Založ si blog

Postrehy prvých dní života s koronou

Od prvých prípadov koronavírusu som aktívne sledoval všetky opatrenia a samozrejme ako človek, ktorý pracuje v samospráve pomáhal pri celoplošných testovaniach. Už som v minulosti čakal, že ma to chytí a nikdy nič. Teraz ani neviem ako som to zrazu dostal. Prvé tri dni v izolácii Vám chcem premietnuť cez moje tri statusy na facebooku. Je veľmi dôležité v tejto dobe informovať priateľov a známych o priebehu ako i prevencii či liečení. Korona nie je výmysel a len hlupák by tvrdil niečo iné.

14. MAREC: PRVÝ DEŇ: MÔŽE BYŤ POZITÍVNY VÝSLEDOK POZITÍVNY?
Pamätám si na prvé celoplošné testovanie. Dni príprav, prebdené noci a v neposlednom rade veľká bázeň pred ochorením, ktoré sme tu mali a asi aj dlhšie mať budeme. A dnes začínam aj ja písať 14-denný denník. Včera sa mi striedala teplota a zimnica, svaly (neveríte, ale mám ich) som mal stuhnuté na kameň. Zodpovedne som k tomu pristúpil a napriek tomu, že som si nebol vedomí, že by som to mohol od niekoho schytať išiel dnes na test. Test bol najhorší, cítil som nepriechodnosť a už som vedel, že to nie je nič dobré. Oboznámil všetkých kolegov a známych s ktorými som bol a teraz už len čakať na ich PCR vyšetrenie.
Som extrovert, tak fungovanie sám so sebou 14 dní bude výzvou. Mám všetkého nadostač, cítim sa dobre a vidíme sa o 14 dní. Nuž, vždy som chcel byť významným reprezentantom a dnes som tak dvihol maximálne čísla pozitívnych v okrese.

15. MAREC: DRUHÝ DEŇ: MÁM SA DOBRE, AJ KEĎ TO NIE JE OBYČAJNÁ CHRÍPKA 
Hľadať spôsoby a postupy, čo kedy a ako spraviť ak máte koronu je umenie. Ranné požívanie liekov mi pripomenulo detstvo. Hlavne Majstra N, kedy zmiešame toto s tým, lebo to sa môže, toto už nemôžem, toto musím a na konci len žabí sliz. No ku veciam ako vodka s bromexiom sa uchýli len hlupák.
Postupnosť keď máte koronu:
1. Pozitívny test
2. Ideš do karantény
3. Voláš kontaktom s ktorými si bol
4. Zavolá Ti RÚVZ
5. Zavoláš lekárke
6. Vyplníš online žiadosť na sociálnej poisťovni
7. Zamestnávateľovi dáš PN
8. Poprosíš niekoho aby Ti doniesol lieky
9. Kvôli liekom nadávaš, prečo si doktor filozofie a nie normálny, lebo tomu nerozumieš čo kedy a ako
10. Podľa možností oddychuješ, sem tam napíšeš status, aby ľudia nestresovali
Korona nie je výmysel. Teplo strieda chlad. Spánok striedajú kŕče alebo kašeľ. Človek si ale viac uvedomí, že môže byť mladý a tri roky bez PN a zrazu dostane všetko ako na tácke. Dôležité je hlavne a o to chcem teraz všetkých poprosiť, aj keď neviem, či to zoberú k srdcu, aby hneď po príznakoch sa dali testovať. Neohrozujte zbytočne a tiež mi v jeden deň nebolo nič a na druhý deň všetko.
Avšak musím povedať, že na strednej som mal mať viac radšej telesnú ako informatiku. Keď si chcete pomasírovať lýtka cez kŕč tak keď sa k nemu nedostanete viete, že tá 3 z telesnej vtedy bola zaslúžená. No dobre, tak to bolo medzi 3 a 4, ale zľutovali sa nado mnou. Hlavne veci brať s humorom ale vo všetkej vážnosti. Vidím na sebe aké to má príznaky a preto to neprajem nikomu!
Ďakujem za správy, komentáre, telefonáty a všetko ostatné. Ďakujem, že Vás mám a samozrejme aj tým, ktorí nevedia česky a nepoznajú Majstra N!

16. MAREC: TRETÍ DEŇ: KÁVA SA NA VÍNO NEPREMENILA ANI VO VÍNOVOM POHÁRI 

A na tretí deň vstal.. No bodaj by tomu tak bolo. Ešte si čo to poležím. Korona klame, to si dovolím povedať už teraz o nej. Keď sa Vám zdá že je všetko v poriadku, prekvapí Vás iný príznak. No ohliadnuc sa za poslednými hodinami viem, že mnohé nám alebo skôr osobne mne korona dala či vzala.

ČAS: Zrazu zavretý niekde na 14 dní. Občas zazriete niekoho von oknom. To je tak všetko. Čas ktorý sa ponúka je plný nápadov. Zaujímavé je, že som to dostal v predvečer prvého dňa Veľkého pôstu pravoslávnej cirkvi a končím na Kvetnú nedeľu gregoriánskeho kalendára. Dovtedy možno na bazoši pozháňam aj nejakého somára, prípadne prejdem zoznam priateľov či blokovaných.

ŠTÚDIUM: Na niektoré aktivity treba pomalšie dýchať a odpočívať. Tak som bol donútený si prečítať veci čo už som dávno chcel, urobiť si poriadok v pošte, papieroch a hlavne myšlienkach. Naučiť sa niečo nové a zamestnať mozog niečím aby nevyšiel z cviku. Kebyže som v tej karanténe ešte dlhšie asi aj ďalšiu školu spravím. No verím, že čoskoro už budem písať, že som prvý deň bezpríznakový.

ĽUDÍ: Nestrácame ale získavame. Získavame možnosť ochrániť tých s ktorými sme každý deň. Niektorí ľudia mi veľmi chýbajú. A mnoho mnoho ďalších ľudí, ktorých nechcem menovať a počas týchto dní mi písalo či volalo.
Neskúšajme premieňať kávu na víno, ani z korony nerobme chrípku, radšej si vychutnajme tu a teraz to, čo naozaj potrebujeme a čo sa nám ponúka. Mám sa dobre v rámci možností. A znovu prosím, aby ste dodržiavali všetky opatrenia a zbytočne neohrozovali. Zakončím slovami klasika: „Príznak > Test > Vypadni domu.“

Rím je mesto plné histórie a kultúry, ktoré ma neustále fascinuje

17.05.2023

Narodeninový darček z januára som sa rozhodol dať v máji do slova a do písmena „do Ríma“ a tak som strávil jeden z mojich najkrajších týždňov v živote práve v tomto večnom meste. V článku sa s Vami podelím o to, čo ma zaujalo. Jednou z mojich najkrajších spomienok na Rím je prechádzka po starobylom Koloseu. Keď som znovu uvidel tú majestátnu stavbu, cítil [...]

Rímske pamiatky, ktoré nesmiete obísť počas návštevy večného mesta

08.05.2023

Pripravil som si zoznam 22 najznámejších pamiatok v Ríme, ktoré rozhodne musíte vidieť. Krása rímskych pamiatok inšpiruje a dáva pokoj z nepokojného mesta, ktoré svoju históriu začalo písať ešte pred naším letopočtom. 1. ANJELSKY HRAD Castel Sant’Angelo, po slovensky Anjelský hrad, je mohutná kruhová stavba týčiaca sa nad riekou Tiber. V jej hrobke boli [...]

V kežmarských lesoch pribudne 60-tisíc nových stromov

08.05.2023

Teplé letné dni sú ideálne na prechádzku po lesných cestách. Juraj Kulík z Lesov mesta Kežmarok nám povedal viac o starostlivosti lesníkov, aj o tipoch na rodinné výlety v okolí. Lesy mesta Kežmarok spravujú územie o výmere 3 300 hektárov, ktoré sa nachádza v dvoch lesných celkoch. O celú lokalitu kežmarských lesov sa starajú komplexne od výsadby sadeníc, [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 252890x
Priemerná čítanosť článkov: 1413x

Autor blogu