Založ si blog

Baptistický kostol v Kežmarku stojí už takmer sto rokov

Budova bola postavená nemeckým baptistom v roku 1928.  V 60. rokoch budova nebola používaná. Neskôr v roku 1997 sa v tomto kostole začala činnosť Nezávislého baptistického zboru pod vedením Johna Gougea spolu s jeho manželkou Lydiou.

Činnosť baptistického zboru funguje dodnes. Jeho hlavným cieľom je vyučovať ľudí Božiemu slovu, ktorým je Biblia. Kežmarský zbor má 20 členov, ktorí ho pravidelne navštevujú. Počas tohto súčasného obdobia sa niektorí stále stretávajú online. Mávajú pravidelné nedeľné bohoslužby o 10.00 hod. V piatok a sobotu mávajú službu pre deti a mladých dospelých a potom individuálne biblické štúdiá. V sobotu od 16.00 do 18.00 hod. sa koná štúdium, ktoré vedie Slovenský biblický inštitút.

História a súčasnosť baptistickej cirkvi

Baptista historicky znamená biblický. „Veríme, že samotná Biblia je konečnou autoritou v doktríne a praxi. Biblia učí, že človek je spasený jedine vierou v Ježiša Krista. On je ten, kto vzal na seba trest za naše hriechy; a On jediný je spôsobilý byť prostredníkom medzi Bohom a človekom. „Nie zo skutkov spravodlivosti, ktoré by sme asi my boli činili, ale podľa svojho milosrdenstva nás spasil kúpeľom opätného splodenia a obnovením Svätého Ducha, ktorého vylial na nás bohate skrze Ježiša Krista, nášho Spasiteľa (Tít 3, 5-6),“ predstavil cirkevný zbor pastor Don Waite.

Učenie cirkvi je postavené na tom, že Biblia učí o krste veriaceho. To znamená, že človek musí najprv vložiť svoju dôveru v Krista ako svojho osobného Spasiteľa a potom sa dať pokrstiť. „Biblia tiež učí, že veriaci by mali žiť zbožne v očakávaní Kristovho návratu,“ povedal Waite.

Pre Kežmarčanov pastor dáva jasný odkaz: „Pokračovať vo vyučovaní Biblie. Ľudia sa snažia zmeniť samých seba rôznymi spôsobmi; ale iba Boh môže zmeniť srdce človeka,“ zakončuje pastor.

Dočasné premostenie bohoslužby neovplyvnilo

Stavba premostenia podľa pastora Dona Waitea neovplyvnila jeho funkciu. „Most potrebuje opravu a keď stavali prvý dočasný most, rešpektovali čas, keď sa stretávame na bohoslužbách. Pracovníci boli profesionálni a správali sa ohľaduplne. Dokázali sme sa stretnúť bez vyrušovania,“ vyzdvihuje pastor Waite.

Ondrej Miškovič

Každý desiaty človek v okrese Kežmarok je nezamestnaný

05.02.2024

Začiatok roka je vždy spojený s bilancovaním toho starého a výzvami na ten nový. Okres Kežmarok patrí medzi okresy s najvyšším počtom nezamestnanosti. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie v okrese Kežmarok je k 1. januáru 5 761 osôb, z toho disponibilných je 4 852 osôb. Občanov z marginalizovaných skupín je 4 008. Podľa štatistických údajov k 30. [...]

Zažite kúzlo Londýna: Nezabudnuteľný výlet do britskej metropoly

27.01.2024

Londýn. Plánovane neplánovaný výlet, ktorý bol ešte deň pred odletom otáznikom. Už druhý rok po sebe som 17. januára chcel byť niekde ďaleko. Tak ako posledný rok, som však opäť ochorel a ešte pred polnocou bol v horúčke a rozmýšľal, či ísť do toho. Nakoniec to do rána nejako zázrakom prešlo a mohol som ísť do Londýna. Prvý pohľad na Londýn [...]

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

27.01.2024

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok. Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária [...]

obezita, prejedanie, tlstý muž

Obezita a nadváha zabíjajú na Slovensku tisícky ľudí ročne. Experti však prinášajú pozitívne správy

05.03.2024 06:05

Obezita ohrozuje pečeň rovnako ako alkohol, upozorňujú odborníci.

Poľsko, NATO, vojna

ONLINE: Brusel chce prepnúť obranný priemysel EÚ do režimu 'vojnovej ekonomiky'

05.03.2024 06:00

Predstavitelia EÚ podľa agentúry Reuters chcú, aby bruselské orgány zohrávali väčšiu úlohu v politike obranného priemyslu.

vojna na Ukrajine, Taurus

Nemecko sa pripravuje na vojnu s Ruskom, tvrdí Kremeľ. Taurus Gate dostala Berlín pod tlak

05.03.2024 06:00

Škandál s odpočúvaním Bundeswehru má za cieľ zastrašiť kancelára, aby Taurusy neposlal na Ukrajinu, varujú nemeckí politici.

operácia

Operácie v zahraničí. Čo hradí poisťovňa a koľko bude zákrok stáť pacienta? Návody a príklady

05.03.2024 06:00

Existujú dva spôsoby, ako pokryť náklady na vaše plánované lekárske ošetrenie v inej krajine EÚ.

ONDREJ MIŠKOVIČ

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 311390x
Priemerná čítanosť článkov: 1403x

Autor blogu