Založ si blog

Pod jeho rukami sa rodili najkrajšie propagačné materiály festivalu Európske ľudové remeslo

Minulý rok nás opustil Kežmarčan Alexander Gally, ktorého sme stretávali v hradnom parku skicovať jeho milované mesto. Každý rok od vzniku festivalu EĽRO sa zaujímal o jeho priebeh a aktívne pracoval na propagácii podujatia. Zaspomínajme si na tohto výnimočného a nenahraditeľného riaditeľa kežmarského múzea.

Kežmarčan Alexander Gally

Alexander Gally sa narodil 21. júna 1935 v Kežmarku rodičom Ladislavovi a Alžbete ako najstarší z troch synov. Detstvo, ktoré prežil v časti mesta, ako je dnes benzínová pumpa na Nižnej bráne, s bratmi Viktorom a Jánom, bolo veselé a plné huncútstiev.

Ako člen pôvodne nemeckej rodiny s evanjelickým vierovyznaním navštevoval nemeckú meštiansku školu. Po oslobodení však musel nastúpiť do slovenskej školy, čo sa pravdaže odzrkadlilo aj na jeho známkach. Alexander, ktorý inklinoval k umeniu a rád kreslil, po úspešnom zvládnutí ťažkých talentových skúšok nastúpil na štúdium až do Bratislavy na Školu umeleckého priemyslu. V neľahkých hospodárskych a ekonomických podmienkach, ktoré vtedy na Slovensku vládli, štúdium úspešne dokončil a stal sa z neho vyštudovaný grafik.

Začal s rekonštrukciou kežmarského hradu

Po skončení vojenčiny a v ruke s papierom na výkon povolania, ktoré bolo v tomto období ojedinelé, dostal hneď v mladom veku príležitosť práve v rodnom Kežmarku, keď 1. decembra 1957 bol vymenovaný za riaditeľa tunajšieho múzea. Mal pod sebou jednu zamestnankyňu a 26 metrov štvorcových priestoru. No veľkú chuť, elán a entuziazmus. A veruže sa bolo čím zaoberať. V hrade v tom čase bola výroba a sklady Otexu a bývalo tam aj 60 ľudí. Mladý riaditeľ ich musel teda vysťahovať, nájsť im náhradné bývanie a začať budovať seriózne múzeum. Lenže najprv sa musel popasovať s myšlienkou búrania hradu a stavania nového moderného sídliska práve na tomto území. Jeho zásluhou sa to však nestalo. Mohol teda začať generálnu opravu hradu, ktorá sa pod jeho vedením uskutočnila v rokoch 1962 až 1985. No a za to mu v roku 1985 pri dožití životného jubilea 50 rokov prišiel aj ďakovný list z Východoslovenského múzea v Košiciach, v ktorom mu ďakujú slovami: „Za záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok Kežmarku, no najmä hradu.“ Zaslúžil sa totiž o získanie statusu národná kultúrna pamiatka aj pre drevený evanjelický kostol a lýceum. No hrad bola jeho srdcovka. Tu prežil celý svoj pracovný život až do odvolania z funkcie 30. marca 1990. Ešte rok tu pôsobil ako výtvarník, no v roku 1991 z múzea nadobro odišiel.

Ondrej Miškovič

Historickú železničnú v Kežmarku stanicu čaká rekonštrukcia

01.05.2024

Mesto Kežmarok je výnimočné svojimi pamiatkami a budovami, ktoré boli centrom politiky, náboženstva, ale aj dopravy. Historická železničná stanica v Kežmarku je jedinečná svojou polohou a významom pre celý Spiš. V najbližších mesiacoch nás čaká jej oprava. V minulosti patrila budova kežmarskej stanice k najkrajším v celom Uhorsku. Postavená bola v rokoch 1914 až [...]

Za dverami tajomstva: Cesta do srdca pravoslávného chrámu v Ľubici

24.04.2024

Pravoslávna cirkevná obec v Ľubici začala písať svoje dejiny 2. marca 1951. Malý chrám pri ceste smerom z okresného mesta Kežmarok v sebe skrýva bohato zdobené ikonami vypísané steny chrámu. Aj keď ľubický pravoslávny chrám malý i mladý a jeho základný kameň bol posvätený v roku 1999, môže sa pravoslávna cirkevná obec pochváliť pokročilým štádiom [...]

Pohryznutie je pre hada poslednou možnosťou ako sa brániť

09.04.2024

S jarným počasím sú spojené aj výlety do prírody. Ak si dáme pozor, nemáme sa čoho báť. Na Slovensku máme len jedného jedovatého hada a ním je vretenica severná. Čo robiť ak nás pohryzie? Pri uhryznutí hadom je najdôležitejšie zachovať pokoj. Mnohokrát sa stáva, že uhryznutie je suché, čiže bez vypustenia jedu. „Jed nie je pre zdravého dospelého človeka [...]

Vladimir Putin

Slovensko sa na rozdiel od Česka či Pobaltia Putinovej inaugurácie zúčastní. Rezort diplomacie je „proti vytváraniu novej železnej opony“

06.05.2024 11:47, aktualizované: 12:02

Na oslavách Dňa víťazstva 9. mája na moskovskom Červenom námestí však Slovensko svoje zastúpenie mať nebude.

medvede

Medveď strhol v Porube ovcu, zásahový tím nainštaloval fotopasce

06.05.2024 11:28

Medveď strhol v intraviláne obce chovateľovi jednu ovcu.

trnka

Trnka prenájom strojov za 30 miliónov eur obhajoval. NAKA začala trestné stíhanie

06.05.2024 11:14

Košický kraj si mal od spoločnosti Tempus-Trans prenajať dovedna 73 kusov techniky.

obchvat

Tatranci uspeli. Projekt obchvatu Starého Smokovca stopli

06.05.2024 10:57

Tatranci spisovali proti projektu petíciu, podpísalo ju osemsto ľudí.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 241
Celková čítanosť: 333788x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu