Založ si blog

Kežmarčania na remeselnom festivale

Každoročne mesto ožíva na tri dni Európskym ľudovým remeslom (EĽRO). Počas festivalu sme na ňom mohli zazrieť aj Kežmarčanov. Prinášame vám krátke rozhovory s tromi z nich.

Umelecký rezbár Cyril Kocúrek

„Mám dar od Boha odmalička,“ začína rozprávanie s úsmevom Cyril Kocúrek, ktorému sa podarilo vyrobiť už viac ako 10-tisíc kusov umeleckých rezieb. Najviac jeho diel stráži múry Baziliky sv. Kríža v Kežmarku. „Robil som na Krížovej ceste tri roky, medzitým som učil a ešte urobil aj ďalších malých 72 kusov. Na Krížovú cestu čakal kostol 500 rokov, kým niekto niečo také vytvoril,“ hovorí Kocúrek, ktorý okrem modlitby vnímal hlavne prvky gotiky a neogotiky prítomné v kežmarskej bazilike. Pre niektorých veriacich po posviacke Krížová cesta budila dojem drastickosti a až neľudskosti. „Babky, ktoré chodili do kostola, nieže to nechápali, ale pre nich to bolo veľmi drastické. Preto som sa nad tým zamýšľal, lebo mne kežmarská Krížová cesta ležala nielen v žalúdku, ale aj v hlave. Mal som to ako určitú predstavu a aj som ju dotiahol do konca,“ hovorí Kocúrek.

Svoje umenie berie ako dlh Bohu. „Keď som mal bajpasy, štvornásobný infarkt, či keď som mal dvadsaťdva pulz, dostal ma z toho a viem na sto percent, komu som to bol dlžný. Nielenže mu veríte, ale mu vďačíte za všetko,“ rozpráva svoju skúsenosť Kocúrek.

Krajčírka Eva Garstková

Základy krajčírstva dostala od mamky a stará mama ju zas naučila háčkovať a vyšívať. Na odevnej škole sa potom zdokonaľovala. „Špecifickým pre naše mesto je to, že napriek prítomnosti viacerých národností, kultúr aj hudobných zoskupení nemalo nikdy svoj vlastný kroj. Kežmarok mal iba mestský odev. Predovšetkým na ňom boli nejaké náznaky vyšívaných plesnivcov na vestičkách. Dediny sa inak rozvíjali ako mestá. V Kežmarku boli prisťahovalci z rôznych krajín a rôznych národností. Na dedinách však bola uzavretá komunita, ktorá držala viac pokope, a tak si odovzdávala remeslo aj kultúru,“ vysvetľuje Eva Garstková.

Obuvník Vladimír Makara

Kráľom remesla v roku 2022 bol Vladimír Makara, svoje žezlo odovzdal Jurajovi Šeríkovi v posledný deň festivalu. Podľa jeho slov bol jeho rok kraľovania dobrý. „Poznávajú ma niektorí ľudia, ktorí tu boli aj minulý rok,“ hovorí Makara. Počas tohto roka začal vyrábať aj dva nové modely, z toho jeden zimný a jeden letný. „Máme nové farby kože, také trošku pestrejšie, aby ľudia mali trochu väčší výber vo farebnosti materiálov,“ opisuje Makara. Stihol si ako jeden z mála remeselníkov prejsť aj stánky „Keď som šiel na otvorenie, tak som si pozrel viaceré stánky. Sú naozaj veľmi pekné. Tohto roku by som to hodnotil tak, že je to krajšie ako vlani.“ Sám dal jednému z remeselníkov zarobiť, keď si kúpil novú remeselnú košeľu.

Text a foto: Ondrej Miškovič

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

22.11.2023

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov. Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na [...]

Nahraďte vo svojom živote toxických ľudí tými, čo prinášajú radosť

21.11.2023

Poznáme to, keď niekde len prídeme a nám okolie vďaka jednej osobe zoberie všetku energiu a radosť. Problémom je to, že dovoľujeme toxickým ľuďom ovplyvňovať naše dni. Ako tomu predchádzať? Návod však už máte dávno sami v sebe. Ako spoznať toxického človeka? Večne nespokojný človek, ktorý však bude opravovať hlavne naše chyby je druh tvora, ktorého sme istotne [...]

Chcem aby ste vedeli, že Bobina bola úžasný pes!

26.10.2023

Ďakujem Ti Ty malé ušaté torpédo! Pamätám si ako Ťa k nám doniesli a bol som v ôsmom ročníku na základnej škole. Malé klbko ktoré pilo len z prsta. Bola si úžasná v tom, keď si vedela presne o 22.00 hod. zaškrabať na dvere a očami povedať: „Poď von!“ Bolo Ti vonkoncom jedno, že ja o tretej ráno vstávam do Košíc do školy, ale vedela si, že mi táto [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

Ondrej Miškovič

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 217
Celková čítanosť: 293080x
Priemerná čítanosť článkov: 1351x

Autor blogu