Založ si blog

Ozveny Febiofestu v Iskre každú stredu do 15. mája

Regionálna časť Medzinárodného filmového festivalu Febiofest sa opäť uskutočňuje aj v kine a filmovom klube Iskra v Kežmarku. Tentoraz počas šiestich klubových stredajších večerov, ktoré sa začali 10. apríla a budú pokračovať do 15. mája pod názvom Ozveny Febiofestu.

Okrem distribučných titulov, ktoré sa predstavili na 31. ročníku Febiofestu v Bratislave, v Kežmarku uvidíme aj víťaznú snímku poroty filmových klubov v zložení Nina Šilanová, Ľubomíra Olejárová a Boris Švirloch. Zvláštne uznanie porota udelila maďarsko-slovenskému filmu Vysvetlenie na všetko, ktorý zvíťazil v hlavnej súťaži festivalu. Aj túto snímku ste mohli v apríli vidieť v programe kežmarských Ozvien Febiofestu.

Veni vidi vici

Za výstižný kontrast medzi kameramansky dokonalou čistotou obrazu a morálnym úpadkom spoločnosti z vyššej triedy získala Cenu filmových klubov rakúska satirická dráma Veni Vidi Vici. Film podľa poroty originálnym a sarkastickým spôsobom zobrazuje, kam môže zájsť správanie ľudí posadnutých bohatstvom a mocou a znepokojujúco presne odkazuje aj na absurditu našej súčasnosti. Dráma má 86 minút s titulkami a v kežmarskom kine Iskra si ju pozriete 1. mája o 19.00 hod.

Ja kapitán

Ja kapitán je epický príbeh dospievajúceho chlapca Seydua, ktorý sa spolu so svojím bratrancom Musou rozhodne opustiť senegalský Dakar a vydať sa na cestu do Európy. Príbeh oboch chlapcov je súčasnou odyseou, v ktorej musia hlavní hrdinovia prekonať rad prekážok. V priebehu svojej cesty sa menia z ľudí na tovar a zvieratá, až sa nakoniec zo Seydua stáva hrdina. V tomto veľkom dobrodružstve, ktoré nás prevedie nebezpečím na púšti i na mori, nejednoznačností a rozporuplností ľudského bytia, sa sny, nádeje a ambície hlavných hrdinov menia na boj o prežitie a nezostáva miesto pre zbožnosť. Taliansku drámu s trvaním 121 minút si môžete v kine Iskra pozrieť 8. mája o 19.00 hod.

Samota

Život na drsnom islandskom vidieku nie je pre každého. A už vôbec nie osamote, v takmer úplnom odlúčení od akejkoľvek spoločnosti a vzťahov. Gunnar sa však naň nesťažoval. Na samote v dome, ktorý kedysi postavil ešte jeho starý otec, žil celkom pokojným – a spokojným – životom s kopou zarámovaných fotografií a milovanými koňmi. Teraz sa však chtiac-nechtiac musí odsťahovať – územie, na ktorom dom stojí, bude čoskoro zaplavené kvôli novej priehrade. Vláda ho však aspoň odškodní poriadnym balíkom peňazí, s ktorými môže začať odznova prakticky kdekoľvek. Islandsko-slovenskú koprodukčnú drámu si môžete v Iskre pozrieť 15. mája o 19.00 hod.

Ondrej Miškovič

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Rutte, Stoltenberg

Hrozí, že bude Rutte mäkký na Rusko? A ako by si poradil s Trumpom? Expert hovorí o novom šéfovi NATO

21.06.2024 06:00

Novým generálnym tajomníkom NATO bude holandský premiér Mark Rutte. Nahradí Nóra Jensa Stoltenberga.

Matúš Šutaj Eštok

V akom stave je vyšetrovanie atentátu na Fica? Šutaj Eštok povedal, kedy by mohli byť známe prvé závery

20.06.2024 19:00

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že dozorujúca prokurátorka si neželá, aby o prípade informovali.

migranti afrika španielsko

Výletná loď cestou na Kanárske ostrovy zachránila sedem desiatok migrantov z Afriky

20.06.2024 18:25

Podľa španielskeho ministerstva vnútra bolo tento rok medzi africkými brehmi a Kanárskymi ostrovmi zachránených takmer 19 000 migrantov.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344027x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu