Založ si blog

Letné terasy na pomoc podnikateľom a podporu cestovného ruchu pod Tatrami

Jednou z daní, ktorú môže mesto ukladať na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je daň za užívanie verejného priestranstva.

Mesto Kežmarok zaviedlo uloženie dane za užívanie verejného priestranstva všeobecne záväzným nariadením mesta Kežmarok č. 11/2019 o miestnych daniach. „Z dôvodu stále pretrvávajúcej pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 a s ňou spojenými opatreniami a obmedzeniami štátnych orgánov sú práve malí podnikatelia, a to aj na území mesta Kežmarok, jednými z najviac postihnutých subjektov celej tejto situácie,“ informovala Jela Bednárová, prednostka Mestského úradu v Kežmarku v dôvodovej správe, s ktorou sa v decembri minulého roku stotožnilo aj mestské zastupiteľstvo.

Dane za terasy v roku 2022

Nové nariadenie je na zmiernenie následkov pandémie a súčasne na to, aby samospráva prispela k podpore využívania poskytovania služieb vo vonkajšom prostredí. Všeobecným záväzným nariadením sa navrhlo zníženie dane za užívanie verejného priestranstva pred vlastnou prevádzkou za každý aj začatý meter štvorcový osobitne užívaného priestranstva a každý aj začatý deň pre letné reštaurácie, cukrárne so stolovaním vonku do 100 metrov štvorcových na nula eur okrem jednej skutočnosti. Poplatok sa dotkne len letných reštaurácií, cukrární so stolovaním vonku, ktoré budú mať kapacitu nad 100 metrov štvorcových, tie zaplatia 0,06 eur za každý začatý deň.

Rovnako sa navrhlo zníženie dane za užívanie verejného priestranstva pred vlastnou prevádzkou za každý aj začatý meter štvorcový osobitne užívaného priestranstva a každý aj začatý deň pre propagáciu tovaru jeho vyložením na verejnom priestranstve a pre prenosné reklamné tabule. Osobitná sadzba dane za užívanie verejného priestranstva je počas prechodného obdobia do 31. decembra 2022.

Postup na získanie povolenia letnej terasy

Užívanie letnej terasy je potrebné nahlásiť na oddelení majetkovoprávnom a správy majetku v Kežmarku na Hlavnom námestí 3 v budove kina Iskra. Po vyplnení tlačiva, jeho zaevidovaní vám príde rozhodnutie o užívaní letnej terasy na rok 2022. Všetky potrebné informácie nájdete na webstránke mesta alebo priamo na oddelení.

Ondrej Miškovič

Mojich 10 rád ak by som mal ísť znova do Prahy

07.06.2022

Venujem sa už dlhšiu dobu Google sprievodcovi a Praha mi priniesla viaceré krásne zábery a samozrejme spomienky. Ak chcete vidieť všetky fotografie z českého výletu navštívte môj profil na Google sprievodcovi. Link nájdete pod týmto článkom. Zobrazenia mojich fotografií na Google mapách sa približujú k miliónu, buď sú pekné alebo je ich veľmi veľa. Verím, že tá prvá [...]

Láska vydržala naprieč rokmi

23.02.2022

Napriek tomu, že mnohí berú svadbu ako oslavu či potrebu úradného potvrdenia, existujú prípady, keď láska pretrvá roky. Pri príležitosti ľanového výročia sobáša sa v priestoroch radnice uskutočnilo obnovenie sľubu Jána a Heleny Vernarcovcov. Matričný zápis 1987 V tom čase, keď sa písal rok 1987, je v matričnej knihe manželstiev v matričnom obvode Kežmarok, vo [...]

Prvé výsledky sčítania obyvateľstva v Kežmarku

22.02.2022

Sčítanie svojou prípravou a realizáciou patrí k najnáročnejším a najrozsiahlejším štatistickým zisťovaniam. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 nadviazalo na dlhú históriu na území Slovenska, prinášame vám prvé základné výsledky sčítania obyvateľstva v Kežmarku. Počet obyvateľov celkový počet obyvateľov: 15 552 mužov: 7 542 (48,5 %) žien: 8 010 [...]

Chris Pincher

'Extrémne opitý obchytkával mužov'. Johnson rieši v strane ďalší škandál

02.07.2022 06:38

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona čelí ďalšiemu alkoholickému škandálu.

Španielsko, ČR, EÚ, predsedníctvo,

Tisíc úradníkov, 140 miliónov eur. Francúzi chceli mať predsedníctvo EÚ lepšie ako Fíni

02.07.2022 06:19

Naše predsedníctvo EÚ nebolo také veľké ako nemecké, ale chceli sme to mať okázalejšie ako Fíni, kde sa akcie konali v hangári, uviedol hovorca francúzskej vlády.

Ukrajina, Rusko, konflikt, vojna, Odesa

ONLINE: Boje na Ukrajine rozhodujú delá a rakety. Kyjev dostane ďalšie

02.07.2022 06:00, aktualizované: 09:11

"Neviem, ako sa to skončí, ale neskončí sa to tak, že by Rusko porazilo Ukrajinu na ukrajinskom území," odkázal na summite NATO Biden Putinovi.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Pre Sulíka prišiel správny čas na odchod z koalície

02.07.2022 06:00

Fínsko a Švédsko sú už len krok od vstupu do NATO. Súhlasiť musí aj Slovensko. "Keby to parlament odhlasoval ešte v lete, bolo by to od nás veľké gesto," povedal Andrej Matišák.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #153153

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 188114x
Priemerná čítanosť článkov: 1271x

Autor blogu