Založ si blog

Od narodenia vidí svet cez hľadáčik

Rodený Kežmarčan Peter Hektor Cintula v rozhovore povie viac o fotografovaní v meste.

Keď mal deväť rokov , za odmenu za veľkonočnú kúpačku si zakúpil svoj prvý kinofilmový fotoaparát. Fotografii sa naplno venuje približne 15 rokov, od štúdia na Strednej umeleckej škole v Kežmarku, kde svoju kreativitu rozvíjal v študijnom odbore Fotografický dizajn. Momentálne na tej istej škole pôsobí ako pedagóg fotografie a anglického jazyka, takže sa môže o svoje odborné skúsenosti podeliť so súčasnou generáciou študentov.

Ktoré miesta v Kežmarku sú pre Teba ako fotografa najpútavejšie?

Kežmarok má vďaka svojmu historickému pôvabu nespočetné množstvo vizuálne zaujímavých zákutí. Medzi najatraktívnejšie miesta patria starobylé uličky na Hlavnom námestí, park v okolí Kežmarského hradu, no najpútavejšia je panoráma Kežmarku v pozadí s vrcholmi Vysokých Tatier.

Ktoré fotografické žánre rád fotíš?

Mojou najväčšou záľubou a zároveň špecializáciou je reportážna fotografia, či už sa jedná o svadby, eventy alebo koncerty. Prostredie v spojení s ľuďmi a ich reálnymi emóciami dávajú fotke to, čo slová nedokážu. Fotografia musí mať výraz, výpoveď, estetickosť, musí u diváka vyvolať emócie, preto v mojom portfóliu dominuje tento žáner neinscenovanej fotografie. Taktiež v mojej tvorbe nájdete aj modelingové a portrétne fotografie. Najnovšie sa venujem foteniu realít, kde sa môžem vyhrať s čistými líniami, priestorom, svetlom, symetriou a minimalizmom.

Mal si výstavu alebo plánuješ nejakú?

Počas môjho vysokoškolského štúdia, som po oslovení Inštitútom estetiky Prešovskej Univerzity v Prešove vystavoval set modelingových fotografií s názvom „No country for old men“. Ďalšou výstavou bola fotografická reportáž z Európskeho ľudového remesla. Momentálne plánujem výstavu svadobných fotografií, ktoré by už čoskoro mohli uzrieť svetlo sveta.

Čo by si odporučil začínajúcim fotografom?

Začínajúcim fotografom by som odporučil venovať sa žánru, ktorý ich vystihuje a nedá im spať. Samozrejme je potrebné si uvedomiť, že kvalita fotografie nespočíva v cene foto techniky, ale vo fotografovi samotnom. Dobrá fotka môže vzniknúť aj na smartfóne, dôležitá je kreativita, vkus a schopnosť využiť maximum z toho, čo má fotograf k dispozícii. Základom každej fotky je svetlo, preto začínajúcim kolegom želám, nech majú na každej expozícii dostatok svetla.

Ondrej Miškovič

Pohryznutie je pre hada poslednou možnosťou ako sa brániť

09.04.2024

S jarným počasím sú spojené aj výlety do prírody. Ak si dáme pozor, nemáme sa čoho báť. Na Slovensku máme len jedného jedovatého hada a ním je vretenica severná. Čo robiť ak nás pohryzie? Pri uhryznutí hadom je najdôležitejšie zachovať pokoj. Mnohokrát sa stáva, že uhryznutie je suché, čiže bez vypustenia jedu. „Jed nie je pre zdravého dospelého človeka [...]

Kežmarská hudobná jar predstaví štyri zaujímavé koncerty

08.04.2024

Obľúbené jarné podujatie v Kežmarku uvedie na svojom 47. ročníku zvučné mená. Prvý koncert 7. mája zmieša hudobné žánre aj druhy umenia, hlavnú úlohu v ňom bude mať slovo a hudba. „Hostiteľka večera herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková a jej hostia – speváčky Marcella Molnárová, Greta Pogany a klavirista Pavol Bodnár dokážu, že aj vážna [...]

Úspechy kežmarskej umeleckej školy zapísané na plátne a v zručnosti absolventov

07.04.2024

Výtvarné umenie paletou farieb zachytáva minulosť a prítomnosť. Prvé dotyky s umením získavajú deti v umeleckých školách. Pedagógovia čarovný svet farieb približujú na výtvarnom odbore v Základnej umeleckej škole Antona Cígera (ZUŠ) v Kežmarku už 52 rokov, preto treba toto krásne poslanie uchovať a zveľaďovať. Cesta k umeleckému vzdelávaniu je náročná [...]

SR Čaputová LPR Zbierka Onkológia Deň Narcisov BAX

Žlté narcisy dodávajú nádej a pomáhajú, zbierku podporila aj prezidentka

18.04.2024 14:06

Vďaka podľa nej patrí dobrovoľníkom, ale aj všetkým, ktorí sa rozhodnú podporiť dobrú vec a prejavia tak solidaritu s onkologickými pacientmi.

Rapid Life

Súd oslobodil spod obžaloby exšéfa odboru NBS Barriho v kauze Rapid Life

18.04.2024 14:02

Rozsudok nie je právoplatný, o odvolaní prokurátora rozhodne Najvyšší súd.

Venezuela

Rezort diplomacie neodporúča cestovať do Venezuely. Slováci majú zvážiť cestu aj dvoch ďalších štátov Južnej Ameriky

18.04.2024 13:49

Ministerstvo pripomína, že SR nemá ani v jednej z krajín zastupiteľský úrad.

World Press Photo, palestínčanka, gaza, izrael, Mohammed Salem

Plačúca Palestínčanka s mŕtvym dieťaťom v náručí. World Press Photo tento rok vyhrala snímka z Gazy

18.04.2024 13:40

Usporiadatelia pripomenuli nebezpečenstvo, akému fotoreportéri počas pokrývania vojnových konfliktov čelia.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 236
Celková čítanosť: 327431x
Priemerná čítanosť článkov: 1387x

Autor blogu