Dávida Šimberu k rybárčeniu priviedol jeho otec. Venuje sa mu od svojich piatich rokov. Medzi svoje najväčšie úlovky zaradzuje zubáča, chyteného na Vrbovskom rybníku. Viac o Dávidovi a rybárčení v našom meste sa už dozviete v článku.
Na ulici kde vyrastal, bolo mladých rybárov viac než dosť. „Ak si dobre pamätám, tak len vo vchode bytovky sme boli piati mladí a traja dospelí rybári. Samozrejme, že prišla puberta, a počas nej som si dal malú prestávku s rybárčením, ale po nej sa už naplno venuj rybárčeniu a som od roku 2021 aj členom rybárskej stráže Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Kežmarok,“ zaspomínal si Dávid Šimbera.
Žakovský a Tatranský kapor
Medzi najkrajšie spomienky Dávid zaradzuje organizovanie Žakovského a Tatranského kapra. „Počas toho, čo som organizoval Žakovského a Tatranského kapra sa registrovali súťažne tímy telefonicky po spustení registrácie. Posledný ročník Tatranského kapra, sme to skúšali losovaním, pretože záujem bol veľký a prevyšoval kapacitu Vrbovského rybníka takmer štvornásobne,“ hovorí Dávid.
Oba súťaže prebiehajú rovnakým štýlom, to znamená, že sa chytá na takzvanú ťažbu, kedy sa počíta najvyššia celková váha bodovaných rýb. Boduje sa kapor a amur. Okrem celkovej váhy sa hodnotí aj prvá bodovaná ryba, najťažšia bodovaná ryba a ocenili aj všetky deti, ktoré sa zúčastnili pretekov. „Na poslednom ročníku Žakovského kapra sme rozdelili finančné výhry vo výške 2-tisíc eur, ku tomu je potrebné pripočítať aj vecné ceny, ceny od sponzorov pre najmenších, reklamné predmety a sponzorské dary, ako napríklad sud piva, guláš pre všetkých účastníkov, vína, kávy, čaje a mnoho ďalších sme spolu s finančnými cenami rozdali veci za takmer 5-tisíc eur,“ konštatuje Šimbera.
Dôležitá pre lov je príprava
Rybárske povolenie sa vydáva v rybárskom dome na Hlavnom námestí 10 v Kežmarku. V prvom rade sa vypíše žiadosť a tá sa buď pošle poštou, alebo osobne odnesie na rybársky dom. Výbor Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Kežmarok určí dátum odborného preskúšania, to znamená, že každý člen Slovenského rybárskeho zväzu musí prejsť školením a následne aj zložením skúšok pred skúšobnou komisiou. „Komisia rozhodne či je žiadateľ spôsobilí a ovláda základne právne veci potrebné pri vykonávaní rybárskeho práva. Ak kandidát uspeje, bude mu rybárske povolenie vydané. Druhá možnosť je si zakúpiť povolenie známe ako hosťovačka pre nečlena Slovenského rybárskeho zväzu a tá sa predáva na rybárskom dome, alebo v rybárskych predajniach u pána Oravca alebo pána Richtarčíka,“ povedal Šimbera.
Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Kežmarok okrem toho, že je jedna z najbohatších organizácii na Slovensku, má veľkú výhodu v tom, že má mnoho revírov v obhospodarovaní. „Lovné kaprové vody sú: Vrbovský potok, VN Kežmarok, VN Žakovce, VN Vrbov 1, VN Vrbov 2 a pstruhových máme veľmi veľa. Najznámejšia je rieka Poprad a VN Zlatná, potom máme VN Mlynčeky, Ľubický potok, Kežmarská Biela voda a mnoho ďalších chovných aj lovných revírov,“ informoval Šimbera, podľa ktorého je každý deň na rybách krásny. „Nie náhodou sa hovorí, že čas strávený na rybách sa do dĺžky života nezapočítava, ale ak si mám vybrať jeden z najenotívnejších zážitkov, tak asi ten, keď som chytil svoju prvú šťuku,“ zakončil rozhovor Dávid Šimbera, ktorému prajeme mnoho ďalších úlovkov!
Ondrej Miškovič, foto: archív Dávida Šimberu
Celá debata | RSS tejto debaty