chcete prevziať kompost. Vrátnica je otvorená do 14.00 hod. a kompost je záujemcovi vydaný bezplatne. S novými technológiami bol nutný nákup aj nových strojov – traktora Kubota, prekopávača a nakladača.

Text a foto: Ondrej Miškovič

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Matúš Šutaj Eštok

V akom stave je vyšetrovanie atentátu na Fica? Šutaj Eštok povedal, kedy by mohli byť známe prvé závery

20.06.2024 19:00

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že dozorujúca prokurátorka si neželá, aby o prípade informovali.

migranti afrika španielsko

Výletná loď cestou na Kanárske ostrovy zachránila sedem desiatok migrantov z Afriky

20.06.2024 18:25

Podľa španielskeho ministerstva vnútra bolo tento rok medzi africkými brehmi a Kanárskymi ostrovmi zachránených takmer 19 000 migrantov.

Russia Ukraine War

Ruskí okupanti nevzali ukrajinského vojaka do zajatia, ale odrezali mu hlavu. Aké šialenosti robia na fronte?

20.06.2024 18:00

Ruskí vojaci dokážu zabíjať ako bojovníci v stredoveku. Nad viacerými zajatými Ukrajincami sa nezľutovali, ale bezbranných ich zavraždili.

explózia, čierna hora

Explózia v černohorskej Cetinji zabila dvoch ľudí, traja sú vážne zranení

20.06.2024 17:35

Výbuch môže súvisieť s čiernohorskými zločineckými gangmi, ktoré obchodujú s drogami.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344017x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu