Založ si blog

Dan Reynolds a päť skutočností z filmu Believer (2018)

Dan Reynolds, spevák kapely Imagine Dragons v dokumente Believer sa pokúsil o iný pohľad na LGBTY komunitu. Po videní tohto filmu, by sme mohli celý jeho dej a posolstvo zhrnúť do piatich skutočností.

 

Akokoľvek sa chcete označiť, ste krásni

Táto veta je prvou vo filme. Ľudský život má dôstojnosť od počiatku, čo z toho, keď sme proti potratom a pritom tých čo žijú si nevieme vážiť? Už keď sme si uviedli túto skutočnosť ako prvú, pozrime sa do histórie. Koncentračné tábory netvorili len židovské komunity, ale aj iné, na ktoré sa časom zabudlo, aby sa odlíšila „vina“ proti ideológií. Väzni a zajatci v koncentračných táboroch sa označovali v skupinách a tých označovali znaky ktoré symbolizovali prevrátene trojuholníky v rôznych farbách. Označovali sa podľa rasy, pôvodu, alebo inej príslušnosti. Farba trojuholníka na ramene patrila ich vine – žltá židom, červená politickým väzňom, fialová svedkom Jehovovým, zelená zločincom, modrá osobám bez štátnej príslušnosti, čierna asociálom, hnedá Rómom a ružová homosexuálom.

Nie, táto doba nie je jediná a prvá, čo odsudzuje a porovnáva jedných s druhými. Dá sa zmeniť to, čo už je raz v človeku proste dané?

 

Jediný možný spôsob riešenia nie je samovražda / vražda

Skutočný počet samovrážd pre homosexualitu nie je nikomu známy. Vo filme sa stretávame s veľmi emotívnou skutočnosťou, kedy sa jednému z organizátorov festivalu LoveLoud zabil brat, lebo už nevidel svoju homosexualitu ako odlišnosť ale ako rozsudok, že bude zavrhnutý všetkými. Ďalším v dokumente je aj Tyler, ktorý hovorí tiež o svojom príbehu, tentokrát zo strany gaya, ktorý si uvedomuje, že nikdy v živote nebude mať deti, nikdy neuvidí krst svojich detí, lebo si uvedomuje, že jeho vzťah nikdy nebude „normálnym“.

Ako by ste pomohli človeku, najmä mladému čo rieši práve túto otázku vo svojom živote?

 

Viera, ktorá sa má starať o každého kto verí

Dan Reynolds neodsudzuje v svojom príbehu cirkev v ktorej vyrastal a žil – mormonov, no od začiatku až do konca sa snaží ukázať, že ak chce veriaci či už neveriaci zmeniť svet, musí najprv sa snažiť o zmenu svojej komunity. Príbeh zachytáva aj spomienky mladého misionára Dana, ktorý sa do viery snažil prinavrátiť aj tých, ktorých hierarchia už dávno odsúdila. Neviem povedať, či verejne je nejaká viera alebo vetva kresťanstva, ktorá by sa chcela starať o homosexuálov a verejne by sa k tomu aj hlásila.

Veríš, že aj homosexuál môže byť milovaný Ježišom Kristom?

 

Čo ak bude homosexuálom tebe blízka osoba?

Jedna zo skutočností, ktorá zásadne zmenila a zanechala stopu v Danovom manželstve, bolo, že neprišli na sobáš najlepší priatelia jeho manželky, pretože boli lesbičky a jasne vedeli, že mormoni odsudzujú homosexualitu a ich cirkev sama zvolávala zbierky na aktivity proti homosexuálom, tu by sme sa kľudne mohli vrátiť k prvej skutočnosti, čo z týchto peňazí potom? Koncentračné tábory? Potom prišiel návrh ztv. „kaliformský návrh 8“ Ústne vypočutia budú prebiehať počas dvoch dní. Najvyšší súd posúdi zákonnosť ľudového hlasovania v Kalifornii, ktoré schválilo zákon známy ako „kalifornský návrh 8“, zakazujúci manželstvá homosexuálov v tomto americkom štáte.

„Nikdy predtým v našej histórii sa otázka hlavných občianskych práv nedostala na prah najvyššieho súdu s takou vlnou podpory verejnosti,“ povedal Theodore Boutrous, právnik odporcov kalifornského návrhu 8.

Otázku celej tejto myšlienky som už dal na začiatok, čo ak tvoja blízka osoba ti oznámi, že je homosexuál? Zmažeš si ju z priateľov na facebooku, vymažeš si jej telefónne číslo a pošleš kade ľahšie?

 

Motivácia nevzdať sa, nepodporovať boj ale hľadať cestu

Momentálne v zahraničí, ako aj na Slovensku je situácia taká, že tieto dve stránky – cirkev a homosexuáli súperia. Ako to môže skončiť? Nedávno som videl reportáž z pochodu homosexuálov a zároveň pochodu za rodinu. Jednoznačne sa dalo usúdiť, ktorá stránka to robí z väčšieho presvedčenia. Prečo som sa rozhodol napísať tento článok? Pred nedávnom mi asi najkrajšie dievča zo strednej školy povedalo, že cíti, že ju priťahujú ženy, že sa sama cíti v sebe väzňom a je skôr chalanom ako dievčaťom. O pár dní to oznámila aj na sociálnej sieti a ja som ostal ako obarený a neveril, dnes viem, a po tom všetkom čo som videl, že je teraz šťastný / šťastná je pre mňa veľkým dôkazom toho, že mnohí si túto cestu nevybrali a či už to, čo majú v sebe zvalíme na psychiku, Boha alebo svet, nesmieme zabúdať, že každý z nás je ľudskou osobou a jeho sloboda končí až tam, kde zasahuje do slobody toho druhého.

 

Ty, jedine Ty, dokážeš zachrániť život týchto ľudí, ktorých mnohí odsúdili!

 

Porovnanie skutočností:

Historické označovanie homosexuálov – http://worldofhistory.blog.cz/0612/oznacenie-v-znov-v-koncentracnych-taboroch

Kaliformský návrh 8 – http://www.teraz.sk/zahranicie/usa-manzelstva-gejovia/41436-clanok.html

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

facebook, socialna siet, dieta, tablet

Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečná koláž. Zobrazuje novinárov, ktorí majú byť "odstavení"

29.05.2024 20:20

Koláž sa objavila aj pod facebookovým príspevkom strany Smer či priamo v komentároch na profile predsedu vlády Fica.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340126x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu