Založ si blog

Baptistický kostol v Kežmarku stojí už takmer sto rokov

Budova bola postavená nemeckým baptistom v roku 1928.  V 60. rokoch budova nebola používaná. Neskôr v roku 1997 sa v tomto kostole začala činnosť Nezávislého baptistického zboru pod vedením Johna Gougea spolu s jeho manželkou Lydiou.

Činnosť baptistického zboru funguje dodnes. Jeho hlavným cieľom je vyučovať ľudí Božiemu slovu, ktorým je Biblia. Kežmarský zbor má 20 členov, ktorí ho pravidelne navštevujú. Počas tohto súčasného obdobia sa niektorí stále stretávajú online. Mávajú pravidelné nedeľné bohoslužby o 10.00 hod. V piatok a sobotu mávajú službu pre deti a mladých dospelých a potom individuálne biblické štúdiá. V sobotu od 16.00 do 18.00 hod. sa koná štúdium, ktoré vedie Slovenský biblický inštitút.

História a súčasnosť baptistickej cirkvi

Baptista historicky znamená biblický. „Veríme, že samotná Biblia je konečnou autoritou v doktríne a praxi. Biblia učí, že človek je spasený jedine vierou v Ježiša Krista. On je ten, kto vzal na seba trest za naše hriechy; a On jediný je spôsobilý byť prostredníkom medzi Bohom a človekom. „Nie zo skutkov spravodlivosti, ktoré by sme asi my boli činili, ale podľa svojho milosrdenstva nás spasil kúpeľom opätného splodenia a obnovením Svätého Ducha, ktorého vylial na nás bohate skrze Ježiša Krista, nášho Spasiteľa (Tít 3, 5-6),“ predstavil cirkevný zbor pastor Don Waite.

Učenie cirkvi je postavené na tom, že Biblia učí o krste veriaceho. To znamená, že človek musí najprv vložiť svoju dôveru v Krista ako svojho osobného Spasiteľa a potom sa dať pokrstiť. „Biblia tiež učí, že veriaci by mali žiť zbožne v očakávaní Kristovho návratu,“ povedal Waite.

Pre Kežmarčanov pastor dáva jasný odkaz: „Pokračovať vo vyučovaní Biblie. Ľudia sa snažia zmeniť samých seba rôznymi spôsobmi; ale iba Boh môže zmeniť srdce človeka,“ zakončuje pastor.

Dočasné premostenie bohoslužby neovplyvnilo

Stavba premostenia podľa pastora Dona Waitea neovplyvnila jeho funkciu. „Most potrebuje opravu a keď stavali prvý dočasný most, rešpektovali čas, keď sa stretávame na bohoslužbách. Pracovníci boli profesionálni a správali sa ohľaduplne. Dokázali sme sa stretnúť bez vyrušovania,“ vyzdvihuje pastor Waite.

Ondrej Miškovič

O tom ako som tridsiatku oslávil pod Eiffelovou vežou

20.01.2023

Mali ste chuť niekedy spraviť niečo bláznivé a to, čo by ste si zapamätali do konca života. Ja som sa pre niečo také rozhodol deň pred narodeninami a stal sa z toho neopakovateľný zážitok, ktorý v sebe skrýval 2 561 kilometrov, návštevu 4 krajín a desiatky ľudí a príhod, ktoré nájdete v tomto článku o ceste z Kežmarku do Paríža a naspäť za 70 hodín. [...]

Pamiatky hodné obdivu v Kežmarku

28.12.2022

Čitateľom Novín Kežmarok priblížila pamiatkarka Ing. arch. Iveta Bujnová v rozhovore proces evidencie a ochrany národných kultúrnych pamiatok (NKP), ktorých má naše mesto viacero. Koľko pamiatok v Kežmarku je evidovaných ako NKP? Kežmarok je charakteristický rozmanitosťou zachovaného historického stavebného fondu. Aktuálne je v meste evidovaných 249 národných [...]

Chlapcovi pomáhajú delfíny

09.12.2022

Patrikov príbeh sa začal písať v milujúcej rodine 13. decembra 2013. Ako chlapec rástol prišli zdravotné problémy a terapia, pri ktorej pomáha kontakt s delfínmi. Keď mal malý Kežmarčan Patrik Marhefka dva aj pol roka, bol mu diagnostikovaný autizmus a jeho prvých slov sa tak rodičia ešte nedočkali. „Avšak lásku sa naučil dávať a komunikovať gestami, objatiami či [...]

ÚDZS Renáta Bláhová, blahova

Bláhová: V zdravotníctve je súkromný kapitál nenahraditeľný. Problémy robí deravý systém

31.01.2023 11:45

Budem trvať na tom, aby sme ako strážny pes vrčali, štekali a ak to nepomôže, budeme hrýzť, hovorí šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 233660x
Priemerná čítanosť článkov: 1358x

Autor blogu