Založ si blog

Vidieť sa musíme naučiť

Zrak sa začína vyvíjať až po narodení. Podobne ako chôdza, motorika či reč. Ak sa vývin naruší, vzniká tupozrakosť, nazývaná odborne aj amblyopia. Jedno alebo obe oči vtedy nedosiahnu dobrú zrakovú ostrosť. Ak sa tupozrakosť neodhalí včas a nezačne sa liečiť, zlý zrak ostane človeku na celý život. Na Slovensku má tupozrakosť šesť percent ľudí.

 

Prečo dochádza k tupozrakosti a čo sú časté príčiny

Ak obrazy z oboch očí nie sú podobné alebo rovnako dobré, mozog ich nedokáže spojiť dokopy, a tak jedno oko vypne. „Príčiny vzniku tupozrakosti môžu byť rôzne, ale k najčastejším patria vysoké dioptrie alebo značný rozdiel dioptrií medzi oboma očami. Alebo škúlenie, pri ktorom každé oko vidí niečo iné. Aby nedošlo k dvojitému videniu, mozog jedno oko vypne. Aj prekážka v zornom poli, ktorá bráni vo videní, ako napríklad spadnuté viečko alebo vrodený šedý zákal, môžu spôsobiť tupozrakosť. A napokon kombinácia viacerých ochorení. Najčastejšou je škúlenie a popri tom vysoké dioptrie,“ hovorí známy rodák Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO, ktorý sa zaoberá očnými chorobami hlavne u mladých.

 

Tupozrakosť si u detí vôbec nemusíte všimnúť

Deti nevedia posúdiť, či vidia inak ako ostatní a nemajú to s čím porovnať, keďže inak zatiaľ nevideli. Zároveň si ani dieťa nemusí všimnúť, že má jedno oko slabšie, keďže stále pozerá oboma očami. Avšak ku typickým prejavom patrí: zabiehanie oka najmä pri únave, nemotornosť a zlá koordinácia, prižmurovanie alebo šúchanie oka či bolesti hlavy alebo dvojité videnie.

 

Ako liečiť tupozrakosť?

Ak sa tupozrakosť nevylieči do šiesteho až siedmeho roku života, väčšinou ostane zraková ostrosť znížená na celý život. Nespoliehajte sa len na preventívne prehliadky. Nezahŕňajú včasné vyšetrenie tupozrakosti u očného lekára, ale sú obmedzené len na kontrolu zrakovej ostrosti u pediatra, a to až v piatom roku života dieťaťa. To je veľmi neskoro. Každé dieťa by malo byť vyšetrené očným lekárom v treťom roku života. Deti už v tomto veku dostatočne spolupracujú a je možné odhaliť a liečiť tupozrakosť,“ radí Kulanga. Až 90 percent všetkých detí sa podľa neho podarí vyliečiť do piateho až šiesteho roku života. Po šiestom roku života šanca na vyliečenie rýchlo a nenávratne klesá. Základom liečby sú správne okuliare, pretože dioptrické chyby sú najčastejšou príčinou. Bez správnych okuliarov ďalšia liečba nemá dobrý efekt. Ak je jedno oko ešte stále slabšie, je potrebné podporiť jeho zrakový vývin dočasným prekrytím lepšieho oka pomocou náplasti alebo krytky. Zvyčajne na niekoľko hodín počas dňa. Čím je dieťa mladšie, tým je väčšia šanca na úspech.

Ondrej Miškovič, foto: Miroslav Kulanga

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340136x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu