Založ si blog

Pohryznutie je pre hada poslednou možnosťou ako sa brániť

S jarným počasím sú spojené aj výlety do prírody. Ak si dáme pozor, nemáme sa čoho báť. Na Slovensku máme len jedného jedovatého hada a ním je vretenica severná. Čo robiť ak nás pohryzie?

 

Pri uhryznutí hadom je najdôležitejšie zachovať pokoj. Mnohokrát sa stáva, že uhryznutie je suché, čiže bez vypustenia jedu. „Jed nie je pre zdravého dospelého človeka nebezpečný. Zároveň ho však netreba podceňovať. Každý totiž reaguje na jed inak. Jed môže vyvolať opuch v okolí miesta uhryznutia, závraty, nevoľnosti a podobne. Ak by k tomu došlo, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, zachovať maximálny pokoj, nepiť kávu ani alkohol, chladiť miesto uhryznutia nie ľadom, ale len vlhkou látkou. Nie je potrebné podávať žiadne protijedy,“ približuje chovateľ exotických zvierat Tomáš Faron. „Hady sú pre niekoho nudné a strašidelné tvory. Niekto si myslí, že sú slizké, chcú všetkých zožrať, a podobne zábavné veci. Pritom je to úplne inak,“ tvrdí.

 

Ako rozoznať jedovatého hada?

Vretenica sa od ostatných nejedovatých hadov u nás dá odlíšiť podľa zorničiek, ktoré má zvislé ako mačka. Nejedovaté hady ju majú okrúhlu. Ďalším rozlišovacím znakom je podľa Farona tvar hlavy, ktorý má vretenica v tvare písmena V. Dá sa rozlíšiť i podľa kresby na povrchu kože, avšak na ňu sa nedá úplne spoliehať. V našich lesoch vidíme najčastejšie slepúcha, ktorý sa na hada iba podobá. „Slepúch vlastne ani nie je had, ale jašterica so zakrpatenými nohami. Keď ho chytíte za chvost, tak mu odpadne ako ostatným jaštericiam,“ dopĺňa Tomáš Faron.

 

Chov jedovatých živočíchov

Na chov jedovatých hadov treba špeciálne povolenie. A pri nejedovatých je veľmi ťažké povedať čo je alebo čo nie je vhodné pre začiatočníka v prípade, ak by chcel začať s ich chovom. Podľa kežmarského chovateľa sú zaujímavé aj jašterice. Každá má úplne iný druh šupín a vie zaujať laikov už len týmto jedným znakom.

Ondrej Miškovič, foto: archív Tomáša Farona

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340192x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu