Založ si blog

Premeňte svoje rany na múdrosť

Každý jeden omyl v našom živote, môže časom nabrať rozmer veľkého požehnania, len to na prvý pohľad nevidieť. Pamätám si, ako som sa učil bicyklovať či písať a robil som pritom množstvo chýb, vtedy sa nad tým nik nepozastavoval, lebo to brali ako cestu chýb, na ktorej konci mal byť úspech. Dospelosť v sebe prináša väčšiu citlivosť na naše chyby. To isté čo platí pre deti, platí aj pre nás. Všetci ľudia robia chyby, veď predsa mýliť sa je ľudské a nikdy by sme sa ničomu nenaučili, nebyť chýb v našom živote.

V roku 1902 mladému, 28-ročnému ctižiadostivému básnikovi vrátil vydavateľ prestížneho mesačníka Atlantic Monthly kopu básní s poznámkou: „Ani jedna nie je súca na uverejnenie.“ Meno tohto básnika bolo Robert Frost!

V roku 1905 Bernská univerzita vrátila mladíkovi dizertačnú prácu a charakterizovala ju ako „imaginárnu a bezvýznamnú“. Meno študenta fyziky bolo Albert Einstaein!

16-ročný chlapec v mestečku Harrow v Anglicku našiel na svojom referáte poznámku od svojho učiteľa rétoriky: „Beznádejné… neschopný rastu.“ Bolo to v roku 1894. A meno chlapca? Winston Churchill.

Životy týchto ľudí spájalo to, že napriek ranám sa nevzdávali.

Sväté písmo nám ponúka obraz človeka, ktorý prichádza na pomoc v pravú chvíľu – Milosrdného Samaritána

Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Lk 10, 34

Slová pristúpil k nemu, nám ukazujú Boha ako toho, ktorý sa stavia dopredu. Prehlasuje sa za nášho blížneho, chce nám behom zlého obdobia ostať na blízku. Keď spadne syn do rokliny, otec ide dole a hľadá ho. Keď spadne do studne a voda mu siaha nad hlavu, ide pod neho. Stať sa blížnym je rozhodnutie dobrého srdca.

Ranami človek stráca krv. Blízkosť a dotyk zaceľuje nejednu ranu.

Ježiš nás uzdravuje olejom, ktorý rozjasňuje tvár (Ž 104, 15). Ako zlo pochádza z počúvania klamstiev, tak dobro pochádza z počutia pravdy. Zatiaľ čo neposlušnosť spôsobila smrť, Ježiš, Slovo, ktoré sa stalo poslušným až na smrť navracia človeku život. Olej, ktorým pomazáva ľudstvo uzdravuje našu neľudskosť.

„Či už si prišiel o majetok, či už ťa postihla choroba, či zomrela žena alebo priatelia, nesmie to znamenať koniec, ale boj.“ Tieto slová, ktoré zazneli vo filme Legenda o lietajúcom Cypriánovi v sebe skrývali veľkú pravdu a zároveň riešenie – BOJ.

Výrok Oprah Winfreyiovej: „Premeňte svoje rany na múdrosť.“ Môže byť aj dnes pre nás inšpiráciou, neukázať svetu veľkosť svojich problémov, ale ukázať problémom veľkosť svojho Boha, od ktorého pochádza bezhraničná láska, ktorá je olejom do rán, svetlom do tmy a riešením do nejedného problému v našom živote.

Rím je mesto plné histórie a kultúry, ktoré ma neustále fascinuje

17.05.2023

Narodeninový darček z januára som sa rozhodol dať v máji do slova a do písmena „do Ríma“ a tak som strávil jeden z mojich najkrajších týždňov v živote práve v tomto večnom meste. V článku sa s Vami podelím o to, čo ma zaujalo. Jednou z mojich najkrajších spomienok na Rím je prechádzka po starobylom Koloseu. Keď som znovu uvidel tú majestátnu stavbu, cítil [...]

Rímske pamiatky, ktoré nesmiete obísť počas návštevy večného mesta

08.05.2023

Pripravil som si zoznam 22 najznámejších pamiatok v Ríme, ktoré rozhodne musíte vidieť. Krása rímskych pamiatok inšpiruje a dáva pokoj z nepokojného mesta, ktoré svoju históriu začalo písať ešte pred naším letopočtom. 1. ANJELSKY HRAD Castel Sant’Angelo, po slovensky Anjelský hrad, je mohutná kruhová stavba týčiaca sa nad riekou Tiber. V jej hrobke boli [...]

V kežmarských lesoch pribudne 60-tisíc nových stromov

08.05.2023

Teplé letné dni sú ideálne na prechádzku po lesných cestách. Juraj Kulík z Lesov mesta Kežmarok nám povedal viac o starostlivosti lesníkov, aj o tipoch na rodinné výlety v okolí. Lesy mesta Kežmarok spravujú územie o výmere 3 300 hektárov, ktoré sa nachádza v dvoch lesných celkoch. O celú lokalitu kežmarských lesov sa starajú komplexne od výsadby sadeníc, [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 252903x
Priemerná čítanosť článkov: 1413x

Autor blogu