Pred tromi rokmi sa opäť obnovil záujem žiakov a študentov na čele s pedagógmi o starostlivosť o hroby osobností, ktoré sú späté s ich školou.
Stredná Odborná Škola Biela voda ma patronát nad hrobom najstaršieho remeselníka
„Najviac sa o vybrané hroby starajú študenti Súkromnej strednej školy Biela voda v Kežmarku. Škola sa stará o kaplnku najstaršieho remeselníka, ktorú nájdete približne sto metrov napravo od hlavného vchodu,“ povedal Ján Dziak z Pohrebných a cintorínskych služieb Pieta Kežmarok a dodal, že „o hroby osobností sa okrem zamestnancov cintorína a študentov starajú aj občania. Najmä o hroby rodiny Dr. Vojtecha Alexandra či Jakuba Kraya, Martina Lányiho a Sebastiána Toporczera.“ Pri spomínanej hrobke troch kežmarských mučeníkov spadol aj erb z priečelia hrobu a bol odovzdaný na opravu.
Pred poslednými dušičkovými sviatkami bol rekonštruovaný pamätník padlých vojakov. Zároveň táto iniciatíva podnietila upresnenie mien tu zabitých vojakov. Terajšie železné kríže pred pamätníkom sa nahradia za kameninové pomníky. Novotou v pohrebníctve je i zmena miesta výkonu pitvy. Pozostatky sa zavážajú až do Martina. Pohrebná služba ich po pitve dováža priamo na cintorín.
Vybavovanie pohrebu nie je kupovanie nábytku či obhliadka pozemku
„Keď niekto umrie, netreba spanikáriť. Keďže človek je postavený pred skutočnosť, ktorú nevie ovplyvniť, je to prirodzene ťažké,“ rozhovoril sa Ján Dziak o postupe pri nahlasovaní úmrtia. „Vybavovanie pohrebu nie je kupovanie nábytku či obhliadka pozemku. Človek si nezisťuje ceny, nerobí prieskum, kde to vyjde najlacnejšie. Práve naopak, blízkemu pohreb zaplatí už len kvôli tomu, že si to zaslúži. Môže si vybrať pohrebnú službu, ktorú chce,“ pripomína Dziak skutočnosť, že vybrať si pohrebnú službu záujemca môže z akéhokoľvek iného mesta a z kežmarského pohrebníctva si zavolať do iných miest a obcí. „Je dôležité, aby ľudia volali hneď, ako dostanú do rúk papiere o prehliadke mŕtveho. Nemocnica informuje o úmrtí okamžite a na obhliadajúceho lekára je potrebné počkať. Tento čas je pre rodinu zväčša najťažším a plným emócií či beznádeje,“ povedal Dziak. Ak človek zomrie cez víkend, tak matričné záležitosti možno vybaviť až v pondelok.
„Kamenári urobili na novom cintoríne urnové schránky. Na pláne bolo i kolumbárium,“ dodáva Dziak. Veľa urien sa ukladá pod platne do starých hrobov, aby takto boli rodiny „spolu“ aj po smrti. Kežmarskí hrobári majú vedomosti a praktické skúsenosti s vybavovaním najťažších chvíľ v živote človeka.
Ondrej Miškovič
Celá debata | RSS tejto debaty