Založ si blog

Vojtech Wagner druhý rok na stoličke riaditeľa školy

Predchádzajúci školský rok bol náročný aj z dôvodu stále pretrvávajúcej pandémie a s tým súvisiacimi rôznymi opatreniami. Práve sa nám začína nový školský rok 2022/2023 a pre Kežmarčana Vojtecha Wagnera to bude druhý školský rok v pozícii riaditeľa školy.

V novom školskom roku plánuje Stredná odborná škola Garbiarska 1 pokračovať v rekonštrukciách a opravách interiéru školy. V minulom školskom roku sa im podarilo zriadiť tri odborné učebne pre žiakov študijného odboru klientsky manažér pošty, učebných gastroodborov a odborov kaderník a kozmetik. „V týchto učebniach sme opravili omietky, ktoré vykonávali naši žiaci v rámci odborného výcviku. Učebne sme vybavili modernými učebnými pomôckami, vizualizérmi a interaktívnou tabuľou. Upravili sme aj priestory na chodbách, odstránili sme starý olejový náter sokla a nahradili ho novým moderným náterom. V tomto školskom roku chceme pokračovať v rámci finančných možností v ďalších opravách chodieb a tried,“ hovorí Vojtech Wagner.

Majú v pláne dve najchladnejšie triedy zvnútra zatepliť, a tým spríjemniť prostredie na výučbu a aj ušetriť náklady na vykurovanie. Najväčšou investíciou, s ktorou chcú začať už v septembri, je rekonštrukcia vstupného prístupového chodníka do budovy teoretického vyučovania. „Plánujeme odstrániť značne poškodené oplotenie a chceme ho nahradiť novými modernými nízkymi tvárnicami. Všetky plánované práce budú vykonávať naši žiaci v rámci odborného výcviku,“ dopĺňa Wagner. Veľkou výzvou pre nadchádzajúce obdobie je plánovaná komplexná rekonštrukcia domova mládeže.

V školstve a na tejto škole riaditeľ Wagner pôsobí už 30 rokov. „Dá sa povedať, že ju dosť dobre poznám. Niekoľko rokov som pracoval ako zástupca riaditeľky školy a mám dobrý vzťah s kolegami. Myslím si, že náš vzťah sa nezmenil a vieme sa spoločne dohodnúť na tom, aby naša škola prosperovala a napredovala,“ hovorí Wagner.

Na štúdium v tomto školskom roku sa im prihlásilo vyše 200 žiakov. Systém umožňuje žiakom podať si viac prihlášok na viac škôl, preto prijali asi 140 žiakov, z ktorých sa ku nim zapísalo spolu 109 žiakov. V prvý deň školy 5. septembra by malo nastúpiť 23 žiakov do 2-ročných učebných odborov, 43 žiakov do 3-ročných učebných odborov, 20 žiakov do 4-ročných študijných odborov a 23 žiakov bude pokračovať v 2-ročnom nadstavbovom štúdiu.

Tradične najväčší záujem je o štúdium v odboroch kozmetik a kaderník. „Máme náš vlastný kozmetický a kadernícky salón, ktorý je otvorený pre verejnosť. Mierny pokles vidíme o záujem  gastroodborov, čo súvisí pravdepodobne so stratou zamestnaní v gastronómii počas pandémie. Naši žiaci v rámci odborného výcviku získavajú skúseností na množstve akcií, ktoré pripravujeme pre mesto alebo verejnosť v rámci osláv, plesov, svadieb a pod. Priemerný záujem je aj o stavebné profesie – stavebná výroba a murár. Žiaci týchto odborov vykonávajú produktívne práce v rámci zveľaďovania vnútorných priestorov školy,“ dopĺňa štatistiku riaditeľ.

Škola sa zapojila so všetkými odbormi do systému duálneho vzdelávania, ktoré prináša benefity ako žiakom, tak aj zamestnávateľom. „Snažíme sa žiakov zapájať do tohto systému. Máme rozbehnutú spoluprácu s viacerými zamestnávateľmi. Najväčší záujem je o žiakov učebného odboru stolár, ale, žiaľ, žiakov nie je dostatok,“ priznáva riaditeľ.

Kežmarská stredná škola má dôstojné miesto v sieti škôl Prešovského kraja a aj mesta Kežmarok. „Spoluprácu s mestom si budeme udržiavať zapájaním sa do akýchkoľvek podujatí organizovaných mestom. Spolu s mojimi kolegami sa budeme snažiť o ďalší rozvoj našej školy. Mnohí naši absolventi sa úspešne zamestnali vo svojej profesii, na čo sme právom hrdí,“ dopĺňa na záver Wagner.

Ondrej Miškovič

O tom ako som tridsiatku oslávil pod Eiffelovou vežou

20.01.2023

Mali ste chuť niekedy spraviť niečo bláznivé a to, čo by ste si zapamätali do konca života. Ja som sa pre niečo také rozhodol deň pred narodeninami a stal sa z toho neopakovateľný zážitok, ktorý v sebe skrýval 2 561 kilometrov, návštevu 4 krajín a desiatky ľudí a príhod, ktoré nájdete v tomto článku o ceste z Kežmarku do Paríža a naspäť za 70 hodín. [...]

Pamiatky hodné obdivu v Kežmarku

28.12.2022

Čitateľom Novín Kežmarok priblížila pamiatkarka Ing. arch. Iveta Bujnová v rozhovore proces evidencie a ochrany národných kultúrnych pamiatok (NKP), ktorých má naše mesto viacero. Koľko pamiatok v Kežmarku je evidovaných ako NKP? Kežmarok je charakteristický rozmanitosťou zachovaného historického stavebného fondu. Aktuálne je v meste evidovaných 249 národných [...]

Baptistický kostol v Kežmarku stojí už takmer sto rokov

10.12.2022

Budova bola postavená nemeckým baptistom v roku 1928. V 60. rokoch budova nebola používaná. Neskôr v roku 1997 sa v tomto kostole začala činnosť Nezávislého baptistického zboru pod vedením Johna Gougea spolu s jeho manželkou Lydiou. Činnosť baptistického zboru funguje dodnes. Jeho hlavným cieľom je vyučovať ľudí Božiemu slovu, ktorým je Biblia. Kežmarský zbor má 20 [...]

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.

petr pavel

Čína ostro odsúdila Pavlov telefonát s taiwanskou prezidentkou

31.01.2023 08:50

Pavel podľa čínskej diplomacie ustúpil od svojich slov, že je potrebné rešpektovať princíp jednej Číny. Peking zároveň spochybnil dôveryhodnosť českého prezidenta.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 233642x
Priemerná čítanosť článkov: 1358x

Autor blogu