Založ si blog

Dôležité je vedieť sa s deťmi porozprávať

V školskom roku 2023/2024 bude Materskú školu Možiarska navštevovať 105 detí. Zástupkyňa riaditeľky Anna Malinová nám prezradila okrem iného i to, na čo by nemali rodičia zabúdať v prvých mesiacoch dieťaťa v materskej škole.

Výzvou pre materskú školu bude zapojenie sa do nových environmentálnych a prosociálnych projektov, ktoré budú rozvíjať a skvalitňovať vzdelávanie detí. „Vzhľadom na to, že rozvíjame deti v oblasti lesnej pedagogiky, medzi veľký úspech radíme podporu projektu Od semienka k rastline, prostredníctvom ktorého sme si mohli zveľadiť záhradu kúpou vyvýšených záhonov, bylín, okrasných rastlín a plôtikov,“ povedala Anna Malinová. Hlavným cieľom projektu je získať poznatky o ochrane prírody, vytvoriť si základné návyky ekologického konania, spoznávať prírodu a jej význam – že rastlina k svojmu rastu potrebuje svetlo, teplo, vodu a starostlivosť s láskou a citom. „Vnímať krásy prírody, vyskúšať si starostlivosť o rastliny sadením, polievaním, okopávaním, tešiť sa z vypestovaných plodov, ochutnať plody ovocia a zeleniny je tým, čo si deti z tohto času odnesú asi najviac,“ zhrnula Malinová. Zároveň vytvorili aj novú aktivitu Deň studničky, ktorá bola realizovaná v mesiaci máj v školskej záhrade. Prostredníctvom nej sa deti dozvedeli, odkiaľ pramení voda do studničiek, prečo je dôležitá a následne hravou formou hľadali vodu v záhrade. Materská škola naďalej plánuje deti vzdelávať v enviromentálnej výchove. „V blízkej dobe sa chystáme dokončiť hmyzí domček, ktorý vznikol odrezaním stromu v našej školskej záhrade a následne viesť detí k tomu, že zvieratá a hmyz potrebujú a majú svoj domček,“ priblížila plány materskej školy Malinová.

Rada nad zlato pre všetkých rodičov

Podľa Malinovej je dôležité, aby rodič so svojím dieťaťom rozprával o tom, čo ho v materskej škole čaká, a prečo je pre deti dôležitá a dobrá. „Hlavne netreba dieťa strašiť vetou ako napríklad: Keď nebudeš počúvať, pôjdeš do škôlky,“ zdôraznila v závere zástupkyňa.

Ondrej Miškovič, foto: archív školy

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

22.11.2023

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov. Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na [...]

Nahraďte vo svojom živote toxických ľudí tými, čo prinášajú radosť

21.11.2023

Poznáme to, keď niekde len prídeme a nám okolie vďaka jednej osobe zoberie všetku energiu a radosť. Problémom je to, že dovoľujeme toxickým ľuďom ovplyvňovať naše dni. Ako tomu predchádzať? Návod však už máte dávno sami v sebe. Ako spoznať toxického človeka? Večne nespokojný človek, ktorý však bude opravovať hlavne naše chyby je druh tvora, ktorého sme istotne [...]

Chcem aby ste vedeli, že Bobina bola úžasný pes!

26.10.2023

Ďakujem Ti Ty malé ušaté torpédo! Pamätám si ako Ťa k nám doniesli a bol som v ôsmom ročníku na základnej škole. Malé klbko ktoré pilo len z prsta. Bola si úžasná v tom, keď si vedela presne o 22.00 hod. zaškrabať na dvere a očami povedať: „Poď von!“ Bolo Ti vonkoncom jedno, že ja o tretej ráno vstávam do Košíc do školy, ale vedela si, že mi táto [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

Ondrej Miškovič

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 217
Celková čítanosť: 293088x
Priemerná čítanosť článkov: 1351x

Autor blogu