Založ si blog

Pamiatky hodné obdivu v Kežmarku

Čitateľom Novín Kežmarok priblížila pamiatkarka Ing. arch. Iveta Bujnová v rozhovore proces evidencie a ochrany národných kultúrnych pamiatok (NKP), ktorých má naše mesto viacero.

Koľko pamiatok v Kežmarku je evidovaných ako NKP?

Kežmarok je charakteristický rozmanitosťou zachovaného historického stavebného fondu. Aktuálne je v meste evidovaných 249 národných kultúrnych pamiatok. Najväčšie množstvo z nich, v počte 191, tvoria obytné stavby – meštianske domy. Ďalej sú to jedinečné kostoly a ich areály, radnica, reduta, mestský typ hradu, školské areály, jediný historický park pri hrade, kaplnky, pomníky, pamätníky a tabule, industriálny areál Weinovej továrne, železničná stanica s areálom, starý a židovský cintorín. Aj keď torzálne, ale predsa má Kežmarok zachovaný aj hradobný systém opevnenia mesta. Z hľadiska slohového zaradenia tu máme zastúpené všetky obdobia od stredoveku až po novovek. Z dôvodu vysokej koncentrácie pamiatok a zachovanej urbanistickej štruktúry bola v roku 1950 v historickom centre Kežmarku vyhlásená pamiatková rezervácia (pozn., v tom čase ich bolo iba osem na celom Slovensku). Na ochranu jej prostredia bolo v roku 2009 vyhlásené rozsiahle ochranné pásmo, ktoré má regulovať novú výstavbu tak, aby bola zachovaná historická silueta mesta.

Na čo si majú občania dávať pozor, ak obývajú NKP a chcú ju rekonštruovať?

Prvý a podstatný úkon je komunikácia s odbornými zamestnancami nášho pracoviska v Poprade, ktorý je súčasťou Krajského pamiatkového úradu Prešov (KPÚ). Vlastník pamiatky pred obnovou je povinný KPÚ predložiť zámer a špecifikovať predpokladané zmeny pamiatky. KPÚ rozhodne, či plánovaný zámer je prípustný a určí podmienky, za ktorých možno tieto práce pripravovať a vykonávať tak, aby pamiatka nebola ohrozená, poškodená alebo zničená. Ďalej určí, či je možné pripravovať túto obnovu iba na základe osobitných výskumov a inej prípravnej a projektovej dokumentácie. V priebehu obnovy pamiatky môže dôjsť k nepredvídanému nálezu, ten treba ohlásiť a KPÚ rozhodne o ďalšom postupe obnovy.

Ktorá NKP je v Kežmarku tá vaša „naj“?

Vždy tá, ktorej sa aktuálne venujem v priebehu prípravy obnovy. Teraz je to reduta s úžasnými poznatkami o vývoji úprav a malieb hlavnej fasády, na základe ktorých bude prinavrátená jej pôvodná farebnosť. Je to ale aj najmladšia vyhlásená pamiatka – Kaplnka sv. Jána Nepomuckého na Michalskej ulici, na ktorej bola dokončovaná obnova a je jej prinavrátený pôvodný tvar strešného štítu, doplnené chýbajúce hlavice pilastrov a kaplnka dostala pôvodný farebný náter. Pamiatkový výskum meštianskeho domu č. 1 na Hradnom námestí odhalil stredoveké kamenné články na fasáde, ktoré v Kežmarku nemajú obdobu, a podobné môžeme vidieť najbližšie na levočských domoch. Archeologický výskum v areáli školy na Kušnierskej bráne potvrdil časť rondelu Kušnierskej brány a mestského opevnenia. Všetko sú to úžasné poznatky o stavebnom vývoji jednotlivých objektov v meste, ktoré ma veľmi zaujímajú a fascinujú. V čase pandémie, keď sme eliminovali stretnutia, som spracovala aktualizáciu pamiatok historického cintorína na Toporcerovej ulici a židovského cintorína na Bielej vode. Množstvo času, ktorý som tam strávila, skúmajúc architektúru jednotlivých náhrobkov hrobových miest, zanechalo vo mne silný dojem, umocnený pokorou a záujmom poznať osudy jednotlivých Kežmarčanov a ich rodín. V širokom regióne nenájdeme historické cintoríny v tak dobre zachovanom a hlavne udržiavanom stave, ako sú tie kežmarské.

Je možné, že aj terajšie stavby sa raz stanú NKP?

Určite raz áno, ale musí to byť kvalitná architektúra. Aj dnes už chránime v rámci Slovenska hodnotnú architektúru druhej polovice 20. storočia.

Čo Vás baví na vašej práci?

Predovšetkým mnohorakosť, pretože sa stretávam s obnovami objektov rôznych typov architektúry. Aj keď práca pamiatkara nie je vždy pochopená a vítaná, som rada, keď sa obnova pamiatky vydarí a vlastník je s jej užívaním spokojný. Kvalitná obnova pamiatky pozitívne zhodnotí jeho vlastníctvo a zároveň prispeje k zachovaniu pamiatkového fondu, ktorý je typický a jedinečný pre mesto Kežmarok.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

22.11.2023

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov. Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na [...]

Nahraďte vo svojom živote toxických ľudí tými, čo prinášajú radosť

21.11.2023

Poznáme to, keď niekde len prídeme a nám okolie vďaka jednej osobe zoberie všetku energiu a radosť. Problémom je to, že dovoľujeme toxickým ľuďom ovplyvňovať naše dni. Ako tomu predchádzať? Návod však už máte dávno sami v sebe. Ako spoznať toxického človeka? Večne nespokojný človek, ktorý však bude opravovať hlavne naše chyby je druh tvora, ktorého sme istotne [...]

Chcem aby ste vedeli, že Bobina bola úžasný pes!

26.10.2023

Ďakujem Ti Ty malé ušaté torpédo! Pamätám si ako Ťa k nám doniesli a bol som v ôsmom ročníku na základnej škole. Malé klbko ktoré pilo len z prsta. Bola si úžasná v tom, keď si vedela presne o 22.00 hod. zaškrabať na dvere a očami povedať: „Poď von!“ Bolo Ti vonkoncom jedno, že ja o tretej ráno vstávam do Košíc do školy, ale vedela si, že mi táto [...]

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

kočner, černák

Kočner sa vo väznici pochytil s Černákom. Dôvod bol vskutku bizarný

29.11.2023 17:20

Černák si v Leopoldove odpykáva doživotie za vraždy. Kočnera poslal súd za mreže na 19 rokov za falšovanie zmeniek.

Ondrej Miškovič

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 217
Celková čítanosť: 293057x
Priemerná čítanosť článkov: 1350x

Autor blogu