Založ si blog

Prioritou kežmarskej vysokej školy je otvorená komunikácia so študentmi

Vysoká škola ekonómie a manažmentu v Bratislave (VŠEM) otvorila v akademickom roku 2018/2019 miesto prvého kontaktu v Kežmarku, ktoré poskytuje konzultácie študentom z regiónu pod Tatrami.

 VŠEM podpísala s primátorom mesta Jánom Ferenčákom memorandum o spolupráci, na základe ktorého obe strany pripravujú a implementujú spoločné projektové aktivity, propagujú  svoje inštitúcie, organizujú výberové prednášky či konzultácie pre študentov a zamestnancov, zabezpečujú stáže študentom, organizujú vedecko-odborné a kultúrne podujatia s využitím ľudského, informačného a technického potenciálu. 1. júla 2022 sa v Kežmarku uskutočnili prvé promócie absolventov bakalárskeho štúdia VŠEM v Bratislave, na ktorých si svoje diplomy z rúk rektora VŠEM doc. Ing. Ľuboša Cibáka, PhD. MBA prevzalo viac ako 30 absolventov vysokoškolského štúdia. Pri tejto príležitosti sme sa ho opýtali, ako zaujať modernú generáciu a spraviť pre ňu vzdelávací proces atraktívnym.

„Generácia Z, do ktorej patrí väčšina našich študentov, je naozaj v mnohom iná. Či už na strane očakávaní, pretože táto generácia nechce formálne vzdelanie, nech už je akokoľvek kvalitné. Mladí ľudia od vysokej školy vyžadujú skôr miesto, kde si vytvoria svoju budúcnosť a čakajú, že sa im škola prispôsobí. Na jednej strane čítanie dlhých textov často nie je ich silnou stránkou a ak si chceme získať ich pozornosť, máme na to doslova len pár sekúnd. Dokonca aj hodnotu vzdelania vnímajú inak. Nie je jednoduché trafiť do očakávaní a predstáv súčasnej generácie študentov, považujeme to však za dôležité. Za posledný rok sa podarilo dialóg so študentami dostať na novú úroveň, keď aj študenti začínajú rozumieť tomu, že musia s nami čo najviac komunikovať. Sme radi, že dostávame od nich spätnú väzbu, že sa to alebo ono podarilo. Alebo presnejšie, takmer tak, ako očakávali.

Okrem samotného vzdelávacieho procesu ponúkame našim študentom aj vlastné GROW UP startup centrum, kde si môžu s našou pomocou a radami naštartovať vlastné podnikanie. Radi by sme všetko to, čo sme si počas online výučby odskúšali a ukázalo sa ako univerzálne užitočné, postupne zaviedli do pedagogického procesu aj mimo covidového obdobia. Klasické osobné konzultácie v zásade strácajú význam, obzvlášť pre už spomínanú generáciu Z. Iným príkladom môže byť zavedenie možnosti objednať sa na študijné oddelenie na presný termín. Je toho, samozrejme, oveľa viac, čím sa chceme inšpirovať a čo by sme chceli zaviesť do pedagogického procesu. Či už zo strany vzdelávania, alebo zo strany výchovy. Veď vysoká škola je zo zákona výchovno-vzdelávacia inštitúcia. A z nejakého dôvodu je na prvom mieste výchovná, až potom vzdelávacia. Aspoň takto sa tomu snažíme rozumieť na našej škole, snáď to podobne vnímal aj zákonodarca, keď to do zákona takto napísal,“ odpovedal Ľuboš Cibák, rektor VŠEM.

Ondrej Miškovič

Pohryznutie je pre hada poslednou možnosťou ako sa brániť

09.04.2024

S jarným počasím sú spojené aj výlety do prírody. Ak si dáme pozor, nemáme sa čoho báť. Na Slovensku máme len jedného jedovatého hada a ním je vretenica severná. Čo robiť ak nás pohryzie? Pri uhryznutí hadom je najdôležitejšie zachovať pokoj. Mnohokrát sa stáva, že uhryznutie je suché, čiže bez vypustenia jedu. „Jed nie je pre zdravého dospelého človeka [...]

Kežmarská hudobná jar predstaví štyri zaujímavé koncerty

08.04.2024

Obľúbené jarné podujatie v Kežmarku uvedie na svojom 47. ročníku zvučné mená. Prvý koncert 7. mája zmieša hudobné žánre aj druhy umenia, hlavnú úlohu v ňom bude mať slovo a hudba. „Hostiteľka večera herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková a jej hostia – speváčky Marcella Molnárová, Greta Pogany a klavirista Pavol Bodnár dokážu, že aj vážna [...]

Úspechy kežmarskej umeleckej školy zapísané na plátne a v zručnosti absolventov

07.04.2024

Výtvarné umenie paletou farieb zachytáva minulosť a prítomnosť. Prvé dotyky s umením získavajú deti v umeleckých školách. Pedagógovia čarovný svet farieb približujú na výtvarnom odbore v Základnej umeleckej škole Antona Cígera (ZUŠ) v Kežmarku už 52 rokov, preto treba toto krásne poslanie uchovať a zveľaďovať. Cesta k umeleckému vzdelávaniu je náročná [...]

nôž, krv, zranenie

Veľká tragédia v Hlohovci: V byte našli dobodaného 19-ročného mladíka. Polícia zadržala podozrivého

20.04.2024 21:44, aktualizované: 22:26

Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Taiwan, vojaci

USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile

20.04.2024 19:51, aktualizované: 22:34

Rad kongresmanov ocenil, že šéf Snemovne Mike Johnson zákony na hlasovanie predložil. Johnson kvôli tomu podľa médií riskuje vlastný post.

nehody

Nešťastný deň pre Brezovú pod Bradlom: Dve nehody a päť zranených. Zasahoval aj vrtuľník

20.04.2024 19:29

Polícia vyšetruje okolnosti dvoch dopravných nehôd, ku ktorým došlo v sobotu v Brezovej pod Bradlom.

loď, trajekt, potopený

V Stredoafrickej republike zahynulo pri potopení sa lode 58 ľudí, smerovali na pohreb

20.04.2024 18:56, aktualizované: 21:33

Podľa svedkov viezla rybárska loď na rieke Mpoko v Bangui viac ako 300 osôb. Pomoc prišla až po 40 minútach.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 236
Celková čítanosť: 328280x
Priemerná čítanosť článkov: 1391x

Autor blogu