Založ si blog

Vďaka novému systému menej papierov, rýchlejšie vybavenie s dostupnosťou aj mimo úradných hodín

V Kežmarku pribudol nový systém prijímania platieb, ktorý zvládnu obsluhovať aj seniori. Na obrazovke sa vám zobrazia najčastejšie úkony vo vzťahu občana a mesta. Zároveň sa v najbližšej dobe počíta s rozšírením ponúkaných služieb.

 

Chcete uhradiť správne poplatky mesta? Využite možnosť cez kiosk, ktorý sa nachádza vo vchode do kina Iskra. Žiadne poplatky navyše, uhradíte len sumu vo výške správneho poplatku. Na túto úhradu budete potrebovať bankovú kartu a vybrať si poplatok či poplatky, ktoré chcete zaplatiť. „So samoobslužnými kioskami sme začali v obci Gajary na Záhorí v decembri minulého roku. Prvým väčším mestom, ktoré si kiosk zadovážilo, bol Liptovský Mikuláš,“ ozrejmili tvorcovia projektu. Kežmarský kiosk je v poradí piatym zavedeným.

Systém dokáže prijímať stovky poplatkov súvisiacich s mestom či zaplatenie akýchkoľvek faktúr. „Vidíme v tom úsporu času zamestnancov mestského úradu, ktorých agendu tak vieme presmerovať na ďalšie dôležité veci v meste, ktoré chceme riešiť. Cieľom zapojenia sa do projektu bolo byť bližšie k občanom a odbremeniť ich od čakania, zbytočných papierov, ale aj poskytnúť im čas na zaplatenie i mimo úradných hodín mestského úradu,“ povedala prednostka mestského úradu Jela Bednárová.

Výhodou kiosku je teda hlavne to, že nebude mať obednú prestávku a možnosti poskytovaných služieb na ňom budú rásť. „V tomto systéme bude možné vykonávať aj výbery a vklady hotovosti či vybaviť si nový bankový účet,“ priblížila funkcie Katarína Košalková, vedúca ekonomického oddelenia v Kežmarku, pod ktorý príjem daní a poplatkov spadá.

Snahou mesta je v čo najkratšej dobe poskytnúť čo najviac ponúkaných služieb. Medzi prvých desať samospráv, kde sa začalo s pilotným testovaním, okrem spomínaných patria aj Nitra, Šurany, Topolčianky, Pružina, Rajecké Teplice, Spišská Nová Ves a Sečovce.

Ponuka služieb občanom dostupných prostredníctvom ArbiPoint kioskov sa onedlho rozšíri o služby Dátového centra obcí a miest (DCOM). Spoločnosť Arbitas podpísala memorandum o spolupráci s DataCentrom elektronizácie územnej správy Slovenska, ktoré systém DCOM prevádzkuje. Získala tak silného partnera pri vývoji riešenia pre odbúravanie byrokracie a zlepšovania prístupu občanov k elektronickým službám verejnej správy.

„Široká ponuka služieb v spojení s jednoduchým a intuitívnym ovládaním pre užívateľov našich kioskov znamená úsporu času pri komunikácii s orgánmi verejnej správy. Život prináša množstvo situácií, ktoré sa často spájajú s nepríjemnou a zdĺhavou byrokraciou. Či už potrebujete uhradiť správny poplatok, daň z nehnuteľnosti, informovať sa o dani za psa, ohlásiť zmenu poplatkovej povinnosti za komunálny odpad – zjednodušte si život a tieto, ako aj desiatky iných úkonov vybavíte rýchlo a efektívne prostredníctvom ArbiPoint kioskov,“ uvádzajú tvorcovia myšlienky ArbiPoint kioskov.

Text: Ondrej Miškovič, foto: Kristián Krempaský

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351500x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu