Založ si blog

Historickú železničnú v Kežmarku stanicu čaká rekonštrukcia

Mesto Kežmarok je výnimočné svojimi pamiatkami a budovami, ktoré boli centrom politiky, náboženstva, ale aj dopravy. Historická železničná stanica v Kežmarku je jedinečná svojou polohou a významom pre celý Spiš. V najbližších mesiacoch nás čaká jej oprava.

V minulosti patrila budova kežmarskej stanice k najkrajším v celom Uhorsku. Postavená bola v rokoch 1914 až 1916, a to podľa návrhu Józsefa Pfinna. Ten vychádzal z vtedy veľmi moderného secesného štýlu s názvom Jugendstill. Stavba bola dekorovaná prírodnými motívmi a vitrážovými oknami. Pozostáva z centrálnej budovy vestibulu, z ktorej vybiehajú do dvoch strán krídla ukončené vyvýšenými prístavbami. Od roku 1981 je kežmarská železničná stanica zapísaná v registri národných kultúrnych pamiatok.

„Požiadavka na verejné obstaranie bola zadaná pre Centrum logistiky a obstarávania do ITendra 7. novembra 2023,“ povedala Lucia Lizáková z odboru komunikácie a marketingu Železníc Slovenskej republiky. Vo februári tohto roku sa primátor mesta Ján Ferenčák zúčastnil na rokovaní na generálnom riaditeľstve Železníc Slovenskej republiky. „S pánom generálnym riaditeľom som riešil rekonštrukciu železničnej stanice v Kežmarku. Tá pokračuje v rámci investičných plánov železníc. V dohľadnej dobe by mohla byť budova odovzdaná na rekonštrukciu a už teraz sa tešíme, že to bude najkrajšia železničná stanica na celom Slovensku,“ povedal po stretnutí Ján Ferenčák.

Začne sa strechou

V rámci tejto investičnej akcie sa počíta s komplexnou rekonštrukciu strechy a bleskozvodu, ohrevom žľabov a zvodov, výmenou klampiarskych konštrukcií, výmenou okien a dverí. „Rekonštrukcia sa nedotkne tých dverí, ktoré musia byť zachované. Tie budú repasované,“ doplnila informácie Lizáková. Viditeľnou bude taktiež zmena na fasáde, ktorú čaká oprava a následne náter. Opravy sa dotknú aj časti perónového prístrešku, výmeny vonkajšej dlažby pod perónovým prístreškom, rozhlasových zariadení, informačných zariadení, kamerových systémov a štruktúrovaného kabelážneho systému. Cena celej rekonštrukcie bude podľa Lizákovej určená po ukončení verejného obstarávania.

Okolie železničnej stanice s parkom a parkoviskom

V roku 1917 vznikol park aj pri železničnej stanici, ktorý bol vybudovaný krátko po jej dostavbe. Pôvodne bol park väčší, ale v 50. rokoch sa z časti parku utvorilo parkovisko autobusov. Park bol týmto rozdelený na dve časti. Výsadba zelene sa na tomto mieste v medzivojnovom období zastavila a pokračovala až v roku 1950. V rámci pripravovanej rekonštrukcie nie je zahrnuté do rekonštrukcie parkovisko ani park, na toto si teda ešte musíme počkať.

Ondrej Miškovič

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

handlová, fico, atentát

Vyšetrovanie atentátu na Fica: Aký je posun? Prvé závery by mohli byť známe koncom leta, Cintulu posudzujú psychiatri

21.06.2024 07:00

Po embargu na informovanie prestali o prípade podrobne hovoriť aj ministri. Opozícia však kritizuje úniky či tvrdenia o jasnom motíve napriek tomu, že závery vyšetrovania ešte nepoznáme.

malvér, vírus, malware, malver, antivirus, trojsky kon, pocitac,

USA zakazujú ruskej firme Kaspersky Lab predaj antivírusového softvéru

21.06.2024 06:27

Ministerstvo obchodu svoje rozhodnutie odôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.

Kalifornia streľba usa

Počas sviatku pripomínajúceho koniec otroctva v USA bolo postrelených 15 ľudí

21.06.2024 06:20

Násilie vypuklo večer pri jazere Merritt počas akcie, na ktorej sa zúčastnilo až 5000 ľudí a ktorá bola inak pokojná,

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344046x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu