Založ si blog

Kežmarská škola dala svetu už viacerých umelcov

Základná umelecká škola Antona Cígera v Kežmarku si 90. výročie vzniku hudobnej školy, takzvanej Musikschule a 70. výročie znovuobnovenia nedávno pripomenula ojedinelým koncertom. Zaspomínali sme na dávnu i súčasnú históriu s jej  dlhoročným riaditeľom Jánom Levockým.

Aké máte plány na tento rok?

Minulý školský rok bol veľmi hektický, žili sme okrúhlym výročím, ktoré sme si pripomenuli v júni, teraz si treba načrtnúť plány do ďalších rokov, stabilizovať kolektív pedagógov, ktorých je nedostatok. Máme štyroch pedagógov, ktorí denne dochádzajú z Levoče, ďalší z Popradu. Bude to taký normálny rok, plný práce.

Koľko žiakov momentálne máte? Ide o nárast alebo pokles?

Momentálne máme niečo cez tisíc žiakov. Aj napriek tomu, že máme viaceré učiteľky na materskej dovolenke a musíme aj zastupovať, prijali sme vyše 50 žiakov viac ako minulý rok,  vo všetkých odboroch. Minulý rok sme mali 947, tento rok 1002 žiakov. Nemohli sme však uspokojiť všetkých, ktorí mali záujem o štúdium, jednak z kapacitných dôvodov, ale najmä z dôvodu vyššieho veku. Sme škola, nie krúžok. Štúdium u nás je zosúladené s štúdiom na základnej škole, prípadne strednej škole. Prípravný ročník a potom sedem alebo osem rokov základného štúdia, prípadne štyri roky v druhom stupni. Prijímame žiakov prvákov, druhákov – záleží podľa odboru, hranica je, že musí mať k 1. januáru. v danom roku päť rokov. Hlásia sa nám aj mladší.

Aké aktivity máte pre handicapovaných no nadaných študentov?

Ako jedna z mála škôl na Slovensku, možno aj jediná, máme vytvorený vzdelávací program pre handicapovaných žiakov Hudobná dielňa, ktorý vedie pani učiteľka Ivana Abtová.  Sú to žiaci s rôznym postihom, ale vnímajúce hudbu. Mnohí sú vozičkári, preto majú vyučovanie hneď na prízemí v triede a s tými tromi schodmi, ktoré sú v podstate už na verejnom chodníku im pomáhame. Problém je bezbariérový prístup nielen do budovy, ale aj na poschodie. Mnohí žiaci už vystúpili aj na koncertoch školy. Je to taká služba , pretože tieto deti väčšinou nechodia do školy, ale sa veľmi tešia na stretnutia. Dňa 23. septembra sa spolu s ostatnými žiakmi zúčastnili koncertu v Štátnej filharmónii Košice.

Aké vzácne nástroje sa nachádzajú vo Vašej zbierke?

V našej škole sa nenachádzajú nejaké vzácne nástroje, postupne sme obnovili všetky klavíry a mnohé mali vyše 50 rokov, teraz máme všetko nové nástroje značky Petrof . Od minulého roka máme koncertné čembalo. Doplnili sme akordeóny o gombíkové nástroje, kde je momentálne trend postupne prechádzať z klávesových na gombíkové. Dá sa na nich hrať technickejšie a majú väčšie možnosti aj pri akordickej hre, hlavne pri menších žiakoch, ktorí majú menšie rozpätie prstov.

Aké akcie chystáte na október a november?

Úspešne rozbehnúť nový školský rok, v októbri oslávi naša partnerská škola v nemeckom Weilburgu 40 rokov, kde sa tiež predstavíme v programe a možno bude aj menšia výstava výtvarných prác našich žiakov. Spolupracujeme na príprave koncertov, verím, že tento rok sa podarí pripraviť sériu adventných koncertov, každú adventnú nedeľu v inom chráme, tak ako to bolo pred pandémiou. Pracujeme na našom ďalšom tradičnom v poradí už 16 CD školy za rok 2022, ktoré predstavíme na novoročnom koncerte.

Ondrej Miškovič

Isus Christos ako zakladateľ kresťanstva

20.08.2023

Kantov prístup pochopenia Christa sa považuje za sekulárnejší a založený na racionálnom a etickom chápaní kresťanstva. Kant predovšetkým opisuje vecí, ktoré sú oddelené od náboženstva. V kontexte náboženstva Kant upriamuje na označenie oddelenia štátu alebo verejných inštitúcií od náboženských vplyvov. Sekulárny prístup, ktorý Kant predstavuje sa zameriava na [...]

Isus Christos ako Syn Boží

20.08.2023

Kant vo svojej kritickej filozofiou, ktorej najvýznamnejším dielom je Kritika čistého rozumu sa zaoberá otázkou poznania a upriamuje čitateľa na to, ako a do akej miery môžeme získať istotu a poznatky o svete a Božom zjavení v dejinách ľudstva. [1] Kant odmietal nadprirodzené aspekty kresťanského náboženstva, ako sú zázraky, vzkriesenie a božskú podstata Christa. [2] [...]

Isus Christos ako historická postava

20.08.2023

Nemecký idealizmus pestuje Christológiu, ktorá je hlavne dejinno-filozofická. [1] V prípade vnímania Christa z historického charakteru existovali v rámci nemeckého idealizmu rozdielne postoje. Každý filozof idealizmu mal vlastný individuálny prístup a interpretáciu, ktorá závisela od jeho vlastného filozofického systému, presvedčenia a osobného postoja ku Christovi a viere [...]

Alexandr Lukašenko

Švajčiarsky súd oslobodil bývalého agenta bieloruskej eskadry smrti

28.09.2023 22:46

Garavského súdili za nútené zmiznutie troch politických odporcov prezidenta Alexandra Lukašenka koncom 90. rokov 20. storočia.

javor, británia, hadrianov val, robin hood

V noci niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v Británii

28.09.2023 21:18

Išlo o javor, ktorý rástol neďaleko Hadrianovho valu na severe Anglicka.

voľby v Bratislave

Výpočet mandátov: Aký silný vplyv majú nevoliči na výsledok parlamentných volieb?

28.09.2023 20:00

Postoj nevoličov napovedá, že sa ich voľby netýkajú, ale istým spôsobom pomáhajú víťaznej politickej strane v obsadení čo najviac mandátov v parlamente.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 204
Celková čítanosť: 275347x
Priemerná čítanosť článkov: 1350x

Autor blogu