Založ si blog

Nezabúdajte na imunitu

Jar je spojená s alergiami, ktorými trpí až polovica populácie Slovenska. Ako na zlepšenie imunity a o aktuálnej epidemiologickej situácii sme sa zhovárali s Petrom Markom, všeobecným lekárom pre dospelých a prezidentom Spolku lekárov Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku.

 

Návod na zlepšenie imunity

K zvýšeniu imunity neprispievajú rôzne multivitamínové doplnky, keďže podľa najnovších poznatkov môžu paradoxne skracovať strednú dĺžku života. „Cielene pre naše klimatické pásmo imunitu posilňujú u dospelých jedincov nasledovné vitamíny a minerály: vitamín D3 2 000 medzinárodných jednotiek/denne, vitamín C 500 mg s pozvoľným uvoľňovaním/denne, zinok 15 – 25 mg tableta denne. Najvhodnejšie je užívať ráno po jedle s obsahom zdravých tukov,“ radí doktor Marko. Súčasne odporúča postupné otužovanie, ranné sprchovanie studenou vodou a pohyb na čerstvom vzduchu denne, bez ohľadu na počasie. Dĺžka spánku dospelých musí byť podľa neho minimálne sedem hodín, pretože to bezprostredne vplýva na náš imunitný systém.

Zásadnou chybou v súčasnom životnom štýle je podľa doktora Petra Marka nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, dlhé sedenie za monitorom počítača alebo pred televíznou obrazovkou. Modré svetlo vyžarované monitormi a obrazovkami má niekoľkonásobné ničivé účinky na naše psychické aj telesné zdravie. Fajčenie od študentského veku aj v ženskej časti populácie sa spolupodieľa na rastúcom percente žien, ktoré majú problém fyziologicky otehotnieť a donosiť a porodiť zdravé dieťa. Pohyb v prírode je podľa lekára prirodzenou cestou k zlepšovaniu našej kondície pre všetkých.

Pozor si musíme dať aj na prechádzkach po prírode. „V ostatných rokoch zaznamenávame zvýšený výskyt vírusovej kliešťovej encefalitídy, ktorej sa dá predchádzať preventívnym očkovaním práve v tomto období,“ podotýka doktor Marko.

 

Koronavírus dnes

Výskyt koronavírusu kulminoval v závere decembra 2023 a začiatkom tohto kalendárneho roku. „Ide o mutáciu koronavírusu omikron, ktorý sa vyznačuje veľmi vysokou infekčnosťou a prenosom nielen kvapôčkovou infekciou, ale i prostredníctvom rúk, preto zostáva naďalej dôležité časté umývanie a dezinfekcia,“ približuje doktor.

Očkovanie vakcínami v rokoch 2021 až 2022 ani prekonanie ochorenia Covid-19 nevytvárajú pri omikron mutácii dostatočnú imunitu a pacienti sa môžu nakaziť opakovane. Súčasný priebeh ochorenia je charakteristický vysokými horúčkami s dlhšou pozitivitou antigénových testov sedem až desať dní. „Liečba je zväčša symptomatická, u vysokorizikových pacientov môže všeobecný lekár predpísať špecifické antivirotiká. Vakcinácia modernými očkovacími látkami zohrala zásadnú úlohu v zvládnutí svetovej pandémie Covid-19 a vzhľadom na rýchlo prebiehajúce mutácie vírusu považujem za kľúčové posilňovanie nešpecifickej imunity populácie,“ informuje doktor Marko.

Ondrej Miškovič

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

facebook, socialna siet, dieta, tablet

Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečná koláž. Zobrazuje novinárov, ktorí majú byť "odstavení"

29.05.2024 20:20

Koláž sa objavila aj pod facebookovým príspevkom strany Smer či priamo v komentároch na profile predsedu vlády Fica.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340129x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu