Založ si blog

Bytovka ako každá iná. Alebo nie?

Na našich sídliskách sú rôzne bytové spoločenstvá. Jedným z inšpiratívnych je práve spoločenstvo bytov na Ulici obrancov mieru. Alena Braviaková nám povedala viac o tom, ako sa obyvatelia ich bytovky starajú a skrášľujú spoločný priestor.

Takto sa začal písať ich spoločný príbeh

Bytovka má 44 rokov. Byty 34 rodinám odpredal za polovičnú cenu podnik Tatraľan s tým, že jeden z manželov musel podpísať, že sa zaväzuje odpracovať v podniku 10 rokov.  Nasťahovali sa postupne mladé rodiny, niektorí už s deťmi, iní bez detí a začali púť, ktorá s menšími rozdielmi funguje doteraz. „Väčšina z nás je už na dôchodku, mnohí už žijú sami, ale to nič nemení na skutočnosti, že si tu nažívame v zhode, dá sa povedať, že bezproblémovo. Deti nám vyrástli pred bytovkou, nemusel sme s nimi písať úlohy a nevozili sme ich na krúžky. Všetko zvládali sami,“ začína rozprávanie Braviaková, ktorá funkciu predsedu členskej samospráva vykonáva už 25 rokov.

Poriadok musí byť

Bytovku zateplili v roku 2007, úver už majú splatený a šetria si na ďalšie zmeny, ktoré chcú uskutočniť. „U nás neplatí, že ak sa vám vypáli žiarovka v spoločných priestoroch, najbližšieho pol roka sa nebude svietiť, alebo keď sa pokazí čip na vchodových dverách, ostane to bez opravy a medzitým ti ukradnú z pivnice bicykel, prípadne sa pokazí výťah a treba chodiť peši po schodoch týždeň. U nás sa ráno pokazí výťah a ešte v ten deň je opravený vďaka dobrej spolupráci s bytovým družstvom,“ chváli sa aktívnym riešením problémov Braviaková. Väčšinou v bytovkách neriešia, či majú pokosený trávnik. Ani v tomto prípade sa to netýka tejto bytovky, lebo si z fondu opráv kúpili kosačku a kosia si sami, keď treba. „Náš život v bytovke je pokojný, lebo máme pohodových susedov, nikto nerobí nočné žúrky, netlčie manželku, len rezne,“ dodáva s úsmevom Alena Braviaková.

Spolu dokážu všetko

Majú zaužívané týždenné striedanie služieb upratovania vestibulu a spoločných priestorov. Podľa rozpisu každý vie, kedy má upratovať. K tomu patrí aj vír vôní a pachov, ktoré závisia od toho, na akej úrovni sú kulinárske schopnosti daných susedov. Pracujúci, ktorí prichádzajú večer autom domov, potrebujú pár minút navyše, aby našli parkovacie miesto. No a keď je niektorý sused hlučnejší pri počúvaní televízie, tak namiesto správ, ktoré si síce chcete vypočuť, počujete, ako niekto kričí „gól, gól, gól“. „Niekedy sa stane, že o tretej ráno niekto presúva nábytok, ale nikdy nezistíš prečo. Niežeby si bol na nich nahnevaný a urazený, alebo by ti to znepríjemňovalo život. Patrí to k bytovke,“ konštatuje Braviaková. Pravdou je, že aj keď si tu žijú v pohode, niektorí zo susedov nemajú vždy náladu pozdraviť alebo sa prihovoriť. „Vtedy si uvedomujem, že starneme. A možno že to bude ešte horšie. Sme tu však jeden pre druhého, ak by niekto niečo potreboval,“ hovorí pani Alena.

Skrášľujú si prostredie vysádzaním kvetov okolo bytovky a udržiavajú čistotu a poriadok. Majú svoj zaužívaný systém upratovania a funguje im to, hlavne kvôli záujmu susedov, ktorým tiež na tom záleží. „Spolu dokážeme všetko, lebo v jednote je sila,“ hovorí na záver rozhovoru Alena Braviaková.

Ondrej Miškovič

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

22.11.2023

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov. Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na [...]

Nahraďte vo svojom živote toxických ľudí tými, čo prinášajú radosť

21.11.2023

Poznáme to, keď niekde len prídeme a nám okolie vďaka jednej osobe zoberie všetku energiu a radosť. Problémom je to, že dovoľujeme toxickým ľuďom ovplyvňovať naše dni. Ako tomu predchádzať? Návod však už máte dávno sami v sebe. Ako spoznať toxického človeka? Večne nespokojný človek, ktorý však bude opravovať hlavne naše chyby je druh tvora, ktorého sme istotne [...]

Chcem aby ste vedeli, že Bobina bola úžasný pes!

26.10.2023

Ďakujem Ti Ty malé ušaté torpédo! Pamätám si ako Ťa k nám doniesli a bol som v ôsmom ročníku na základnej škole. Malé klbko ktoré pilo len z prsta. Bola si úžasná v tom, keď si vedela presne o 22.00 hod. zaškrabať na dvere a očami povedať: „Poď von!“ Bolo Ti vonkoncom jedno, že ja o tretej ráno vstávam do Košíc do školy, ale vedela si, že mi táto [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

Ondrej Miškovič

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 217
Celková čítanosť: 293071x
Priemerná čítanosť článkov: 1351x

Autor blogu