Založ si blog

Najväčšiu vášeň našla Nikoleta Celárova v športe

Miesto kočíka bicykel, miesto bábiky hokejka, miesto baby kamarátiek – spoluhráči chlapci na ulici pri hokeji, to bol jej prvý športový kolektív.

Začala najprv lyžovaním, potom to bol volejbal a od 14 rokov je jej láskou hokej. Dodnes si pamätá, ako dobiedzala do otca, že chce hrať hokej, no ten mal obavy kvôli tvrdosti ale napokon zistil, že v ženskom hokeji sa nebodičkuje… Bola nezadržateľná, a tak sa stala hráčkou ženského ľadového hokejového tímu v Poprade.

„V 18 rokoch začali jej prvé úspechy a na 10 rokov sa stala stálicou Slovana Bratislava a slovenskej reprezentácie. Svoju hráčsku kariéru ukončila cez míľniky ako najlepšia hráčka Slovenska, majsterka Slovenska, univerziády v Číne a olympiády vo Vancouveri, a dokonca aj majsterky sveta v hokejbale,“ hovorí Nikoletin príbeh jej otec Norbert Celár.

Zdravotné problémy jej nedovoľovali naďalej hrať hokej, ale chcela pri ňom ostať. Tak si povedala, že bude rozhodkyňou.  Kde dosiahla ďalšie významne úspechy. „Už po dvoch rokoch rozhodovania ma pozvali na prvé majstrovstvá sveta skupiny C v Španielsku a o dva roky som už rozhodovala ako hlavná rozhodkyňa svoje prvá majstrovstvá skupiny A Plymouth USA,“ spomína Nikoleta Celárová. Dodnes si pamätá, ako sa jej triasli kolená a doslovne sa bála, či vôbec bude vedieť korčuľovať, pamätá si, že keď nastúpila na olympiáde vo Vancouveri v hale, kde bolo 19-tisíc divákov, tak nemala zďaleka také obavy ako zo svojho prvého zápasu  majstrovstiev sveta skupiny A.

Vďaka svojim hráčskym skúsenostiam a prirodzeným vlastnostiam, akou je rozhodnosť, jej kariéra stúpala a na niekoľko rokov sa udomácnila na špici svetových rozhodkýň. Na olympiáde v Kórei pískala vyraďovacie zápasy štvrťfinále, semifinále a dokonca vo finále bola náhradníčka. Môžeme povedať, že patrila medzi tri najlepšie rozhodkyne na svete. „Len pre upresnenie Slovensko len jediný raz – jeden rok boli v skupine A a to keď ešte hrala Nikoleta, čiže Slovensko nepatrí medzi svetovú elitu,“ upresňuje Norbert Celár. Na Slovensku je 300 registrovaných hráčok a v Kanade 70-tisíc. Naša Kežmarčanka Nikoleta sa dostala medzi svetovú elitu. Nasledovali mnohé ďalšie majstrovstvá sveta A skupiny, Rusko, Fínsko a Dánsko. „Žiaľ covid postihol aj našu Nikoletu, ktorá už mala letenku doma na majstrovstvá sveta v Kanade a jeden deň pred odletom ju zrušili. A olympiáda v Číne? Tiež mala doma letenku a dva dni pred odchodom bola pozitívna, hoci bez príznakov s najmenšími hodnotami – malá športová tragédia,“ spomína jej otec Norbert.

Na Slovensku bežne pískala hokej žien, dorastencov a juniorov mužov, bežne pískala druhú ligu mužov a je jedinou ženou, ktorá pískala aj prvú ligu mužov. A čo je ďalším cieľom Nikolety Celárovej? Veľmi rada by sa ešte zúčastnila ďalšej olympiády, ktorá bude v Taliansku,  ale aj v rozhodovaní je vek určitým mantinelom.

Ondrej Miškovič

Pohryznutie je pre hada poslednou možnosťou ako sa brániť

09.04.2024

S jarným počasím sú spojené aj výlety do prírody. Ak si dáme pozor, nemáme sa čoho báť. Na Slovensku máme len jedného jedovatého hada a ním je vretenica severná. Čo robiť ak nás pohryzie? Pri uhryznutí hadom je najdôležitejšie zachovať pokoj. Mnohokrát sa stáva, že uhryznutie je suché, čiže bez vypustenia jedu. „Jed nie je pre zdravého dospelého človeka [...]

Kežmarská hudobná jar predstaví štyri zaujímavé koncerty

08.04.2024

Obľúbené jarné podujatie v Kežmarku uvedie na svojom 47. ročníku zvučné mená. Prvý koncert 7. mája zmieša hudobné žánre aj druhy umenia, hlavnú úlohu v ňom bude mať slovo a hudba. „Hostiteľka večera herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková a jej hostia – speváčky Marcella Molnárová, Greta Pogany a klavirista Pavol Bodnár dokážu, že aj vážna [...]

Úspechy kežmarskej umeleckej školy zapísané na plátne a v zručnosti absolventov

07.04.2024

Výtvarné umenie paletou farieb zachytáva minulosť a prítomnosť. Prvé dotyky s umením získavajú deti v umeleckých školách. Pedagógovia čarovný svet farieb približujú na výtvarnom odbore v Základnej umeleckej škole Antona Cígera (ZUŠ) v Kežmarku už 52 rokov, preto treba toto krásne poslanie uchovať a zveľaďovať. Cesta k umeleckému vzdelávaniu je náročná [...]

Mŕtvy v banke

O pôžičku v banke "žiadal" mŕtvy. Podpíš to, strýko! vyzývala ho neter

18.04.2024 16:00

Banku v Brazílii navštívil nezvyčajný zákazník. Sedel na invalidnom vozíku, nehovoril, padala mu hlava, ale jeho neter tvrdila, že strýko si chce zobrať pôžičku.

Zuzana Čaputová / Aurel Sabó / Jaroslav Krám / Juraj Štefanka /

Čaputová poslednýkrát ako hlavná veliteľka síl vymenovala generálov. Armáde vyjadrila uznanie a vďaku

18.04.2024 15:34

Prezidentka zdôraznila, že povýšení dôstojníci zosobňujú aj prínos Slovenska a jeho armády v rámci spojenectva v NATO.

Vít Rakušan

Rakušan: Migračný pakt nie je skvelý, ale nové pravidlá sú potrebné. Podľa Babiša klame

18.04.2024 15:12

Podľa Rakušana kým budú v ČR budú ukrajinskí utečenci, Česko bude mať v solidárnom systéme výnimku.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 236
Celková čítanosť: 327461x
Priemerná čítanosť článkov: 1388x

Autor blogu