Založ si blog

Pandémia ovplyvnila remeselníkov a predajcov

Mesto sa pre platné nariadenia rozhodlo neorganizovať tradičné vianočné trhy. Situácia, kedy je znemožnený predaj a kontakt so zákazníkom, položila mnohých predajcov na kolená.

 

Vianočné trhy mali byť pre mnohých predajcov vrcholom sezóny, opak sa stal pravdou. Obľúbená udalosť sa pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu a lockdown neuskutočnila. Nachystané sviečky, čapice či rukavice, šperky, domáca kozmetika a iné výrobky stánkarov tak ostávajú v skladoch. Túto nepriaznivú situáciu môžu nájomcovia stánkov na zrušených vianočných trhoch aspoň sčasti zmeniť predajom svojich výrobkov prostredníctvo eshopov, prípadne cez sociálne siete.

„Množstvo našich známych, ktorých často stretávame na rôznych príležitostných podujatiach, muselo kvôli opatreniam a nedostatočnej pomoci ukončiť svoju činnosť a nájsť si nové zamestnanie. Ide o veľa šikovných a zručných remeselníkov, z ktorých niektorí sa už vôbec neplánujú vrátiť k svojmu remeslu. Vnímame to ako veľmi smutné, keďže takto prichádzame o veľké bohatstvo šírenia tradícií a remesiel. Iní, tak ako my, dokázali predošlú sezónu ako-tak prežiť a každý dúfa v zlepšenie. Malým svetielkom nádeje pre všetkých bola možnosť prezentovať svoju tvorbu aspoň na menších podujatiach,“ povedal zo skúsenosti kežmarský predajca Ivan Benčko.

V dnešnom období je niekedy veľmi ťažké plánovať ďalšiu činnosť, keďže ako sme si už zažili posledné roky, nevieme čo bude a aké opatrenia máme pre ďalšie sezóny očakávať. „Veríme, že sa situácia čoskoro ustáli a my budeme môcť fungovať ako pred pandémiou, stretávať sa opäť na rôznych jarmokoch a festivaloch a prezentovať tak našu tvorbu z CreativeArt z Kežmarku. Pozitívne ohlasy našich zákazníkov nás posúvajú vždy ďalej dopredu a to je dôvod, prečo po pandémii chceme v našej tvorbe pokračovať,“ vyjadril nádej Benčko.

Priaznivá epidemiologická situácia nám možno umožní toto leto uskutočniť 30. ročník festivalu Európskeho ľudového remesla.

Ondrej Miškovič

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340174x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu