Založ si blog

Raz a navždy superhrdinom

Ich filmové kostýmy neomylne poznáme z obrazovky a filmového plátna. Majú svoje zaužívané farby, vzor a štýl. Čo by však s nimi urobil časový skok? Článok som nazval schválne – Raz a navždy hrdinom.

Schválne, čo nám títo superhrdinovia chcú povedať dnes? Vybral som tu prevažne postavy mužského rodu, bez ohľadu na to, či boli pozitívne či negatívne v príbehu. Možno raz sa mi podarí spracovať aj ženské hrdinky. Dosť bolo slov, pozrime sa na odkaz desiatich superhrdinov svojej doby pre tú našu.

Spiderman

Spiderman, vlastným menom Peter Parker, je komiksový superhrdina. Prvýkrát sa objavil v komikse Amazing Fantasy v roku 1962. Od svojho uvedenia je jedným z komerčne najúspešnejších titulov vydavateľstva Marvel. Postavu vytvorili autor Stan Lee a výtvarník Steve Ditko.

Spidermanov strýko bol pre synovca vzorom a mal silný morálny kódex, ktorý ovplyvnil jeho neskorší život. Peter bol v čase získania superschopností neobľúbeným, nadpriemerne inteligentým stredoškolákom, ktorý sa namiesto bežnej zábavy venoval viac štúdiu.

Joker

Joker (z angl. žolík, vtipkár) je fiktívna postava z komiksov od DC Comics. Bol vytvorený Jerrym Robinsonom, Bobom Kaneom a Billom Fingerom ako úhlavný nepriateľ Batmana. Debutoval na jar 1940 v komikse Batman #1.

Joker je vo filme Jednotka samobrahov predstavený ako milovník bývalej psychologičky, teraz rovnako zvrátenej Harley Quin. Spoločné scény nám ukazujú ich šialenú lásku a spočiatku by sme mohli povedať, že ide o Krásku a Zviera, no neskôr sami zisťujeme, že v tomto vzťahu ide len o Zviera a Zviera.

Ironman

Iron Man, vlastným menom Anthony Edward „Tony“ Stark je multimiliardár, ktorý zarobil veľké peniaze v zbrojnom priemysle. Už jeho otec bol veľký vynálezca a zakladateľ Stark Industries. Tony zdedil podnik po smrti svojich rodičov, ktorí zahynuli pri dopravnej nehode.

Ironman neskôr sa verejne priznáva k svojmu superobleku. Tony Stark je zrazu zraniteľným.

Hulk

Hulk, vlastným menom Bruce Banner je špičkový vedec a vynálezca. Pracoval na vojenskom projekte s gamma lúčmi. Žil nudný život osamote a tento život mu aj vyhovoval.

Hulk musí kontrolovať svoj hnev. Akákoľvek nezvládnutá situácia by z neho spravila monštrum.

Darth Vader

Darth Vader (Anakin Skywalker) je fiktívna postava, pôvodne rytier Jedi, neskôr temný Sithský lord, vo svete Star Wars. V 7. pokračovaní filmov Star Wars: Sila sa prebúdza sa objavuje iba jeho rozbitá helma ktorú vlastní Kylo Ren, vycvičený Luke Skywalkerom ako Jedi a usiluje sa byť tak silný ako jeho dedko Darth Vader.

Darth Vadera má obrovskú snahu a silu. Čo však nemá? Pokoru. Jeho sila je temno a nie dobro. Jeho najväčším darom je, že vie manipulovať a klamať.

Chewbacca

Chewbacca je postava z vesmírnej ságy Star Wars, ktorú hrá obrovský 2,2m vysoký herec Peter Mayhew. Ako chlpatý obor z rasy Wookiee vystupuje vo viacerých epizódach. Na konci epizódy III pomôže Yodovi na svojej domovskej planéte Kashyyyk.

Chewba by sme asi veľa toho nerozumeli, no je nám príkladom pomoci a vernosti, aká sa dnes nevidí.

Superman

Superman je fiktívny superhrdina z komiksov publikovaných spoločnosťou DC Comics. Je to úplne prvý komiksový superhrdina, jeho debutom v Action Comics #1 v júni roku 1938 začal vytvárať superhrdinský žáner. Odvtedy je jedným z najobľúbenejších a najpopulárnejších superhrdinov a je považovaný za americkú popkultúrnu ikonu.

Supermana od malička je sirotou, ujíma sa ho rodina na našej planéte. Napriek svojej sile má slabosť – zelený kryptón.

R2-D2, Artoo Detoo

2-D2 (foneticky Artoo-Detoo) je astro-mechanický robot v diele Star Wars od Georga Lucasa. Hlavných hrdinov Lucasovho diela zachráni v desiatkach situácií a vystupuje vo všetkých sfilmovaných epizódach.

Artoo Detoo je typickým príkladom záchrancu v pravý čas.

Kapitán Amerika

Captain America, vlastným menom Steve Rogers, sa narodil v Amerike pred 2. svetovou vojnou. Od malička túžil brániť svoju vlasť a preto ako teenager narukoval do armády USA, aby mohol bojovať proti fašistom.

Kapitán Amerika bráni to, čo nie je jeho. Doba, v ktorej žil je dávno preč, on sa ale nijak neopúšťa.

Batman

Batman je komiksová postava, vytvorená Bobom Kaneom a Billom Fingerom. Debutoval v Detective Comics #27 v máji 1939. Spolu so Supermanom je ikonickou postavou DC Comics a jedným z najslávnejších superhrdinov.

Batman mlčí a koná. Žiadna zo snímok nepredstavuje Batmana s úsmevom na tvári alebo prejavujúceho city. Oblek netopiera ho dáva do temnoty s ním samý.

Posledný superhrdina (asi ho poznáš)

Dočítal si a dopozeral celý článok, čo teraz? Spiderman dokázal, že šancu na úspech má aj šprt pri troche šťastia. Joker dokázal aj napriek svojej šialenosti milovať. Ironman sa dokázal priznať s identitou a o to najvzácnejšie – svoj oblek, sa vedel podeliť. Hulk sa naučil kontrolovať svoj hnev. Darth Vadera má obrovskú snahu a silu. Chewbacca neváha pomáhať a slúžiť. Superman aj napriek svojim schopnostiam vie byť zraniteľným. Artoo Detoo je typickým príkladom záchrancu v pravý čas. Kapitán Amerika bráni to, čo nie je jeho. Batman mlčí a koná.

Podobných superhrdinov svojej doby nájdeme v piesni Majka Spirita – Hviezdy.

Sokrates, povedz čo vlastne vieš, okolo čoho je tá vata, povedz čo vlastne chceš. Edgar Cayce, známi jak spiaci prorok, každý je malou súčasťou boh je celok. John Lennon, z tej legendárnej skupiny, bol trochu snílek, ale neni jediný. Bruce Lee, ten čo bol rýchly a silný, najväčší ninja, aký kedy točil filmy. Albert Einstein, ten šedivý génius, čo sa týka intelektu, žiarlil jak Sírius. Jules Verne a jeho nadčasové knihy, písal o našom svete, ešte keď bol iba sci-fi. Ježiš, spasiteľ a učiteľ, Kristus bola chorá doba, on bol pre ňu antivírus plus neni bez mínus.

Hviezdy, hviezdy, hviezdy, svetlo ich života na cestu nám svieti už navždy. A má ho v sebe každý, to svetlo mám ja, to svetlo máš ty. (Majk Spirit – Hviezdy)

Rád by som Ti hovoril o mnohých ľuďoch, no o tom najdôležitejšom, ktorý je za všetko zodpovedný v tvojom živote vieš všetko len a len ty. Viem, tento článok je až príliš o citovaní iných zdrojov, no nemám lepší záver ako výrok od Iyanla Vanzanta:

Treba oveľa viac odvahy na to, pustiť veci k vode, než jej treba na to, úporne sa ich držať a snažiť sa veci zlepšiť. “Pustiť k vode” neznamená ignorovať situáciu. Znamená to akceptovať to, čo je, presne také, aké to je – bez strachu, odporu alebo snahy o kontrolu.

Zdroj: wikipedia.com

O tom ako som tridsiatku oslávil pod Eiffelovou vežou

20.01.2023

Mali ste chuť niekedy spraviť niečo bláznivé a to, čo by ste si zapamätali do konca života. Ja som sa pre niečo také rozhodol deň pred narodeninami a stal sa z toho neopakovateľný zážitok, ktorý v sebe skrýval 2 561 kilometrov, návštevu 4 krajín a desiatky ľudí a príhod, ktoré nájdete v tomto článku o ceste z Kežmarku do Paríža a naspäť za 70 hodín. [...]

Pamiatky hodné obdivu v Kežmarku

28.12.2022

Čitateľom Novín Kežmarok priblížila pamiatkarka Ing. arch. Iveta Bujnová v rozhovore proces evidencie a ochrany národných kultúrnych pamiatok (NKP), ktorých má naše mesto viacero. Koľko pamiatok v Kežmarku je evidovaných ako NKP? Kežmarok je charakteristický rozmanitosťou zachovaného historického stavebného fondu. Aktuálne je v meste evidovaných 249 národných [...]

Baptistický kostol v Kežmarku stojí už takmer sto rokov

10.12.2022

Budova bola postavená nemeckým baptistom v roku 1928. V 60. rokoch budova nebola používaná. Neskôr v roku 1997 sa v tomto kostole začala činnosť Nezávislého baptistického zboru pod vedením Johna Gougea spolu s jeho manželkou Lydiou. Činnosť baptistického zboru funguje dodnes. Jeho hlavným cieľom je vyučovať ľudí Božiemu slovu, ktorým je Biblia. Kežmarský zbor má 20 [...]

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

Peter Pellegrini, parlament

Politológovia o predčasných voľbách: Najlepší termín je jún. Lídri sa snažia zo septembra vyhovoriť

31.01.2023 09:00

To, či lídri dohodu dodržia, alebo sa SaS predsa len podporí aj jún, uvidíme až dnes o piatej.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 233654x
Priemerná čítanosť článkov: 1358x

Autor blogu