Založ si blog

Zvonolejára priviedol k remeslu moment, kedy mu zvoniť nedovolili

Medzi remeselníkmi v niektorých remeslách sa objavovali i mladí pokračovatelia tradičných remesiel, medzi nimi bol aj zvonolejár Jakub Vorobeľ.

Odlievaniu kostolných zvonov tradičnou stredovekou technológiou sa Jakub Vorobeľ venuje od svojich 14-tich rokov. „Moje remeslo začala túžba a celé to začalo tým, že som chcel ísť do kostola ručne zvoniť na zvony, no tam ma nechceli púšťať pretože sebou malý ešte vtedy. Tak sa báli, že spadnem, lebo u nás v okolí Stropkova nie sú žiadne zvonice voľne sprístupnené. Všetko bolo také staré, neprístupné a zanedbané, takže ma tam nepúšťali, lebo sa báli, že sa so mnou prepadne podlaha alebo spadnem, alebo nejaký tam bol rebrík starý na ktorý by som nevyšiel,“ spomína Vorobeľ a pokračuje: „To, že ma nikde nepúšťali vo mne vyvolalo túžbu a povedal som si, že ak ma tam nechcú pustiť, tak si musím vyrobiť sám zvon. Chcel som teda si vyrobiť vlastný zvon, aby som si mohol teda zvoniť kedy chcem,“ povedal s úsmevom remeselník.

Vorobeľ sa začal zamýšľať nad tým, že si chce vyrobiť vlastný zvon, ale ako ho vyrobiť? Technológiu ako na to, začal hľadať na internete a potom ako sám vraví, len skúšal a skúšal. „Na internete sú nejaké akože také že poznatky o tom, že vieme – toto je pôvod, tu mal zvon nejaký vnútorný diel, akú mal formu, vieme si nájsť nejaký model či diel ale nikde nie je napísané ako vyrobím tento diel na zvon, ktorý je už uliaty, alebo ako celý zvon vyskladať, aby to jednoducho ladilo,“ povedal mladý remeselník.

Kňazi alebo respektíve správcovia farností často idú kvôli zvonom i do Poľska s tým, že si myslia, že tam to je nejako lepšie alebo lacnejšie, no Vorobeľ pripomína, že výroba kvalitného zvona si vyžaduje čas a ľudská ruka v jeho tvorbe má dôležitú úlohu pri celkovom doladzovaní tónu. Postup pri odlievaní zvonu popísal slovami: „Postupnosť je taká, že prídem najprv do nejakého kostola, kde už v prípade, že už nejaké zvony sú, tak musím zvoliť ten správny tón. Zisťujem aké možnosti máme a počítam, či do daného prostredia tón pasuje. Ak sa v chráme zvon nenachádza, tak je to tiež vecou výpočtu toho správneho tónu,“ hovorí Vorobeľ. Po uliatí zvonu tón už nevie zmeniť ale dokáže dobrúsiť a doladiť nejaké centy tónu, aby niekde klesli.

Svojím remeslom dokázal, že sklamanie sa vie premeniť na šikovnosť a jeho zvony sa rozoznievajú v pravoslávnych chrámoch v okolí Sniny, ale aj na Orave či Bardejove.

Ondrej Miškovič, foto: Ondrej Miškovič

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340254x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu