Založ si blog

Mená, ktoré poznáme z kníh vďaka divadlu, opäť ožívajú

Scenáristovi, režisérovi, scénografovi, hercovi a v neposlednom rade aj spevákovi Marcelovi Hanáčkovi zo zoskupenia exTEATRO sme položili zopár otázok o tom, aké ďalšie projekty nás čakajú v podaní talentovaných hercov, ktorí každoročne vypredávajú všetky svoje vystúpenia.

Koľko v súčasnosti má exTEATRO členov?

ExTEATRO nemá žiadny počet členov. Sme voľné združenie ľudí, ktorí majú radi divadlo. Schválne nevravím: „ktorí vedia hrať“, alebo „ktorí majú talent“ a pre neprofesionálne divadlo je podľa mňa najdôležitejšia vášeň pre divadlo. Opäť, schválne vravím „vášeň“. Nestačí „chcieť“, nestačí „mať chuť“, nestačí, že „ma to baví“. Treba tým žiť. Lebo divadlo to nie je len to samotné vystúpenie, sú to často zdĺhavé skúšky, únavné choreografie, ťažké texty, výroba dekorácií a kostýmov, upratovanie, prenášanie bremien a mnoho ďalšieho. Človek, ktorý vidí v pódiových doskách len kilogramy hliníka, ktoré treba prenášať, nevydrží pri ochotníckom divadle dlho. Potrebujeme ľudí, ktorí v tom hliníku vidia miesto pre príbeh. Počet členov závisí od konkrétneho projektu, niektoré sú pre päť, iné pre päťdesiat ľudí. Robíme také aj také.

Aké plány má divadlo v najbližších mesiacoch?

Prozaické – upratovanie priestorov a triedenie handier a rekvizít. Áno, aj to je divadlo. Všetky ilúzie skladujeme na štyroch miestach a vyžadujú si priebežnú údržbu. Z kreatívnych plánov na najbližšie obdobie nepripravujeme nič.

Aká téma je momentálne na stole na spracovanie a prečo?

Kežmarské lýceum. Náš vlajkový projekt – Krvavé dejiny – pripravujeme priebežne celý rok. Vždy sa snažíme hľadať v dejinách Kežmarku a vždy niečo, čo sme ešte nerobili. Po dvadsiatich rokoch sa témy míňajú, ale stále sú. Aktuálne študujem kežmarské príbehy známych literátov, ktorí študovali na kežmarskom lýceu: Július Barč Ivan, Pavol Orzságh Hviezdoslav, Ján Chalupka, Janko Jesenský, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Ladislav Nádaši Jégé, Karol Kuzmány, Martin Rázus, Ivan Stodola a mnohí ďalší. Prečo táto téma? Spomínané mená poznáme z hodín literatúry, ale čo o týchto ľuďoch vieme? Chceme sa pokúsiť dostať ich do jedného priestoru napriek tomu, že nežili v jednom období. A chceme to urobiť ako veselohru, dokonca s pesničkami. Pri scénografii si pomôžeme minimálne dvomi významnými výtvarníkmi, ktorí takisto študovali v Kežmarku: Peter Bohúň a Ladislav Medňanský. Nechce to byť hodina literatúry, ale hodina príjemnej zábavy, ktorá má aj intelektuálny potenciál a nemusí byť preto lacnou.

Aké doterajšie najväčšie úspechy ste zaznamenali?

Za najväčší úspech považujem fakt, že naše divadlo funguje nepretržite 30 rokov, len Krvavé dejiny robíme 20 rokov. To znamená desiatky hier, stovky repríz a tisíce divákov. Pre nás to sú tisíce hodín, ktoré sme prežili spolu vytváraním zážitku pre niekoho iného. Vytvorili sme rodinu hercov, kamarátov, divákov, ktorí chodia na naše vystúpenia pravidelne. Vytvorili sme značku, ktorú v regióne ľudia poznajú. A pritom sa len hráme. Z toho, čo si čitatelia bežne predstavia pod pojmom úspech spomeniem napríklad účasť na medzinárodnom projekte v Litve, účinkovanie v bratislavskom divadle Astorka Korzo ´90 a scenár divadelného predstavenia Domov!, ktorý sa dostal do finále súťaže Dráma. Ide o rešpektovanú súťaž, v porote ktorej sedia zástupcovia slovenských profesionálnych divadiel a renomovaných inštitúcií. Napokon, organizuje ju Slovenský divadelný ústav.

Text a foto: Ondrej Miškovič

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

22.11.2023

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov. Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na [...]

Nahraďte vo svojom živote toxických ľudí tými, čo prinášajú radosť

21.11.2023

Poznáme to, keď niekde len prídeme a nám okolie vďaka jednej osobe zoberie všetku energiu a radosť. Problémom je to, že dovoľujeme toxickým ľuďom ovplyvňovať naše dni. Ako tomu predchádzať? Návod však už máte dávno sami v sebe. Ako spoznať toxického človeka? Večne nespokojný človek, ktorý však bude opravovať hlavne naše chyby je druh tvora, ktorého sme istotne [...]

Chcem aby ste vedeli, že Bobina bola úžasný pes!

26.10.2023

Ďakujem Ti Ty malé ušaté torpédo! Pamätám si ako Ťa k nám doniesli a bol som v ôsmom ročníku na základnej škole. Malé klbko ktoré pilo len z prsta. Bola si úžasná v tom, keď si vedela presne o 22.00 hod. zaškrabať na dvere a očami povedať: „Poď von!“ Bolo Ti vonkoncom jedno, že ja o tretej ráno vstávam do Košíc do školy, ale vedela si, že mi táto [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

Ondrej Miškovič

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 217
Celková čítanosť: 293076x
Priemerná čítanosť článkov: 1351x

Autor blogu