Založ si blog

Pod jeho rukami sa rodili najkrajšie propagačné materiály festivalu Európske ľudové remeslo

Minulý rok nás opustil Kežmarčan Alexander Gally, ktorého sme stretávali v hradnom parku skicovať jeho milované mesto. Každý rok od vzniku festivalu EĽRO sa zaujímal o jeho priebeh a aktívne pracoval na propagácii podujatia. Zaspomínajme si na tohto výnimočného a nenahraditeľného riaditeľa kežmarského múzea.

Kežmarčan Alexander Gally

Alexander Gally sa narodil 21. júna 1935 v Kežmarku rodičom Ladislavovi a Alžbete ako najstarší z troch synov. Detstvo, ktoré prežil v časti mesta, ako je dnes benzínová pumpa na Nižnej bráne, s bratmi Viktorom a Jánom, bolo veselé a plné huncútstiev.

Ako člen pôvodne nemeckej rodiny s evanjelickým vierovyznaním navštevoval nemeckú meštiansku školu. Po oslobodení však musel nastúpiť do slovenskej školy, čo sa pravdaže odzrkadlilo aj na jeho známkach. Alexander, ktorý inklinoval k umeniu a rád kreslil, po úspešnom zvládnutí ťažkých talentových skúšok nastúpil na štúdium až do Bratislavy na Školu umeleckého priemyslu. V neľahkých hospodárskych a ekonomických podmienkach, ktoré vtedy na Slovensku vládli, štúdium úspešne dokončil a stal sa z neho vyštudovaný grafik.

Začal s rekonštrukciou kežmarského hradu

Po skončení vojenčiny a v ruke s papierom na výkon povolania, ktoré bolo v tomto období ojedinelé, dostal hneď v mladom veku príležitosť práve v rodnom Kežmarku, keď 1. decembra 1957 bol vymenovaný za riaditeľa tunajšieho múzea. Mal pod sebou jednu zamestnankyňu a 26 metrov štvorcových priestoru. No veľkú chuť, elán a entuziazmus. A veruže sa bolo čím zaoberať. V hrade v tom čase bola výroba a sklady Otexu a bývalo tam aj 60 ľudí. Mladý riaditeľ ich musel teda vysťahovať, nájsť im náhradné bývanie a začať budovať seriózne múzeum. Lenže najprv sa musel popasovať s myšlienkou búrania hradu a stavania nového moderného sídliska práve na tomto území. Jeho zásluhou sa to však nestalo. Mohol teda začať generálnu opravu hradu, ktorá sa pod jeho vedením uskutočnila v rokoch 1962 až 1985. No a za to mu v roku 1985 pri dožití životného jubilea 50 rokov prišiel aj ďakovný list z Východoslovenského múzea v Košiciach, v ktorom mu ďakujú slovami: „Za záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok Kežmarku, no najmä hradu.“ Zaslúžil sa totiž o získanie statusu národná kultúrna pamiatka aj pre drevený evanjelický kostol a lýceum. No hrad bola jeho srdcovka. Tu prežil celý svoj pracovný život až do odvolania z funkcie 30. marca 1990. Ešte rok tu pôsobil ako výtvarník, no v roku 1991 z múzea nadobro odišiel.

Ondrej Miškovič

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

handlová, fico, atentát

Vyšetrovanie atentátu na Fica: Aký je posun? Prvé závery by mohli byť známe koncom leta, Cintulu posudzujú psychiatri

21.06.2024 07:00

Po embargu na informovanie prestali o prípade podrobne hovoriť aj ministri. Opozícia však kritizuje úniky či tvrdenia o jasnom motíve napriek tomu, že závery vyšetrovania ešte nepoznáme.

malvér, vírus, malware, malver, antivirus, trojsky kon, pocitac,

USA zakazujú ruskej firme Kaspersky Lab predaj antivírusového softvéru

21.06.2024 06:27

Ministerstvo obchodu svoje rozhodnutie odôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.

Kalifornia streľba usa

Počas sviatku pripomínajúceho koniec otroctva v USA bolo postrelených 15 ľudí

21.06.2024 06:20

Násilie vypuklo večer pri jazere Merritt počas akcie, na ktorej sa zúčastnilo až 5000 ľudí a ktorá bola inak pokojná,

Rutte, Stoltenberg

Hrozí, že bude Rutte mäkký na Rusko? A ako by si poradil s Trumpom? Expert hovorí o novom šéfovi NATO

21.06.2024 06:00

Novým generálnym tajomníkom NATO bude holandský premiér Mark Rutte. Nahradí Nóra Jensa Stoltenberga.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344042x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu