Založ si blog

Premeňte svoje rany na múdrosť

Každý jeden omyl v našom živote, môže časom nabrať rozmer veľkého požehnania, len to na prvý pohľad nevidieť. Pamätám si, ako som sa učil bicyklovať či písať a robil som pritom množstvo chýb, vtedy sa nad tým nik nepozastavoval, lebo to brali ako cestu chýb, na ktorej konci mal byť úspech. Dospelosť v sebe prináša väčšiu citlivosť na naše chyby. To isté čo platí pre deti, platí aj pre nás. Všetci ľudia robia chyby, veď predsa mýliť sa je ľudské a nikdy by sme sa ničomu nenaučili, nebyť chýb v našom živote.

V roku 1902 mladému, 28-ročnému ctižiadostivému básnikovi vrátil vydavateľ prestížneho mesačníka Atlantic Monthly kopu básní s poznámkou: „Ani jedna nie je súca na uverejnenie.“ Meno tohto básnika bolo Robert Frost!

V roku 1905 Bernská univerzita vrátila mladíkovi dizertačnú prácu a charakterizovala ju ako „imaginárnu a bezvýznamnú“. Meno študenta fyziky bolo Albert Einstaein!

16-ročný chlapec v mestečku Harrow v Anglicku našiel na svojom referáte poznámku od svojho učiteľa rétoriky: „Beznádejné… neschopný rastu.“ Bolo to v roku 1894. A meno chlapca? Winston Churchill.

Životy týchto ľudí spájalo to, že napriek ranám sa nevzdávali.

Sväté písmo nám ponúka obraz človeka, ktorý prichádza na pomoc v pravú chvíľu – Milosrdného Samaritána

Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Lk 10, 34

Slová pristúpil k nemu, nám ukazujú Boha ako toho, ktorý sa stavia dopredu. Prehlasuje sa za nášho blížneho, chce nám behom zlého obdobia ostať na blízku. Keď spadne syn do rokliny, otec ide dole a hľadá ho. Keď spadne do studne a voda mu siaha nad hlavu, ide pod neho. Stať sa blížnym je rozhodnutie dobrého srdca.

Ranami človek stráca krv. Blízkosť a dotyk zaceľuje nejednu ranu.

Ježiš nás uzdravuje olejom, ktorý rozjasňuje tvár (Ž 104, 15). Ako zlo pochádza z počúvania klamstiev, tak dobro pochádza z počutia pravdy. Zatiaľ čo neposlušnosť spôsobila smrť, Ježiš, Slovo, ktoré sa stalo poslušným až na smrť navracia človeku život. Olej, ktorým pomazáva ľudstvo uzdravuje našu neľudskosť.

„Či už si prišiel o majetok, či už ťa postihla choroba, či zomrela žena alebo priatelia, nesmie to znamenať koniec, ale boj.“ Tieto slová, ktoré zazneli vo filme Legenda o lietajúcom Cypriánovi v sebe skrývali veľkú pravdu a zároveň riešenie – BOJ.

Výrok Oprah Winfreyiovej: „Premeňte svoje rany na múdrosť.“ Môže byť aj dnes pre nás inšpiráciou, neukázať svetu veľkosť svojich problémov, ale ukázať problémom veľkosť svojho Boha, od ktorého pochádza bezhraničná láska, ktorá je olejom do rán, svetlom do tmy a riešením do nejedného problému v našom živote.

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340234x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu