Založ si blog

Nová publikácia Ota Rozložníka je venovaná všetkým Goralom

„Túto knihu venujem Goralom,“ dočítame sa v prvých riadkoch knihy Ota Rozložníka, ktorá nesie názov Tatry boli pri tom.  Na 86 stranách sa dočítame o histórii, osobnostiach, pltníctve i pašeráctve na našom území.

Kežmarčan Oto Rozložnik

Narodil sa v roku 1948 v Kežmarku. Od detstva obdivoval krásu hôr. Jeho snom bolo vždy v horách byť a napokon sa mu jeho sen splnil v roku 1969, keď nastúpil na Kežmarskú chatu ako údržbár a nosič. Je členom asociácie horských sprievodcov. So synom Miroslavom vydali turistickú mapu Vysokých Tatier a Slovenského raja. V roku 2014 taktiež so synom zrealizovali projekt, v rámci ktorého vybrané tatranské chodníky pomenovali po Kežmarčanovi profesorovi Groszovi. Mesto Vysoké Tatry vyhlásilo toto dielo hneď po roku od realizácie za čin roka. Kežmarský primátor Ján Ferenčák Otovi Rozložníkovi v roku 2018 udelil Cenu primátora mesta za vzornú reprezentáciu mesta.

„Kežmarok a Tatry patria k sebe. Práve tak ako Oto Rozložník – v jednej osobe milovník rodného mesta Kežmarok a súčasne aj Tatier,“ hovorí o autorovi Nora Baráthová.

Chodníky profesora Grosza

Bolo to v roku 2014, keď Oto Rozložník so synom Miroslavom urobili projekt, v ktorom všetky chodníky v Doline Kežmarskej Bielej vody pomenovali Chodníkmi profesora Grosza. „Slávnostné otvorenie doliny bolo za hojnej účasti ľudí a hlavne mládeže. Mládež otvárala aj chodník, bol aj krst knihy Veselo a smutno v Doline Kežmarskej Bielej vody. Táto kniha zároveň slúži ako aj turistický sprievodca histórie jednotlivých chát v tejto doline,“ opisuje Oto Rozložník. V štyridsiatych rokoch bolo šesť chát a v žiadnej inej doline v Tatrách ich toľko nebolo.

V spomínanej knihe je pri jednotlivých chatách aj informácia, ako sa striedali ich chatári a tiež sú tam opísané zážitky a huncútstva, ktoré povyvádzali. „V terajšej dobe by sa to už nedalo, lebo ľudia sa už prestali usmievať, každý je vážny, takže máme aspoň spomienky, ako sme v tých sedemdesiatych rokoch šantili,“ povedal Rozložník.

Ženy v tieni hôr

Druhú svoju knihu Oto Rozložník napísal preto, lebo o horolezcoch, o lyžiaroch, o záchranároch, o chatároch všetko vieme, ale nič nevieme o ich ženách, manželkách a priateľkách. „Zo svojej skúsenosti, keď som pracoval na Kežmarskej chate tri roky a stále sa pohybujem po rôznych chatách, tak zvyknú hovoriť: Pán chatár, poďte sa fotiť – idem, poďte si ku nám sadnúť – idem, poďte sa podpísať – idem, ale v kuchyni ostáva ich žena, priateľka, ktorá krvopotne pracuje a nič o nej nevieme,“ vysvetľuje autor, ktorému zbieranie príhod dalo tiež dosť práce. Pre čitateľa je to ako taká malá encyklopédia žien Vysokých Tatier. Sú tam bývalé horolezkyne, ktoré robili prvovýstupy, Slovenky, ktoré boli aj v Himalájach, chatárky terajšie aj bývalé a nechýbajú i príhody.

Krása v horách ukrytá

„Keď prišla pandémia, tak som si pomyslel, že sa ľudia trošku spamätajú a začnú pozorovať, aké je Slovensko krásne, nielen Egypt, Turecko atď. Samozrejme, aj toto niekedy potrebujeme, ale je potrebnejšie spoznať najprv tú našu krajinu. Napísal som teda ďalšiu knihu Krása v horách ukrytá, to je sprievodca po našich horách pre rodiny s deťmi,“ opisuje svoju tretiu knihu autor Oto Rozložník. Kniha prezentuje našu krajinu od Polonín až po Roháče. Autor vyberal a opisoval túry nenáročné, stredne náročné, aby sa podľa jeho vlastných slov ľudia nebáli. Dočítame sa tam napríklad aj o tom, čo robiť s deťmi, aby každých sto metrov neboli hladné a smädné, potom čo robiť v búrkach a podobne. Pre čitateľov je to pútavé a poučné v tom, aby sme sa nebáli chodiť do prírody, pretože je krásna a keď sa ku nej chováme ako na návšteve, tak nám ukáže také veci, ktoré bežne človek nemusí bádať.

Tatry boli pri tom

Štvrtá kniha vznikla na podnet Lívie Jakšovej z Euroregiónu Tatry. „Pani Jakšová ma poprosila, aby som napísal niečo o Euroregióne Tatry a ja som nemohol odmietnuť. Veľmi som sa tomu potešil, lebo je tam stať o pašerákoch. Už dávnejšie som zberal materiály o pašerákoch, takže som ich do toho zakomponoval,“ opisuje Rozložník.

V tejto knihe píše o osobnostiach z goralského prostredia, tak ako má aj svoju pôsobnosť  Euroregión Tatry na severe Slovenska a juhu Poľska. Gorali majú čo ponúknuť, od bohatých zvykov, tradícií či krojov. V knihe sa nachádza i životopis Michala Dočolomanského, ktorý sa narodil v Niedzici v Poľsku. Osobností, ktoré boli významnými v rezbárstve, umelci, speváci či hudobníci tak perom autora ostávajú zapísané tak ako Tatry v ich životoch.

Čitateľov istotne zaujme stať o pašerákoch, príhody a zážitky. Nájdeme tam od Bardejova až po Babiu Horu prechody, kde sa dá ísť do Poľska na bicykli aj pešo, nielen cez oficiálne hraničné priechody.

Knihu Tatry boli pri tom si zakúpite v Kežmarskej informačnej kancelárii aj v kníhkupectve Alter Ego. Oto Rozložník má tiež rozpracovaný román z prostredia vysokohorskej chaty a pôjde už o piatu knihu z pera autora.

So synom majú spoločnú vášeň

So synom Miroslavom vydali mapu Slovenský raj – turistika Vysoké Tatry, ktorá už vyše 20 rokov slúži ako aj záznamník na plnenie Tatransko-turistického znakuNa zadnej strane mapy sú podmienky ako získať turistický odznak.

Kežmarská Bazilika minor Svätého Kríža sa uchádza o 50 000 eur na jej obnovu

05.06.2024

Nadácia VÚB sa za 18 rokov svojej činnosti zameriavala na oblasti, ktoré v danom čase potrebovali jej pomoc a podporu. O pomoc s obnovením gotického portálu požiadala nadáciu Rímskokatolícka cirkev, farnosť Kežmarok a teraz do 15. júna vyzýva všetkých na podporu v SMS hlasovaní. Gotický portál Neskorogotická Bazilika sv. Kríža v Kežmarku stojí na mieste staršieho [...]

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

malvér, vírus, malware, malver, antivirus, trojsky kon, pocitac,

USA zakazujú ruskej firme Kaspersky Lab predaj antivírusového softvéru

21.06.2024 06:27

Ministerstvo obchodu svoje rozhodnutie odôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.

Kalifornia streľba usa

Počas sviatku pripomínajúceho koniec otroctva v USA bolo postrelených 15 ľudí

21.06.2024 06:20

Násilie vypuklo večer pri jazere Merritt počas akcie, na ktorej sa zúčastnilo až 5000 ľudí a ktorá bola inak pokojná,

Rutte, Stoltenberg

Hrozí, že bude Rutte mäkký na Rusko? A ako by si poradil s Trumpom? Expert hovorí o novom šéfovi NATO

21.06.2024 06:00

Novým generálnym tajomníkom NATO bude holandský premiér Mark Rutte. Nahradí Nóra Jensa Stoltenberga.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 344033x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu