Založ si blog

Zrak je náš najdôležitejší zmysel

Rodený Kežmarčan Miroslav Kulanga sa dlhodobo venuje očnému lekárstvu a po úspešnom absolvovaní viacerých zahraničných škôl sa rozhodol vrátiť do regiónu a odovzdať svoje skúsenosti ľuďom, ktorých dlhodobo trápi zrak.

Mohli by ste sa v krátkosti predstaviť naším čitateľom?

Volám sa Dr. Miroslav Kulanga a narodil som sa v roku 1980 v Kežmarku. Vyrastal som v Tatranskej Lomnici. V Poprade som navštevoval nemecké bilingválne gymnázium. Jeho ukončením som dostal možnosť študovať na zahraničných univerzitách. V roku 2000 som nastúpil na štúdium medicíny v nemeckom Göttingene na Univerzite Georga-Augusta, ktoré som neskôr rozšíril o doktorandské štúdium III. stupňa s dizertačnou prácou k neurologickému ochoreniu skleróze multiplex. V roku 2011 som začal rezidentské štúdium na očnej univerzitnej klinike. V apríli 2016 som v Paríži zložil európsku atestáciu z oftalmológie a získal prestížny titul FEBO (Fellow of European Board of06.jpg Ophthalmology) a v máji 2016 som úspešne zložil aj nemeckú atestáciu z oftalmológie.

Čomu ste sa venovali v posledných rokoch lekárskej praxe?

Zameriaval som sa na ochorenia sietnice, ktoré som aj operoval. Práve chirurgické skúsenosti mi pomohli rozhodnúť spôsob liečby zo širšieho pohľadu a predpovedať priebeh ochorenia presnejšie. Mojimi učiteľmi bol súčasný prezident Nemeckej oftalmologickej spoločnosti prof. Dr. Hans Hoerauf a viceprezident Nemeckej retinologickej spoločnosti prof. Dr. Nicolas Feltgen. Okrem klinickej praxe som sa venoval aj výučbe študentov medicíny, vedeckému výskumu a prednáškovej činnosti. Posledné dva roky som pôsobil ako primár južnej oblasti Šlesvicka-Holštýnska s ambulanciami v mestách Pinneberg a Uetersen pre spoločnosť NordBlick. V januári tohto roku som sa po 20 rokoch vrátil späť do rodných Tatier a v júni sa mi v Poprade podarilo otvoriť vlastnú očnú kliniku. Do nášho regiónu prinášam špičkovú prístrojovú diagnostiku a liečbu očných ochorení podľa medzinárodných štandardov. Popri mojej odbornosti kladiem na prvé miesto láskavý prístup a úctu k mojim pacientom.

Prečo ste sa rozhodli práve pre očné lekárstvo?

Veľmi ma ovplyvnila vojenská civilná služba, ktorú som vykonával ešte pred štúdiom medicíny na očnom oddelení v popradskej nemocnici. Tam som spoznal aj inštrumentárku Janku Sedlákovú, ktorá je teraz mojou sestričkou v ambulancii. Už vtedy sme snívali o otvorení vlastnej kliniky. Ale až neskôr som vedel konkrétne pomenovať pravé dôvody. Strata zraku veľmi ovplyvní kvalitu života. O to krajšie je vidieť rozžiarenú tvár pacienta, ak sa nám to podarí zvrátiť. Ako očný lekári sa staráme o zrak človeka od narodenia až do konca jeho života. Aj veľmi starým pacientom dokážeme efektívne pomôcť. A oči nie sú len okná do sveta, sú aj brána do duše. Často práve na sietnici dokážeme odhaliť ochorenia celého tela, o ktorých pacient ešte nevedel. Príkladom je vysoký krvný tlak, cukrovka alebo stresom podmienené podmytie sietnice. Je krásne byť špecialista na tento obor a nie je to len o predpisovaní okuliarov.

Aké robia ľudia pri práci základné chyby, ktoré im zhoršujú zrak?

Žijeme v technickej dobe. Dnes už asi každý má mobil, počítač, televízor. Čerpáme z nich informácie. Pri tom sa sústredíme a dochádza k tomu, že často málo žmurkáme. Normálne by to malo byť 15-krát za minútu. Ak pozeráme na monitor, je to často len 5- až 6-krát. Dôsledkom sú suché oči, čo dnes môžeme zahrnúť ku civilizačným ochoreniam. Ďalším faktorom týchto technických vymožeností je modré svetlo, ktoré vyžarujú. To registrujú naše oči a posielajú signál do takzvaného tretieho oka, ktoré je časťou mozgu a nazýva sa epifýza. Práve týmto modrým svetlom dochádza v ňom k zastaveniu produkcie melatonínu, ktorý je zodpovedný za dobrý spánok. Preto by sme večer a hlavne v posteli už na mobil nemali pozerať. Novšie zariadenia už dnes majú nočný režim, ktorý zníži intenzitu modrého svetla.

Mnohým z nás, keď sme boli malí, rodičia hovorili, aby sme jedli veľa mrkvy, aby sme mali zdravé oči. Čo je na tom pravdy a môže i strava prospievať očnému zdraviu?

Nuž je to pravda. Mrkva obsahuje prírodný betakarotén. V tele funguje ako antioxidant a z jednej molekuly betakaroténu vzniknú dve molekuly vitamínu A. Práve tento vitamín je nevyhnutný pre funkciu fotoreceptorov sietnice, ktoré vnímajú svetlo. Jeho nedostatok vedie k šeroslepote a suchým očiam. Strava je pre zdravie očí veľmi dôležitá. Je rad látok, bez ktorých sa dobrý zrak nezaobíde. Ako už každý vie, veľa zeleniny a ovocia platí aj pre zrak. Okrem vitamínu A sú dôležité aj antioxidanty luteín a zeaxantin. Tieto fungujú ako slnečné okuliare a chránia sietnicu pred UV žiarením. Nachádzajú sa vo vaječnom žĺtku, špenáte, keli, hrášku a petržlene. Omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť suchým očiam a zápalom viečok, ktoré sú s nimi často spojené. Nachádzajú sa v rybacom oleji, ktoré dnes dostať už aj ako kapsuly. Takisto aj vitamíny C a E majú dôležitú úlohu ako antioxidanty v očiach. Vitamín C má najvyššiu koncentráciu z celého tela práve v oku a predpokladá sa, že jeho nedostatok zohráva úlohu pri tvorbe šedého zákalu.

Kedy je najvyšší čas navštíviť očného lekára?

Čím skôr, tým lepšie. Zrak sa vyvíja od narodenia a práve jeho vývin na začiatku života určí, ako človek bude vidieť po celý svoj neskorší život. Každá etapa života má svoje typické ochorenia zraku a čím skôr ich odhalíme, tým väčšia šanca je, že dokážeme ešte včas pomôcť. Ak niekto nemá problémy s očami, tak odporúčame pravidelné preventívne prehliadky do šesťdesiatky každé 2 roky a po šesťdesiatke každý rok. Deti by mali prvýkrát navštíviť očného lekára v 6. mesiaci. Druhé vyšetrenie v 3 rokoch. Každé dieťa by malo podstúpiť očné vyšetrenie pred nástupom do školy a potom každý 1 až 2 roky.

S akými príkladmi z praxe sa stretávate? Prídu ľudia za vami už keď je to veľmi zlé, alebo chodia preventívne?

Pacientov môžem rozdeliť asi do troch skupín. Niektorí sú naozaj vzorní a chodia na preventívne prehliadky už od mladého veku, aj keď nemajú žiadne príznaky. Druhá časť pacientov príde, až keď majú problémy. Nuž a tá tretia skupina zasa čaká, že to prejde samo a až keď to neprechádza, tak prídu. To je často už neskoro. Veľa pacientov sa potom mylne domnieva, že poruchu ich zraku dokážeme zlepšiť okuliarmi. Najmä ochorenia sietnice, zeleného zákalu a cukrovky však prinášajú zmeny, ktoré sa nedajú vrátiť späť. Ani okuliarmi.

Majú sa čoho báť? Je to bolestivé?

Práve naopak. Vyšetrenie je rýchle a bezbolestné. Zvládnu ho i malé detičky. Začíname dotazníkom, v ktorom sa pýtame na ochorenia v rodine, ale aj ochorenia mimo očí. Potom sestrička posadí pacienta k prvému prístroju, ktorý za niekoľko sekúnd zmeria potrebné dioptrie. Ak je potrebné vyšetriť aj očné pozadie, tak sa zrenička rozšíri kvapkami. Pacient potom vidí zahmlene na 4 – 6 hodín. Odporúča sa preto prísť v sprievode s príbuzným a v ten deň už nešoférovať. Podľa potreby môže lekár vykonať ešte ďalšie vyšetrenia. V záverečnom rozhovore vysvetlí pacientovi všetky nálezy, podľa potreby odporučí liečbu a určí čas ďalšej kontroly.

Ondrej Miškovič

O tom ako som tridsiatku oslávil pod Eiffelovou vežou

20.01.2023

Mali ste chuť niekedy spraviť niečo bláznivé a to, čo by ste si zapamätali do konca života. Ja som sa pre niečo také rozhodol deň pred narodeninami a stal sa z toho neopakovateľný zážitok, ktorý v sebe skrýval 2 561 kilometrov, návštevu 4 krajín a desiatky ľudí a príhod, ktoré nájdete v tomto článku o ceste z Kežmarku do Paríža a naspäť za 70 hodín. [...]

Pamiatky hodné obdivu v Kežmarku

28.12.2022

Čitateľom Novín Kežmarok priblížila pamiatkarka Ing. arch. Iveta Bujnová v rozhovore proces evidencie a ochrany národných kultúrnych pamiatok (NKP), ktorých má naše mesto viacero. Koľko pamiatok v Kežmarku je evidovaných ako NKP? Kežmarok je charakteristický rozmanitosťou zachovaného historického stavebného fondu. Aktuálne je v meste evidovaných 249 národných [...]

Baptistický kostol v Kežmarku stojí už takmer sto rokov

10.12.2022

Budova bola postavená nemeckým baptistom v roku 1928. V 60. rokoch budova nebola používaná. Neskôr v roku 1997 sa v tomto kostole začala činnosť Nezávislého baptistického zboru pod vedením Johna Gougea spolu s jeho manželkou Lydiou. Činnosť baptistického zboru funguje dodnes. Jeho hlavným cieľom je vyučovať ľudí Božiemu slovu, ktorým je Biblia. Kežmarský zbor má 20 [...]

ÚDZS Renáta Bláhová, blahova

Bláhová: V zdravotníctve je súkromný kapitál nenahraditeľný. Problémy robí deravý systém

31.01.2023 11:45

Budem trvať na tom, aby sme ako strážny pes vrčali, štekali a ak to nepomôže, budeme hrýzť, hovorí šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 233658x
Priemerná čítanosť článkov: 1358x

Autor blogu