Založ si blog

Lukáša Leščišina sprevádza spev už od detstva

Rodičia mu vraveli, že už ako dieťa mal dosť výrazný hlas pri plači. Spieval kde sa dalo počnúc sobášmi v kostoloch, krstoch, pohreboch až po oslavy. Čím učaroval Kežmarok nádejnému umelcovi?

Počas štúdia na gymnáziu spieval vo folklórnom súbore Chemlon v Humennom, v kostole ako kantor, istý čas v zbore a na rôznych vystúpeniach na akciách školy.

„O Kežmarku som počul už veľakrát, najmä o nádherných výhľadoch na Tatry. Je veľa vecí alebo kultúrnych krás, ktorými mesto Kežmarok udivuje. Avšak mne utkvel v pamäti predovšetkým Drevený artikulárny kostol. Tento kostol oplýva veľkým čarom a nádhernou tajomnosťou, ktoré v sebe ukrýva,“ povedal Lukáš Leščišin.

V roku 2021 vystupoval v našom meste dokopy dvakrát, napríklad pri odhalení pamätnej tabule na kežmarskom Lýceu. „Boli to pre mňa veľmi silné okamihy,“ spomína Lukáš. Opäť sme ho mohli počuť na koncerte, ktorý sa konal už v spomínanom Drevenom artikulárnom kostole. „Keďže to bol koncert pre ľudí zo širokého okolia a rôznych vierovyznaní tak som zvolil repertoár piesní mne srdcu blízkych a to gréckokatolíckych, keďže som gréckokatolík. Bol to nádherný pocit najmä pri piesni  Živite ľudije kde sme ku mne pripojilo celé publikum. Veľmi rád na to spomínam,“ dodáva Lukáš.

Počas jeho vystúpení v Kežmarku mal možnosť spoznať množstvo milých ľudí. „Menovite však musím spomenúť Romana Porubäna, miestneho evanjelického farára, ktorý ma pozval k svojim veriacim, aby som mohol priniesť čaro nášho gréckokatolíckeho obradu,“ hovorí Lukáš.

Umelec vydal už tri  CD albumy. Každý z nich má niečo do seba. Folklórne a duchovné piesne sú spievané v rusínskom, ukrajinskom, či slovenskom jazyku. Má v pláne spievať aj pop music a samozrejme nahrať v tomto štýle CD album. Všetko chce čas a bez dobrých ľudí to nepôjde. Pandémia nás podľa slov Lukáša učí žiť prítomnosť a preto ťažko niečo plánovať.

Ondrej Miškovič

Každý desiaty človek v okrese Kežmarok je nezamestnaný

05.02.2024

Začiatok roka je vždy spojený s bilancovaním toho starého a výzvami na ten nový. Okres Kežmarok patrí medzi okresy s najvyšším počtom nezamestnanosti. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie v okrese Kežmarok je k 1. januáru 5 761 osôb, z toho disponibilných je 4 852 osôb. Občanov z marginalizovaných skupín je 4 008. Podľa štatistických údajov k 30. [...]

Zažite kúzlo Londýna: Nezabudnuteľný výlet do britskej metropoly

27.01.2024

Londýn. Plánovane neplánovaný výlet, ktorý bol ešte deň pred odletom otáznikom. Už druhý rok po sebe som 17. januára chcel byť niekde ďaleko. Tak ako posledný rok, som však opäť ochorel a ešte pred polnocou bol v horúčke a rozmýšľal, či ísť do toho. Nakoniec to do rána nejako zázrakom prešlo a mohol som ísť do Londýna. Prvý pohľad na Londýn [...]

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

27.01.2024

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok. Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária [...]

skúška, kapela, Story, mReportér

Známy hit od Elánu v podaní liptovských sympaťákov. Takto znel na skúške od kapely Story

05.03.2024 05:00

Zábery priamo zo skúšky zachytil mReportér Marián Hrnčiar.

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

ONDREJ MIŠKOVIČ

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 311370x
Priemerná čítanosť článkov: 1403x

Autor blogu