Založ si blog

Energia zo slnka aj pod Tatrami

V snahe zmierniť dopad nárastu cien energií na obyvateľov sa plánuje v Kežmarku s inštaláciou fotovoltických panelov na budovy, kde to bude možné.

Kežmarčania sú svedkami zdražovania, nárastu inflácie a, samozrejme, cien energií. Keď stúpajú ceny energií, stúpajú aj všetky ostatné ceny. Na Slovensku výrobu elektrickej energie máme rozdelenú zhruba na 50 percent z jadrovej energie a zvyšok pochádza z ostatných palív, predovšetkým z plynu. Prichádzajú tlaky na využívanie elektromobilov, ktoré si časom budú vyžadovať nabíjacie stanice a, samozrejme, aj samotnú energiu na spotrebu. Riešením aj pre Kežmarok môže byť práve fotovoltika.

V centre mesta máme budovy, ktoré sú chránené pamiatkovým zákonom, a preto na nich fotovoltiku inštalovať nesmieme. „Avšak pri nadprodukcii energie zo slnka vďaka systému fotovoltických klastrov pokryjeme prerozdelením spotrebu tých budov, kde fotovoltika nebude,“ približuje Ján Ferenčák, primátor mesta. Ako prvá sa fotovoltických panelov dočká Aréna Kežmarok, ktorá je na prevádzku energeticky najnáročnejšia. „Podobným spôsobom budeme ďalej postupovať pri školách, športoviskách a úradoch. V snahe o sebestačnosť týmto spôsobom posilníme lokálnu výrobu elektriny pre celé mesto,“ zakončil primátor.

Ondrej Miškovič

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

handlová, fico, atentát

Vyšetrovanie atentátu na Fica: Aký je posun? Prvé závery by mohli byť známe koncom leta, Cintulu posudzujú psychiatri

21.06.2024 07:00

Po embargu na informovanie prestali o prípade podrobne hovoriť aj ministri. Opozícia však kritizuje úniky či tvrdenia o jasnom motíve napriek tomu, že závery vyšetrovania ešte nepoznáme.

malvér, vírus, malware, malver, antivirus, trojsky kon, pocitac,

USA zakazujú ruskej firme Kaspersky Lab predaj antivírusového softvéru

21.06.2024 06:27

Ministerstvo obchodu svoje rozhodnutie odôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.

Kalifornia streľba usa

Počas sviatku pripomínajúceho koniec otroctva v USA bolo postrelených 15 ľudí

21.06.2024 06:20

Násilie vypuklo večer pri jazere Merritt počas akcie, na ktorej sa zúčastnilo až 5000 ľudí a ktorá bola inak pokojná,

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344050x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu