Založ si blog

Letné terasy na pomoc podnikateľom a podporu cestovného ruchu pod Tatrami

Jednou z daní, ktorú môže mesto ukladať na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je daň za užívanie verejného priestranstva.

Mesto Kežmarok zaviedlo uloženie dane za užívanie verejného priestranstva všeobecne záväzným nariadením mesta Kežmarok č. 11/2019 o miestnych daniach. „Z dôvodu stále pretrvávajúcej pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 a s ňou spojenými opatreniami a obmedzeniami štátnych orgánov sú práve malí podnikatelia, a to aj na území mesta Kežmarok, jednými z najviac postihnutých subjektov celej tejto situácie,“ informovala Jela Bednárová, prednostka Mestského úradu v Kežmarku v dôvodovej správe, s ktorou sa v decembri minulého roku stotožnilo aj mestské zastupiteľstvo.

Dane za terasy v roku 2022

Nové nariadenie je na zmiernenie následkov pandémie a súčasne na to, aby samospráva prispela k podpore využívania poskytovania služieb vo vonkajšom prostredí. Všeobecným záväzným nariadením sa navrhlo zníženie dane za užívanie verejného priestranstva pred vlastnou prevádzkou za každý aj začatý meter štvorcový osobitne užívaného priestranstva a každý aj začatý deň pre letné reštaurácie, cukrárne so stolovaním vonku do 100 metrov štvorcových na nula eur okrem jednej skutočnosti. Poplatok sa dotkne len letných reštaurácií, cukrární so stolovaním vonku, ktoré budú mať kapacitu nad 100 metrov štvorcových, tie zaplatia 0,06 eur za každý začatý deň.

Rovnako sa navrhlo zníženie dane za užívanie verejného priestranstva pred vlastnou prevádzkou za každý aj začatý meter štvorcový osobitne užívaného priestranstva a každý aj začatý deň pre propagáciu tovaru jeho vyložením na verejnom priestranstve a pre prenosné reklamné tabule. Osobitná sadzba dane za užívanie verejného priestranstva je počas prechodného obdobia do 31. decembra 2022.

Postup na získanie povolenia letnej terasy

Užívanie letnej terasy je potrebné nahlásiť na oddelení majetkovoprávnom a správy majetku v Kežmarku na Hlavnom námestí 3 v budove kina Iskra. Po vyplnení tlačiva, jeho zaevidovaní vám príde rozhodnutie o užívaní letnej terasy na rok 2022. Všetky potrebné informácie nájdete na webstránke mesta alebo priamo na oddelení.

Ondrej Miškovič

Každý desiaty človek v okrese Kežmarok je nezamestnaný

05.02.2024

Začiatok roka je vždy spojený s bilancovaním toho starého a výzvami na ten nový. Okres Kežmarok patrí medzi okresy s najvyšším počtom nezamestnanosti. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie v okrese Kežmarok je k 1. januáru 5 761 osôb, z toho disponibilných je 4 852 osôb. Občanov z marginalizovaných skupín je 4 008. Podľa štatistických údajov k 30. [...]

Zažite kúzlo Londýna: Nezabudnuteľný výlet do britskej metropoly

27.01.2024

Londýn. Plánovane neplánovaný výlet, ktorý bol ešte deň pred odletom otáznikom. Už druhý rok po sebe som 17. januára chcel byť niekde ďaleko. Tak ako posledný rok, som však opäť ochorel a ešte pred polnocou bol v horúčke a rozmýšľal, či ísť do toho. Nakoniec to do rána nejako zázrakom prešlo a mohol som ísť do Londýna. Prvý pohľad na Londýn [...]

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

27.01.2024

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok. Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

ONDREJ MIŠKOVIČ

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 311343x
Priemerná čítanosť článkov: 1402x

Autor blogu