Založ si blog

Letné terasy na pomoc podnikateľom a podporu cestovného ruchu pod Tatrami

Jednou z daní, ktorú môže mesto ukladať na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je daň za užívanie verejného priestranstva.

Mesto Kežmarok zaviedlo uloženie dane za užívanie verejného priestranstva všeobecne záväzným nariadením mesta Kežmarok č. 11/2019 o miestnych daniach. „Z dôvodu stále pretrvávajúcej pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 a s ňou spojenými opatreniami a obmedzeniami štátnych orgánov sú práve malí podnikatelia, a to aj na území mesta Kežmarok, jednými z najviac postihnutých subjektov celej tejto situácie,“ informovala Jela Bednárová, prednostka Mestského úradu v Kežmarku v dôvodovej správe, s ktorou sa v decembri minulého roku stotožnilo aj mestské zastupiteľstvo.

Dane za terasy v roku 2022

Nové nariadenie je na zmiernenie následkov pandémie a súčasne na to, aby samospráva prispela k podpore využívania poskytovania služieb vo vonkajšom prostredí. Všeobecným záväzným nariadením sa navrhlo zníženie dane za užívanie verejného priestranstva pred vlastnou prevádzkou za každý aj začatý meter štvorcový osobitne užívaného priestranstva a každý aj začatý deň pre letné reštaurácie, cukrárne so stolovaním vonku do 100 metrov štvorcových na nula eur okrem jednej skutočnosti. Poplatok sa dotkne len letných reštaurácií, cukrární so stolovaním vonku, ktoré budú mať kapacitu nad 100 metrov štvorcových, tie zaplatia 0,06 eur za každý začatý deň.

Rovnako sa navrhlo zníženie dane za užívanie verejného priestranstva pred vlastnou prevádzkou za každý aj začatý meter štvorcový osobitne užívaného priestranstva a každý aj začatý deň pre propagáciu tovaru jeho vyložením na verejnom priestranstve a pre prenosné reklamné tabule. Osobitná sadzba dane za užívanie verejného priestranstva je počas prechodného obdobia do 31. decembra 2022.

Postup na získanie povolenia letnej terasy

Užívanie letnej terasy je potrebné nahlásiť na oddelení majetkovoprávnom a správy majetku v Kežmarku na Hlavnom námestí 3 v budove kina Iskra. Po vyplnení tlačiva, jeho zaevidovaní vám príde rozhodnutie o užívaní letnej terasy na rok 2022. Všetky potrebné informácie nájdete na webstránke mesta alebo priamo na oddelení.

Ondrej Miškovič

Ladislav Melikant, duša festivalu Európske ľudové remeslo

01.12.2022

Festival sa vo svojom 30. ročníku niesol v znamení spomienok na jeho zakladateľov a dlhoročných podporovateľov. Cenu In memoriam si za svoju obetavú činnosť právom zaslúžil i Kežmarčan Ladislav Melikant. S jeho synom sme spomínali na to, ako festival prežívala rodina Melikantovcov. Na atmosfére v meste bolo pred začiatkom EĽRO cítiť, že sa niečo blíži, inak tomu nebolo [...]

Vojtech Wagner druhý rok na stoličke riaditeľa školy

30.11.2022

Predchádzajúci školský rok bol náročný aj z dôvodu stále pretrvávajúcej pandémie a s tým súvisiacimi rôznymi opatreniami. Práve sa nám začína nový školský rok 2022/2023 a pre Kežmarčana Vojtecha Wagnera to bude druhý školský rok v pozícii riaditeľa školy. V novom školskom roku plánuje Stredná odborná škola Garbiarska 1 pokračovať v rekonštrukciách [...]

Jaroslava Božoňa ku športu priviedol otec a rovnako tak chce viesť aj on svoje deti

29.11.2022

Po skončení osemročnej školy jeho kroky smerovali na športové gymnázium do Banskej Bystrice. Tam začala jeho profesionálna kariéra, ktorá pokračovala štúdiom na fakulte športu taktiež v Banskej Bystrici. Ako Vás v začiatkoch športu ovplyvnil Váš otec? Otec založil v Kežmarku športové súťažné karate. On ma k tomu doviedol. Som veľmi rád, že mi to odovzdal [...]

assange

Assange, ktorý čaká na vydanie do USA, sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva

02.12.2022 23:19

Americké orgány považujú Assangea za zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu.

Matteo Salvini

V Taliansku pokračoval súd so Salvinim, vypovedala exministerka obrany

02.12.2022 22:50

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa.

Edward Snowden

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku

02.12.2022 20:40

Udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

V Čadci zrazila na chodníku 21-ročná vodička dve chodkyne

02.12.2022 19:38

Alkohol u vodičky dychovou skúškou nezistili.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 162
Celková čítanosť: 216778x
Priemerná čítanosť článkov: 1338x

Autor blogu