Založ si blog

V kežmarských lesoch plánujú zasadiť 42 500 sadeníc

Spoločnosť Lesy mesta Kežmarok bola založená za účelom spravovania a zveľaďovania lesného majetku vo vlastníctve mesta Kežmarok 1. apríla 2011 a následne – 15. apríla –  dostala všetky lesné pozemky s príslušenstvom. Juraj Kulík nám prezradil plány v kežmarských lesoch v tomto roku.

 

Kežmarské lesy v číslach

Lesy mesta Kežmarok spravujú územie, ktoré sa nachádza v dvoch lesných celkoch v katastrálnom území Tatranská Lomnica, Mlynčeky, Stráne pod Tatrami a Kežmarok. Spoločnosť hospodári na ploche 3 352,72 hektárov, z čoho je 2 811,12 hektárov lesných porastov. Podľa kategórií je 1 644,39 hektárov zaradených ako ochranné lesy, 1 115,16 hektárov ako lesy osobitného určenia, 51,57 hektárov ako hospodárske lesy a 541,60 hektárov sú ostatné lesné pozemky. Z celkovej plochy obhospodarovaných pozemkov sa v piatom stupni ochrany nachádzajú pozemky o výmere 1 039,72 hektárov. „Najpodstatnejšou skutočnosťou je, že územie v správe spoločnosti sa nachádza v Tatranskom národnom parku a jeho ochrannom pásme, preto aj hospodárenie v ňom podlieha kritériám určeným zákonmi o ochrane prírody, a nielen zákone o lesoch. Prioritou spoločnosti od prevzatia majetku mesta Kežmarok do správy je zabezpečenie trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch,“ informoval Juraj Kulík, riaditeľ Lesov mesta Kežmarok. Zabezpečovanie tejto priority spočíva v boji proti šíreniu podkôrneho hmyzu, ktorým sú v súčasnosti poškodené lesné porasty v celých Tatrách. „Podkôrny hmyz je najvážnejším škodlivým činiteľom poškodzujúcim lesné porasty a šíri sa z porastov v piatom stupni ochrany prírody. Boj proti hmyzu spočíva hlavne v osádzaní feromónových lapačov a spracovaním napadnutého dreva,“ dopĺňa Kulík.

 

Investícia 25 500 eur prinesie 42 500 sadeníc

O celé územie sa starajú kežmarskí lesníci komplexne od výsadby sadeníc, výchovu lesných porastov až po ich postupnú obnovu. „V roku 2024 máme v pláne vysadiť 42 500 sadeníc v celkovej hodnote 25 500 eur. Ide o sadenice smrekovca opadavého, borovice lesnej, jelše lepkavej a buka lesného. Snažíme sa vysádzať dreviny odolné voči prebiehajúcim klimatickým zmenám a voči rôznym škodcom. Výsadbou sa však celý proces výchovy iba začína, nasledovať bude vyžínanie zalesnených plôch od nežiadúcej buriny, aby nedošlo k zaduseniu a odoberaniu potrebných živín z pôdy potrebných pre zdravý vývoj sadeníc,“ hovorí o plánoch Kulík z Lesov mesta Kežmarok.

V jesennom období pokračujú práce ochranou sadeníc proti poškodeniu ohryzom a lúpaním jeleňou a srnčou zverou, ktorá vie spôsobiť veľké straty na už vysadených sadeniciach. „Na všetky tieto práce vynakladáme nemalé finančné prostriedky, keďže z malých sadeníc vyrastú krásne jedince, medzi ktorými sa budú môcť naši potomkovia poprechádzať za 80 až 100 rokov podľa jednotlivých druhov a stanovíšť, na ktorých boli vysadené,“ dodáva Kulík, podľa ktorého je potrebné chrániť našu prírodu, keďže jej obnova trvá dlhé obdobie. Výsadbou nových sadeníc kladieme základy budúcich porastov pre ďalšie generácie, ktoré budú žiť v našom krásnom meste.

Ondrej Miškovič, foto: Juraj Kulík

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351507x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu