Založ si blog

Lukáša Leščišina sprevádza spev už od detstva

Rodičia mu vraveli, že už ako dieťa mal dosť výrazný hlas pri plači. Spieval kde sa dalo počnúc sobášmi v kostoloch, krstoch, pohreboch až po oslavy. Čím učaroval Kežmarok nádejnému umelcovi?

Počas štúdia na gymnáziu spieval vo folklórnom súbore Chemlon v Humennom, v kostole ako kantor, istý čas v zbore a na rôznych vystúpeniach na akciách školy.

„O Kežmarku som počul už veľakrát, najmä o nádherných výhľadoch na Tatry. Je veľa vecí alebo kultúrnych krás, ktorými mesto Kežmarok udivuje. Avšak mne utkvel v pamäti predovšetkým Drevený artikulárny kostol. Tento kostol oplýva veľkým čarom a nádhernou tajomnosťou, ktoré v sebe ukrýva,“ povedal Lukáš Leščišin.

V roku 2021 vystupoval v našom meste dokopy dvakrát, napríklad pri odhalení pamätnej tabule na kežmarskom Lýceu. „Boli to pre mňa veľmi silné okamihy,“ spomína Lukáš. Opäť sme ho mohli počuť na koncerte, ktorý sa konal už v spomínanom Drevenom artikulárnom kostole. „Keďže to bol koncert pre ľudí zo širokého okolia a rôznych vierovyznaní tak som zvolil repertoár piesní mne srdcu blízkych a to gréckokatolíckych, keďže som gréckokatolík. Bol to nádherný pocit najmä pri piesni  Živite ľudije kde sme ku mne pripojilo celé publikum. Veľmi rád na to spomínam,“ dodáva Lukáš.

Počas jeho vystúpení v Kežmarku mal možnosť spoznať množstvo milých ľudí. „Menovite však musím spomenúť Romana Porubäna, miestneho evanjelického farára, ktorý ma pozval k svojim veriacim, aby som mohol priniesť čaro nášho gréckokatolíckeho obradu,“ hovorí Lukáš.

Umelec vydal už tri  CD albumy. Každý z nich má niečo do seba. Folklórne a duchovné piesne sú spievané v rusínskom, ukrajinskom, či slovenskom jazyku. Má v pláne spievať aj pop music a samozrejme nahrať v tomto štýle CD album. Všetko chce čas a bez dobrých ľudí to nepôjde. Pandémia nás podľa slov Lukáša učí žiť prítomnosť a preto ťažko niečo plánovať.

Ondrej Miškovič

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351491x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu