Založ si blog

Kežmarčania na remeselnom festivale

Každoročne mesto ožíva na tri dni Európskym ľudovým remeslom (EĽRO). Počas festivalu sme na ňom mohli zazrieť aj Kežmarčanov. Prinášame vám krátke rozhovory s tromi z nich.

Umelecký rezbár Cyril Kocúrek

„Mám dar od Boha odmalička,“ začína rozprávanie s úsmevom Cyril Kocúrek, ktorému sa podarilo vyrobiť už viac ako 10-tisíc kusov umeleckých rezieb. Najviac jeho diel stráži múry Baziliky sv. Kríža v Kežmarku. „Robil som na Krížovej ceste tri roky, medzitým som učil a ešte urobil aj ďalších malých 72 kusov. Na Krížovú cestu čakal kostol 500 rokov, kým niekto niečo také vytvoril,“ hovorí Kocúrek, ktorý okrem modlitby vnímal hlavne prvky gotiky a neogotiky prítomné v kežmarskej bazilike. Pre niektorých veriacich po posviacke Krížová cesta budila dojem drastickosti a až neľudskosti. „Babky, ktoré chodili do kostola, nieže to nechápali, ale pre nich to bolo veľmi drastické. Preto som sa nad tým zamýšľal, lebo mne kežmarská Krížová cesta ležala nielen v žalúdku, ale aj v hlave. Mal som to ako určitú predstavu a aj som ju dotiahol do konca,“ hovorí Kocúrek.

Svoje umenie berie ako dlh Bohu. „Keď som mal bajpasy, štvornásobný infarkt, či keď som mal dvadsaťdva pulz, dostal ma z toho a viem na sto percent, komu som to bol dlžný. Nielenže mu veríte, ale mu vďačíte za všetko,“ rozpráva svoju skúsenosť Kocúrek.

Krajčírka Eva Garstková

Základy krajčírstva dostala od mamky a stará mama ju zas naučila háčkovať a vyšívať. Na odevnej škole sa potom zdokonaľovala. „Špecifickým pre naše mesto je to, že napriek prítomnosti viacerých národností, kultúr aj hudobných zoskupení nemalo nikdy svoj vlastný kroj. Kežmarok mal iba mestský odev. Predovšetkým na ňom boli nejaké náznaky vyšívaných plesnivcov na vestičkách. Dediny sa inak rozvíjali ako mestá. V Kežmarku boli prisťahovalci z rôznych krajín a rôznych národností. Na dedinách však bola uzavretá komunita, ktorá držala viac pokope, a tak si odovzdávala remeslo aj kultúru,“ vysvetľuje Eva Garstková.

Obuvník Vladimír Makara

Kráľom remesla v roku 2022 bol Vladimír Makara, svoje žezlo odovzdal Jurajovi Šeríkovi v posledný deň festivalu. Podľa jeho slov bol jeho rok kraľovania dobrý. „Poznávajú ma niektorí ľudia, ktorí tu boli aj minulý rok,“ hovorí Makara. Počas tohto roka začal vyrábať aj dva nové modely, z toho jeden zimný a jeden letný. „Máme nové farby kože, také trošku pestrejšie, aby ľudia mali trochu väčší výber vo farebnosti materiálov,“ opisuje Makara. Stihol si ako jeden z mála remeselníkov prejsť aj stánky „Keď som šiel na otvorenie, tak som si pozrel viaceré stánky. Sú naozaj veľmi pekné. Tohto roku by som to hodnotil tak, že je to krajšie ako vlani.“ Sám dal jednému z remeselníkov zarobiť, keď si kúpil novú remeselnú košeľu.

Text a foto: Ondrej Miškovič

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351514x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu