Založ si blog

Lukáša Leščišina sprevádza spev už od detstva

Rodičia mu vraveli, že už ako dieťa mal dosť výrazný hlas pri plači. Spieval kde sa dalo počnúc sobášmi v kostoloch, krstoch, pohreboch až po oslavy. Čím učaroval Kežmarok nádejnému umelcovi?

Počas štúdia na gymnáziu spieval vo folklórnom súbore Chemlon v Humennom, v kostole ako kantor, istý čas v zbore a na rôznych vystúpeniach na akciách školy.

„O Kežmarku som počul už veľakrát, najmä o nádherných výhľadoch na Tatry. Je veľa vecí alebo kultúrnych krás, ktorými mesto Kežmarok udivuje. Avšak mne utkvel v pamäti predovšetkým Drevený artikulárny kostol. Tento kostol oplýva veľkým čarom a nádhernou tajomnosťou, ktoré v sebe ukrýva,“ povedal Lukáš Leščišin.

V roku 2021 vystupoval v našom meste dokopy dvakrát, napríklad pri odhalení pamätnej tabule na kežmarskom Lýceu. „Boli to pre mňa veľmi silné okamihy,“ spomína Lukáš. Opäť sme ho mohli počuť na koncerte, ktorý sa konal už v spomínanom Drevenom artikulárnom kostole. „Keďže to bol koncert pre ľudí zo širokého okolia a rôznych vierovyznaní tak som zvolil repertoár piesní mne srdcu blízkych a to gréckokatolíckych, keďže som gréckokatolík. Bol to nádherný pocit najmä pri piesni  Živite ľudije kde sme ku mne pripojilo celé publikum. Veľmi rád na to spomínam,“ dodáva Lukáš.

Počas jeho vystúpení v Kežmarku mal možnosť spoznať množstvo milých ľudí. „Menovite však musím spomenúť Romana Porubäna, miestneho evanjelického farára, ktorý ma pozval k svojim veriacim, aby som mohol priniesť čaro nášho gréckokatolíckeho obradu,“ hovorí Lukáš.

Umelec vydal už tri  CD albumy. Každý z nich má niečo do seba. Folklórne a duchovné piesne sú spievané v rusínskom, ukrajinskom, či slovenskom jazyku. Má v pláne spievať aj pop music a samozrejme nahrať v tomto štýle CD album. Všetko chce čas a bez dobrých ľudí to nepôjde. Pandémia nás podľa slov Lukáša učí žiť prítomnosť a preto ťažko niečo plánovať.

Ondrej Miškovič

Mojich 10 rád ak by som mal ísť znova do Prahy

07.06.2022

Venujem sa už dlhšiu dobu Google sprievodcovi a Praha mi priniesla viaceré krásne zábery a samozrejme spomienky. Ak chcete vidieť všetky fotografie z českého výletu navštívte môj profil na Google sprievodcovi. Link nájdete pod týmto článkom. Zobrazenia mojich fotografií na Google mapách sa približujú k miliónu, buď sú pekné alebo je ich veľmi veľa. Verím, že tá prvá [...]

Letné terasy na pomoc podnikateľom a podporu cestovného ruchu pod Tatrami

25.02.2022

Jednou z daní, ktorú môže mesto ukladať na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je daň za užívanie verejného priestranstva. Mesto Kežmarok zaviedlo uloženie dane za užívanie verejného priestranstva všeobecne záväzným nariadením mesta Kežmarok č. 11/2019 [...]

Láska vydržala naprieč rokmi

23.02.2022

Napriek tomu, že mnohí berú svadbu ako oslavu či potrebu úradného potvrdenia, existujú prípady, keď láska pretrvá roky. Pri príležitosti ľanového výročia sobáša sa v priestoroch radnice uskutočnilo obnovenie sľubu Jána a Heleny Vernarcovcov. Matričný zápis 1987 V tom čase, keď sa písal rok 1987, je v matričnej knihe manželstiev v matričnom obvode Kežmarok, vo [...]

Penta, Haščák, NAKA,

Kajúcnici a nezákonnosti na slovenský spôsob. Makó na slobode, iní po jeho výpovediach zavretí

02.07.2022 10:05

„Postoj, že účel svätí prostriedky, je neakceptovateľný,“ zdôraznil na odbornej konferencii dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Pri izraelskom raketovom útoku utrpeli pri Tartuse zranenia dvaja ľudia, tvrdí Sýria

02.07.2022 09:51

Išlo o prvý útok od 10. júna, keď bombardovanie na dva týždne vyradilo z prevádzky medzinárodné letisko v Damasku.

Chris Pincher

'Extrémne opitý obchytkával mužov'. Johnson rieši v strane ďalší škandál

02.07.2022 06:38

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona čelí ďalšiemu alkoholickému škandálu.

Španielsko, ČR, EÚ, predsedníctvo,

Tisíc úradníkov, 140 miliónov eur. Francúzi chceli mať predsedníctvo EÚ lepšie ako Fíni

02.07.2022 06:19

Naše predsedníctvo EÚ nebolo také veľké ako nemecké, ale chceli sme to mať okázalejšie ako Fíni, kde sa akcie konali v hangári, uviedol hovorca francúzskej vlády.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #153153

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 188120x
Priemerná čítanosť článkov: 1271x

Autor blogu