Založ si blog

Titul mesto športu získali všetci Kežmarčania!

Pri prechádzke mestom si všimol na pódiu veľký nápis Európske mesto športu 2022. Prestížne ocenenie si podľa Jaroslava Kornaja Kežmarok právom zaslúži.

Po rokoch mal obrovskú radosť, že mesto Kežmarok, ktoré propaguje po celom svete a chodí po takmer všetkých medzištátnych futbalových zápasoch, dostalo ocenenie Európske mesto športu. „Vidím obrovský progres, vítam opravu zimného štadióna a registrujem taktiež opravy na futbalovom štadióne. Čo mi ešte chýba a snáď sa toho dožijem, je prikrytá mestská plaváreň,“ povedal Jaroslav Kornaj.

Pred dvadsiatimi rokmi pôsobil ako riaditeľ Telovýchovnej jednoty Kežmarok. Kornaj spomína na majetok, z ktorého žila, vtedy len s malou podporou mesta. Energie vtedy musela kompletne hradiť TJ Kežmarok. „Prišli iní ľudia a začalo sa s búraním zimného štadióna, a to som jednoducho nevedel zniesť a musel som odísť,“ zaspomínal si Kornaj.

Desiati Kežmarčania

„Potešilo ma, že sme Európske mesto športu 2022 a chcel by som povzbudiť svojich rovesníkov. Každé ráno cvičím na balkóne s výhľadom na Vysoké Tatry v manželkinom ateliéri alebo vonku. Cvičím desať Kežmarčanov, ide o 25-minútové cvičenie od hlavy až po päty,“ povedal Kornaj a s úsmevom dodal, že v prípade záujmu cvik komukoľvek a kedykoľvek rád predvedie. Päť Tibeťanov je podľa neho na dlhovekosť a desať Kežmarčanov ešte na dlhšie a keby mu to nevyšlo, je si vedomý, že to zle cvičil, dodal s úsmevom svižný 73-ročný Kežmarčan. Medzi svoje týždenné aktivity zaradzuje i plávanie v dĺžke päť až šesť kilometrov.

Po dvadsiatich rokoch, keď som videl všetky pozitívne zmeny v meste, som sa do športu vrátil ako divák. Konečne po rokoch som si prešiel celý štadión a videl som všade krásne poupratované, a to ma veľmi potešilo,“ povedal Kornaj.

Čo mu robí v Kežmarku radosť

„Plot v okolí futbalového štadióna je nádherný a stav športovísk je na vysokej úrovni. Európsky titul si preto Kežmarok istotne zaslúži. Vďaka zmenám skvalitňujúcim šport v meste som aj ja ožil,“ povedal Kornaj. Poďakovanie podľa neho patrí i bývalým športovým funkcionárom Patakymu, Tyborovi, Jurskému aj primárovi Jakubičkovi. „V tomto roku si myslím, že by mesto malo čo najviac priestoru dať mládeži. Nech tu hrajú deti futbal, volejbal, bedminton a všetko možné i nemožné, ale nech hrajú,“ dodal Kornaj, podľa ktorého nech naďalej šport robí radosť ľuďom bez rozdielu veku.

Ondrej Miškovič

O tom ako som tridsiatku oslávil pod Eiffelovou vežou

20.01.2023

Mali ste chuť niekedy spraviť niečo bláznivé a to, čo by ste si zapamätali do konca života. Ja som sa pre niečo také rozhodol deň pred narodeninami a stal sa z toho neopakovateľný zážitok, ktorý v sebe skrýval 2 561 kilometrov, návštevu 4 krajín a desiatky ľudí a príhod, ktoré nájdete v tomto článku o ceste z Kežmarku do Paríža a naspäť za 70 hodín. [...]

Pamiatky hodné obdivu v Kežmarku

28.12.2022

Čitateľom Novín Kežmarok priblížila pamiatkarka Ing. arch. Iveta Bujnová v rozhovore proces evidencie a ochrany národných kultúrnych pamiatok (NKP), ktorých má naše mesto viacero. Koľko pamiatok v Kežmarku je evidovaných ako NKP? Kežmarok je charakteristický rozmanitosťou zachovaného historického stavebného fondu. Aktuálne je v meste evidovaných 249 národných [...]

Baptistický kostol v Kežmarku stojí už takmer sto rokov

10.12.2022

Budova bola postavená nemeckým baptistom v roku 1928. V 60. rokoch budova nebola používaná. Neskôr v roku 1997 sa v tomto kostole začala činnosť Nezávislého baptistického zboru pod vedením Johna Gougea spolu s jeho manželkou Lydiou. Činnosť baptistického zboru funguje dodnes. Jeho hlavným cieľom je vyučovať ľudí Božiemu slovu, ktorým je Biblia. Kežmarský zbor má 20 [...]

ÚDZS Renáta Bláhová, blahova

Bláhová: V zdravotníctve je súkromný kapitál nenahraditeľný. Problémy robí deravý systém

31.01.2023 11:45

Budem trvať na tom, aby sme ako strážny pes vrčali, štekali a ak to nepomôže, budeme hrýzť, hovorí šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 233656x
Priemerná čítanosť článkov: 1358x

Autor blogu