Založ si blog

Raz a navždy superhrdinom

Ich filmové kostýmy neomylne poznáme z obrazovky a filmového plátna. Majú svoje zaužívané farby, vzor a štýl. Čo by však s nimi urobil časový skok? Článok som nazval schválne – Raz a navždy hrdinom.

Schválne, čo nám títo superhrdinovia chcú povedať dnes? Vybral som tu prevažne postavy mužského rodu, bez ohľadu na to, či boli pozitívne či negatívne v príbehu. Možno raz sa mi podarí spracovať aj ženské hrdinky. Dosť bolo slov, pozrime sa na odkaz desiatich superhrdinov svojej doby pre tú našu.

Spiderman

Spiderman, vlastným menom Peter Parker, je komiksový superhrdina. Prvýkrát sa objavil v komikse Amazing Fantasy v roku 1962. Od svojho uvedenia je jedným z komerčne najúspešnejších titulov vydavateľstva Marvel. Postavu vytvorili autor Stan Lee a výtvarník Steve Ditko.

Spidermanov strýko bol pre synovca vzorom a mal silný morálny kódex, ktorý ovplyvnil jeho neskorší život. Peter bol v čase získania superschopností neobľúbeným, nadpriemerne inteligentým stredoškolákom, ktorý sa namiesto bežnej zábavy venoval viac štúdiu.

Joker

Joker (z angl. žolík, vtipkár) je fiktívna postava z komiksov od DC Comics. Bol vytvorený Jerrym Robinsonom, Bobom Kaneom a Billom Fingerom ako úhlavný nepriateľ Batmana. Debutoval na jar 1940 v komikse Batman #1.

Joker je vo filme Jednotka samobrahov predstavený ako milovník bývalej psychologičky, teraz rovnako zvrátenej Harley Quin. Spoločné scény nám ukazujú ich šialenú lásku a spočiatku by sme mohli povedať, že ide o Krásku a Zviera, no neskôr sami zisťujeme, že v tomto vzťahu ide len o Zviera a Zviera.

Ironman

Iron Man, vlastným menom Anthony Edward „Tony“ Stark je multimiliardár, ktorý zarobil veľké peniaze v zbrojnom priemysle. Už jeho otec bol veľký vynálezca a zakladateľ Stark Industries. Tony zdedil podnik po smrti svojich rodičov, ktorí zahynuli pri dopravnej nehode.

Ironman neskôr sa verejne priznáva k svojmu superobleku. Tony Stark je zrazu zraniteľným.

Hulk

Hulk, vlastným menom Bruce Banner je špičkový vedec a vynálezca. Pracoval na vojenskom projekte s gamma lúčmi. Žil nudný život osamote a tento život mu aj vyhovoval.

Hulk musí kontrolovať svoj hnev. Akákoľvek nezvládnutá situácia by z neho spravila monštrum.

Darth Vader

Darth Vader (Anakin Skywalker) je fiktívna postava, pôvodne rytier Jedi, neskôr temný Sithský lord, vo svete Star Wars. V 7. pokračovaní filmov Star Wars: Sila sa prebúdza sa objavuje iba jeho rozbitá helma ktorú vlastní Kylo Ren, vycvičený Luke Skywalkerom ako Jedi a usiluje sa byť tak silný ako jeho dedko Darth Vader.

Darth Vadera má obrovskú snahu a silu. Čo však nemá? Pokoru. Jeho sila je temno a nie dobro. Jeho najväčším darom je, že vie manipulovať a klamať.

Chewbacca

Chewbacca je postava z vesmírnej ságy Star Wars, ktorú hrá obrovský 2,2m vysoký herec Peter Mayhew. Ako chlpatý obor z rasy Wookiee vystupuje vo viacerých epizódach. Na konci epizódy III pomôže Yodovi na svojej domovskej planéte Kashyyyk.

Chewba by sme asi veľa toho nerozumeli, no je nám príkladom pomoci a vernosti, aká sa dnes nevidí.

Superman

Superman je fiktívny superhrdina z komiksov publikovaných spoločnosťou DC Comics. Je to úplne prvý komiksový superhrdina, jeho debutom v Action Comics #1 v júni roku 1938 začal vytvárať superhrdinský žáner. Odvtedy je jedným z najobľúbenejších a najpopulárnejších superhrdinov a je považovaný za americkú popkultúrnu ikonu.

Supermana od malička je sirotou, ujíma sa ho rodina na našej planéte. Napriek svojej sile má slabosť – zelený kryptón.

R2-D2, Artoo Detoo

2-D2 (foneticky Artoo-Detoo) je astro-mechanický robot v diele Star Wars od Georga Lucasa. Hlavných hrdinov Lucasovho diela zachráni v desiatkach situácií a vystupuje vo všetkých sfilmovaných epizódach.

Artoo Detoo je typickým príkladom záchrancu v pravý čas.

Kapitán Amerika

Captain America, vlastným menom Steve Rogers, sa narodil v Amerike pred 2. svetovou vojnou. Od malička túžil brániť svoju vlasť a preto ako teenager narukoval do armády USA, aby mohol bojovať proti fašistom.

Kapitán Amerika bráni to, čo nie je jeho. Doba, v ktorej žil je dávno preč, on sa ale nijak neopúšťa.

Batman

Batman je komiksová postava, vytvorená Bobom Kaneom a Billom Fingerom. Debutoval v Detective Comics #27 v máji 1939. Spolu so Supermanom je ikonickou postavou DC Comics a jedným z najslávnejších superhrdinov.

Batman mlčí a koná. Žiadna zo snímok nepredstavuje Batmana s úsmevom na tvári alebo prejavujúceho city. Oblek netopiera ho dáva do temnoty s ním samý.

Posledný superhrdina (asi ho poznáš)

Dočítal si a dopozeral celý článok, čo teraz? Spiderman dokázal, že šancu na úspech má aj šprt pri troche šťastia. Joker dokázal aj napriek svojej šialenosti milovať. Ironman sa dokázal priznať s identitou a o to najvzácnejšie – svoj oblek, sa vedel podeliť. Hulk sa naučil kontrolovať svoj hnev. Darth Vadera má obrovskú snahu a silu. Chewbacca neváha pomáhať a slúžiť. Superman aj napriek svojim schopnostiam vie byť zraniteľným. Artoo Detoo je typickým príkladom záchrancu v pravý čas. Kapitán Amerika bráni to, čo nie je jeho. Batman mlčí a koná.

Podobných superhrdinov svojej doby nájdeme v piesni Majka Spirita – Hviezdy.

Sokrates, povedz čo vlastne vieš, okolo čoho je tá vata, povedz čo vlastne chceš. Edgar Cayce, známi jak spiaci prorok, každý je malou súčasťou boh je celok. John Lennon, z tej legendárnej skupiny, bol trochu snílek, ale neni jediný. Bruce Lee, ten čo bol rýchly a silný, najväčší ninja, aký kedy točil filmy. Albert Einstein, ten šedivý génius, čo sa týka intelektu, žiarlil jak Sírius. Jules Verne a jeho nadčasové knihy, písal o našom svete, ešte keď bol iba sci-fi. Ježiš, spasiteľ a učiteľ, Kristus bola chorá doba, on bol pre ňu antivírus plus neni bez mínus.

Hviezdy, hviezdy, hviezdy, svetlo ich života na cestu nám svieti už navždy. A má ho v sebe každý, to svetlo mám ja, to svetlo máš ty. (Majk Spirit – Hviezdy)

Rád by som Ti hovoril o mnohých ľuďoch, no o tom najdôležitejšom, ktorý je za všetko zodpovedný v tvojom živote vieš všetko len a len ty. Viem, tento článok je až príliš o citovaní iných zdrojov, no nemám lepší záver ako výrok od Iyanla Vanzanta:

Treba oveľa viac odvahy na to, pustiť veci k vode, než jej treba na to, úporne sa ich držať a snažiť sa veci zlepšiť. “Pustiť k vode” neznamená ignorovať situáciu. Znamená to akceptovať to, čo je, presne také, aké to je – bez strachu, odporu alebo snahy o kontrolu.

Zdroj: wikipedia.com

Každý desiaty človek v okrese Kežmarok je nezamestnaný

05.02.2024

Začiatok roka je vždy spojený s bilancovaním toho starého a výzvami na ten nový. Okres Kežmarok patrí medzi okresy s najvyšším počtom nezamestnanosti. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie v okrese Kežmarok je k 1. januáru 5 761 osôb, z toho disponibilných je 4 852 osôb. Občanov z marginalizovaných skupín je 4 008. Podľa štatistických údajov k 30. [...]

Zažite kúzlo Londýna: Nezabudnuteľný výlet do britskej metropoly

27.01.2024

Londýn. Plánovane neplánovaný výlet, ktorý bol ešte deň pred odletom otáznikom. Už druhý rok po sebe som 17. januára chcel byť niekde ďaleko. Tak ako posledný rok, som však opäť ochorel a ešte pred polnocou bol v horúčke a rozmýšľal, či ísť do toho. Nakoniec to do rána nejako zázrakom prešlo a mohol som ísť do Londýna. Prvý pohľad na Londýn [...]

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

27.01.2024

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok. Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária [...]

skúška, kapela, Story, mReportér

Známy hit od Elánu v podaní liptovských sympaťákov. Takto znel na skúške od kapely Story

05.03.2024 05:00

Zábery priamo zo skúšky zachytil mReportér Marián Hrnčiar.

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

ONDREJ MIŠKOVIČ

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 311383x
Priemerná čítanosť článkov: 1403x

Autor blogu