Založ si blog

Malý princ v nás

Život nás naučil veriť v rozprávky. Čakáme, že sa Zviera vďaka Kráskinej láske zmení. Veríme, že Gerda nájde cestu za Kayom a roztopí jeho ľadové srdce. Dúfame, že Snehulienkin spánok po sto rokoch zlomí princ jediným bozkom či škaredé káčatko raz vzlietne ako nádherná labuť.

Naprieč rokmi je tu jeden z príbehov, ktorý nám má čo povedať každý deň – Malý princ. Autor ako dieťa veľmi rád kreslil, dospelý však jeho kresby nechápali. V mladosti ako pilot pri prelete nad Afrikou havaroval a ocitol sa sám uprostred púšte. Nepochopenie detstva a samotu mladosti mení stretnutie pilota s Malým princom, kedy ho prosí, aby mu nakreslil ovečku. Najkrajšiu ovečku si však nevyberá z desiatok nakreslených, ale tú ktorú nevidí a je ukrytá v malej debničke.

Princ býval na malej planéte o ktorú sa príkladne staral a jeho jedinou priateľkou bola ruža. Lásku prejavoval ochranou a starostlivosťou. Krása kvetiny z nej urobila pyšnú princeznú a princ, napriek túžbe stále sa obetovať to nezvládol a ušiel spoznávať svet, ktorý si doposiaľ nevšímal no v kútiku duše ho túžil spoznať. Rozhodol sa spoznávať samého seba.

Nášho dobrodruha by dnes čakalo viacero planét. Planéta pominuteľnej krásy, kde by každý kvet robil selfie priamo na instagram. Planéta nezraniteľnosti, kde by tí čo môžu najviac svetu ponúknuť boli sluhami tých, čo sú vnútorne prázdni. Planéta načasovaného priateľstva, kde by každý mal v ruke budík dokedy musí toho druhého mať rád. Planéta večného cirkusu, kde by vládol klaun a principál len bezhlavo prikyvoval, aby neprišiel o moment, kedy môže predstavenie ráno znovu otvoriť, tak ako Lampár zasvietiť z princových predošlých ciest. Odporučil by aj dnes Zemepisec navštíviť planétu Zem? Stretol by ešte svoju líšku, ktorá by mi povedala čo a ako je podstatné vidieť na tomto svete?

Malý princ aj teraz chodí neznámymi ulicami a pýta sa Ťa na Kráľa, ktorý Ti veľmi rád rozkazuje a súdi; pýta sa na Márnivca, ktorý túži po sláve a Tvojom obdive; pýta sa na Podnikateľa, ktorý má veľa práce s počítaním hviezd ktoré dávno patria Tebe; pýta sa na Opilca, ktorý pije len pretože sa hanbí že pije. Pri prechádzke s Tebou okolo záhonu ruží je vždy sklamaný, že toľko z nich sa podobá na tú, ktorú kedysi miloval a ona vo všetkej jeho starostlivosti naňho zabudla, no Antoine de Saint Exupéry, autor knihy Malý princ, nás v závere príbehu prosí aby sme nezabudli: „Ak k Vám príde dieťa, bude mať zlaté vlasy a nebude odpovedať na Vaše otázky, ľahko uhádnete kto to je. Prosím Vás, nenechajte ma smútiť a rýchlo mi napíšte, že sa vrátil, lebo podľa mňa sa Malý princ vracia ku každej generácii.“ Skúsme nemyslieť len na seba.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

22.11.2023

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov. Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na [...]

Nahraďte vo svojom živote toxických ľudí tými, čo prinášajú radosť

21.11.2023

Poznáme to, keď niekde len prídeme a nám okolie vďaka jednej osobe zoberie všetku energiu a radosť. Problémom je to, že dovoľujeme toxickým ľuďom ovplyvňovať naše dni. Ako tomu predchádzať? Návod však už máte dávno sami v sebe. Ako spoznať toxického človeka? Večne nespokojný človek, ktorý však bude opravovať hlavne naše chyby je druh tvora, ktorého sme istotne [...]

Chcem aby ste vedeli, že Bobina bola úžasný pes!

26.10.2023

Ďakujem Ti Ty malé ušaté torpédo! Pamätám si ako Ťa k nám doniesli a bol som v ôsmom ročníku na základnej škole. Malé klbko ktoré pilo len z prsta. Bola si úžasná v tom, keď si vedela presne o 22.00 hod. zaškrabať na dvere a očami povedať: „Poď von!“ Bolo Ti vonkoncom jedno, že ja o tretej ráno vstávam do Košíc do školy, ale vedela si, že mi táto [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

Ondrej Miškovič

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 217
Celková čítanosť: 293081x
Priemerná čítanosť článkov: 1351x

Autor blogu