Založ si blog

Päť krokov ako vytvoriť web farnosti alebo spoločenstva

Pamätám si, ako by to bolo včera, keď som programoval prvú webstránku, neskôr ma oslovovali aj farnosti, či im nepomôžem s ich webmi. Táto pomoc bola v drvivej väčšine zadarmo ale nemôžem povedať, že by ma to nič nenaučilo. Pokúsim sa v tomto článku ponúknuť to, čo sa mi zdalo za tie roky najefektívnejšie pri tomto druhu dovolím si povedať farskej pastorácie.

1. krok: Vyberte si správny redakčný systém

Začínal som jednoduchým programovaním webu, zväčša statických stránok, no farnosť potrebuje dynamický obsah. Najviac sa mi pre farské weby osvedčil wordpress. Tento systém ponúka ľahkú inštaláciu, ktorú zvládne aj trošku zbehlejší človek v počítačoch.

Návod na inštaláciu nájdete napríklad na tomto odkaze. Pre vytvorenie vašej vlastnej stránky si potrebujete najskôr zaregistrovať doménu a vybrať poskytovateľa webhostingu. Viaceré hostingové spoločnosti ponúkajú možnosť automatickej inštalácie WordPress v administrácii webhostingu. Pri takejto inštalácii stačí zadať URL adresu, kam chcete WordPress nainštalovať, váš email a heslo používateľa. O všetko ostatné sa postará automatický skript. Nemusíte teda vytvárať databázu alebo nahrávať WordPress cez FTP. Ak váš poskytovateľ hostingu poskytuje aj automatickú inštaláciu WordPress, nemusíte ďalej čítať návod a tento systém máte aktívny do jednej minúty. Veľa návodov nájdete aj na internete a samozrejme je to legálne a zdarma. K dispozícií má tento systém aj tisíce šablón, ktoré si môžete aj sami dotvárať.

Musím tu spomenúť aj hosting Fara.sk, ktorý je projektom Christ-Net.Sk, v rámci ktorého si môžu jednotlivé katolícke farnosti vytvoriť a prevádzkovať svoje vlastné internetové prezentácie. Podmienky, za ktorých sú webhostingové služby ponúkané, sú uvedené na stránke Podmienky zriadenia a prevádzkovania webpriestoru. Spoluprácu s týmto serverom si môžem len a len pochvaľovať.

Dnes sú dostupné aj iné redakčné systémy, ktoré sa hodia pre farský web ako napríklad Joomla alebo Drupal.

2. krok: Zvoľme správne nastavenia

Každý by chcel mať odkaz na svoju webovú stránku umiestnený na prvých miestach vo výsledkoch vyhľadávania. Optimalizácia obsahu stránok pre vyhľadávače sa volá SEO (Search Engine Optimization).

Najčastejšie používaným vyhľadávačom je Google. Podľa prieskumu ho využíva približne 67% ľudí. Pre farský web si musíme už zo začiatku určiť pravidlá, čo vlastne chceme všetko na web dávať, musíme sa držať týchto 7 rád pre optimalizáciu:

  • Píšte jedinečné a presné nadpisy, nebojte sa byť kreatívni.
  • Venujte pozornosť meta popisom, používajte vhodné kľúčové slová. (Pomocou odkazov spájajúcich články s blogmi tak vylepšujú hodnotenie ich stránok. Pri písaní nesmiete zabudnúť na etiku citovania odkazov, no článok by nemal byť zhluk kľúčových slov a odkazov na iné zdroje. Píšte zaujímavo a hlavne kvalitne!)
  • Používajte správne značky nadpisov.
  • Optimalizujte popisy a popisky obrázkov. V alternatívnom texte obrázka opíšte to, čo sa na ňom nachádza.
  • Zaujmite sloganom popisujúcim vašu stránku. (Zväčša patrocínium chrámu)
  • Píšte unikátny a zaujímavý obsah! (Neostaňme len pri farských oznamoch, spravme rozhovor, píšme úvodníky alebo dajme priestor laikom či katechétom publikovať)
  • Nastavte trvalé odkazy (Nech aj naše URL linky na stránku majú v sebe výpovednú hodnotu)

Ak sme si nainštalovali wordpress, tak za nás to všetko spraví plugin WordPress SEO by Yoast.

3. krok: Výber správneho obsahu

Ako som už spomínal, web ponúka mnoho možností, musíme sa rozhodnúť čo všetko na tomto webe chceme mať. Potrebujeme statické stránky, kde bude história, informácie o chráme či patrocíniu alebo kontakt. Dynamický obsah budú tvoriť farské oznamy, prípadne katechézy alebo rôzne iné články. Nechajme sa inšpirovať už fungujúcimi webmi farností ale nebojme sa ani ponúknuť niečo nové, fantázií sa medze nekladú.

4. Ostaňte aktuálnymi

Prvá stránka musí hneď zaujať a byť čo najaktuálnejšia. Dôležité je zvoliť správnu tému, v cirkevnom prostredí je lepšie zvoliť nejakú viac konzervatívnu tému, ale ak ideme do stránky spoločenstva, tak si môžeme dovoliť aj trošku experimentovať.

Dennodenne aktuálny obsah urobí z nášho webu niečo výnimočné a miesto, kde sa budú ľudia radi vracať, samozrejme, tu je dôležité byť dôslednými v publikovaní. Nemusíme byť my, čo tento obsah tam budeme dávať, ale skúsme napríklad využiť už zabehnuté systémy ako liturgické kalendáre alebo RSS kanály náboženských časopisov.

Posledné čo chcem vyzdvihnúť a nadviazať v ďalšom kroku, je aby sme na hlavnej stránke mali aj odkaz na sociálne siete a taktiež ak to stránka ponúka vo svojom systéme, tak aj na RSS kanál.

5. krok: Využitie sociálnych sieti

Skúsme si len spraviť anketu, koľko strávi veriaci človek na internete a v dnešnej dobe hlavne na sociálnych sieťach. Nemusíme byť všade, ale je dobré, aby sme fungovali aspoň na Facebooku, Twitteri a Google+, samozrejme, ak používame wordpress, vieme si nastaviť automatické publikovanie článkov na sociálnych sieťach. Farnosť má administratívne na starosti kňaz, tam nastáva často problém čo sa týka sociálnych sietí, je potrebné všetky tieto siete naviazať na jeden e-mail a nie na jedného človeka, preto musíme postupovať nasledovne:

Google

Vytvoríme si gmail, automaticky sa nám dal aj youtube, na ktorý môžeme publikovať svoje videá a automaticky sa nám dal aj google plus, kde môžeme ukladať svoje fotografie z farských akcií a tak šetriť svoj webpriestor. Samozrejme všetko pomenujeme oficiálnym názvom farnosti.

Twitter

Twitter nie je tak používaný na Slovensku ako facebook, no tiež má nezastupiteľné miesto v online pastorácií. Samozrejme, viažeme ho už na mail získaný cez google.

Facebook

Jedna z veľkých chýb, ktoré robia farnosti je, že svoje príspevky zverejňujú na osobný profil, nie na stránku. Nevytvárajme ani skupinu, ale stránku! Stránka má v sebe aj ďalšiu výhodu, dokážeme na ňu vytvárať aplikácie, vieme si pozrieť aktivitu v príspevkoch a samozrejme vieme ju prepojiť s webom.

Rada nad zlato je to, aby sme denne nepublikovali viac ako 3 príspevky, aby to nebolo príliš otravné pre našich fanúšikov.

 

Toto je moje zhrnutie, dovolím si povedať až letecké, všetkých vecí, ktoré som robil pri tvorbe farských webov. Viem, že sa tomuto venujú aj iný a som si istý, že v komentároch tento môj článok opravíte alebo doplníte. Existuje mnoho spôsobov, no mne sa tieto najviac osvedčili, aj keď sú ponúkané rôzne freehostingy alebo blogové systémy som vždy pri tvorbe webu postupoval týmito krokmi.

 

Zdroje informácií:

Návod na inštaláciu WordPress

Optimalizácia WordPress pre SEO

Mojich 10 rád ak by som mal ísť znova do Prahy

07.06.2022

Venujem sa už dlhšiu dobu Google sprievodcovi a Praha mi priniesla viaceré krásne zábery a samozrejme spomienky. Ak chcete vidieť všetky fotografie z českého výletu navštívte môj profil na Google sprievodcovi. Link nájdete pod týmto článkom. Zobrazenia mojich fotografií na Google mapách sa približujú k miliónu, buď sú pekné alebo je ich veľmi veľa. Verím, že tá prvá [...]

Letné terasy na pomoc podnikateľom a podporu cestovného ruchu pod Tatrami

25.02.2022

Jednou z daní, ktorú môže mesto ukladať na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je daň za užívanie verejného priestranstva. Mesto Kežmarok zaviedlo uloženie dane za užívanie verejného priestranstva všeobecne záväzným nariadením mesta Kežmarok č. 11/2019 [...]

Láska vydržala naprieč rokmi

23.02.2022

Napriek tomu, že mnohí berú svadbu ako oslavu či potrebu úradného potvrdenia, existujú prípady, keď láska pretrvá roky. Pri príležitosti ľanového výročia sobáša sa v priestoroch radnice uskutočnilo obnovenie sľubu Jána a Heleny Vernarcovcov. Matričný zápis 1987 V tom čase, keď sa písal rok 1987, je v matričnej knihe manželstiev v matričnom obvode Kežmarok, vo [...]

čaputová malta

Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky

05.10.2022 23:04

Ako prezidentka uviedla, maltskú novinárku Galiziovú zavraždili podobne ako slovenského reportéra Kuciaka pre jej investigatívnu prácu.

duginová

NYT: Americké tajné služby si myslia, že za atentátom na Duginovú je Ukrajina

05.10.2022 22:58

Americké spravodajské služby sa domnievajú, že časť ukrajinskej vlády schválila bombový útok, pri ktorom zahynula Darja Duginová, píše New York Times.

česko policie

Česká polícia pátra po mužovi, ktorý oblial ukrajinské veľvyslanectvo farbou

05.10.2022 22:34

Páchateľ, po ktorého totožnosti polícia pátra, polial plot, schody a informačné tabule veľvyslanectva.

Irán zemetrasenie

Severozápad Iránu zasiahlo zemetrasenie, hlásia zhruba 580 zranených

05.10.2022 21:42

Otrasy vychádzali z hĺbky približne desať kilometrov a podľa americkej geologickej služby mali magnitúdu 5,7.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #153153

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 201380x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu