Založ si blog

Úspechy kežmarskej umeleckej školy zapísané na plátne a v zručnosti absolventov

Výtvarné umenie paletou farieb zachytáva minulosť a prítomnosť. Prvé dotyky s umením získavajú deti v umeleckých školách. Pedagógovia čarovný svet farieb približujú na výtvarnom odbore v Základnej umeleckej škole Antona Cígera (ZUŠ) v Kežmarku už 52 rokov, preto treba toto krásne poslanie uchovať a zveľaďovať.

 

Cesta k umeleckému vzdelávaniu je náročná a dlhá. Pohltí človeka celého, bytostne ovláda jeho život. Na ZUŠ sa začína a rozvíja sa. Žiaci aj absolventi školy sa úspešne prezentujú v rámci mesta, Slovenska i medzinárodne. „Sú poslucháčmi umeleckých škôl, vysokých umeleckých a umenovedných škôl na Slovensku a v zahraničí, venujú sa umeleckej, pedagogickej práci, rozdávajú radosť a krásu, robia šťastných iných,“ hovorí Janka Vaksmundská, vyučujúca výtvarný odbor v Kežmarku.

 

História výtvarného odboru v Kežmarku

Výtvarný odbor na vtedajšej Ľudovej škole umenia (ĽŠU) v Kežmarku založila akademická maliarka Eva Končeková. Svoju činnosť začal v triede hudobnej náuky ĽŠU v školskom roku 1971 až 1972, no postupne sa rozvíjal. Už vtedajšia ĽŠU dosahovala veľmi dobré výsledky a brány školy opúšťali aj absolventi pripravení svoj talent ďalej rozvíjať na stredných a vysokých školách umeleckého zamerania. Pre mnohých z nich sa zvolený umelecký smer stal životným poslaním a profesiou.

 

Cesta Janky Vaksmundskej k maliarskemu plátnu

„V rokoch 1973 až 1978 som bola žiačkou akademickej maliarky Evy Končekovej. Svojim jedinečným osobným prístupom, tvorivou činnosťou, ako aj uchopením samotného výchovno-vzdelávacieho procesu sa pre mňa stala vzorom. A práve vďaka nej som postupne dospela k rozhodnutiu stať sa učiteľkou na výtvarnom odbore,“ spomína Vaksmundská.

V roku 1990 ju osobne oslovila Eva Končeková a ponúkla jej možnosť učiť jej žiakov na tunajšej škole. „Veľmi si to vážim a som hrdá, že ja ako jej absolventka môžem pokračovať v jej šľapajach,“ spomína Vaksmundská.

 

Žiaci výtvarného odboru, ktorých mená maľovali jeho históriu

V súčasnom období na výtvarnom odbore ZUŠ Antona Cígera vyučujú šiesti pedagógovia, z toho sú dvaja taktiež absolventmi školy, a to Janka Kučkovská a Rita Derco.

Žiaci pokračovali po absolvovaní umeleckej školy aj na vyšších štúdiách. „Miroslav Gancarčík sa stal konzervátorom v Ľubovnianskom múzeu, Lucia Trnková sa stala úspešnou architektkou,“ konštatuje Vaksmundská. Medzi zvučné mená absolventov patria aj: Klaudia Gecelovská-Ilášová, Pavlína Gancarčíková-Kopková, Katarína Horníková-Bednarčíková, Terézia Kovalčíková, Andrea Lizáková, Mária Ružičková, Marek Hosa, Michal Seman, Diana Ordzovenská, Tomáš Barnáš, Ingrid Blašková, Oľga Babošová, Nikola Zichačková a Amália Hoffmannová.

Úspešnú absolventku kežmarskej školy, ktorá v súčasnom období reprezentuje v zahraničí nielen školu, ale aj Slovensko, je Veronika Dvorožňáková. Momentálne je študentkou dvojitého bakalára na Griffith Univerzite v Austrálii.

Ondrej Miškovič, zdroj: Janka Vaksmundská

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

facebook, socialna siet, dieta, tablet

Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečná koláž. Zobrazuje novinárov, ktorí majú byť "odstavení"

29.05.2024 20:20

Koláž sa objavila aj pod facebookovým príspevkom strany Smer či priamo v komentároch na profile predsedu vlády Fica.

Hana Sipková

V Tatrách bez stopy zmizla mladá Bratislavčanka. Mobil nechala v apartmáne, pátrajú po nej od nedele

29.05.2024 18:04

Po nezvestnej žene pátrali aj horskí záchranári.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340123x
Priemerná čítanosť článkov: 1360x

Autor blogu