Založ si blog

Postrehy prvých dní života s koronou

Od prvých prípadov koronavírusu som aktívne sledoval všetky opatrenia a samozrejme ako človek, ktorý pracuje v samospráve pomáhal pri celoplošných testovaniach. Už som v minulosti čakal, že ma to chytí a nikdy nič. Teraz ani neviem ako som to zrazu dostal. Prvé tri dni v izolácii Vám chcem premietnuť cez moje tri statusy na facebooku. Je veľmi dôležité v tejto dobe informovať priateľov a známych o priebehu ako i prevencii či liečení. Korona nie je výmysel a len hlupák by tvrdil niečo iné.

14. MAREC: PRVÝ DEŇ: MÔŽE BYŤ POZITÍVNY VÝSLEDOK POZITÍVNY?
Pamätám si na prvé celoplošné testovanie. Dni príprav, prebdené noci a v neposlednom rade veľká bázeň pred ochorením, ktoré sme tu mali a asi aj dlhšie mať budeme. A dnes začínam aj ja písať 14-denný denník. Včera sa mi striedala teplota a zimnica, svaly (neveríte, ale mám ich) som mal stuhnuté na kameň. Zodpovedne som k tomu pristúpil a napriek tomu, že som si nebol vedomí, že by som to mohol od niekoho schytať išiel dnes na test. Test bol najhorší, cítil som nepriechodnosť a už som vedel, že to nie je nič dobré. Oboznámil všetkých kolegov a známych s ktorými som bol a teraz už len čakať na ich PCR vyšetrenie.
Som extrovert, tak fungovanie sám so sebou 14 dní bude výzvou. Mám všetkého nadostač, cítim sa dobre a vidíme sa o 14 dní. Nuž, vždy som chcel byť významným reprezentantom a dnes som tak dvihol maximálne čísla pozitívnych v okrese.

15. MAREC: DRUHÝ DEŇ: MÁM SA DOBRE, AJ KEĎ TO NIE JE OBYČAJNÁ CHRÍPKA 
Hľadať spôsoby a postupy, čo kedy a ako spraviť ak máte koronu je umenie. Ranné požívanie liekov mi pripomenulo detstvo. Hlavne Majstra N, kedy zmiešame toto s tým, lebo to sa môže, toto už nemôžem, toto musím a na konci len žabí sliz. No ku veciam ako vodka s bromexiom sa uchýli len hlupák.
Postupnosť keď máte koronu:
1. Pozitívny test
2. Ideš do karantény
3. Voláš kontaktom s ktorými si bol
4. Zavolá Ti RÚVZ
5. Zavoláš lekárke
6. Vyplníš online žiadosť na sociálnej poisťovni
7. Zamestnávateľovi dáš PN
8. Poprosíš niekoho aby Ti doniesol lieky
9. Kvôli liekom nadávaš, prečo si doktor filozofie a nie normálny, lebo tomu nerozumieš čo kedy a ako
10. Podľa možností oddychuješ, sem tam napíšeš status, aby ľudia nestresovali
Korona nie je výmysel. Teplo strieda chlad. Spánok striedajú kŕče alebo kašeľ. Človek si ale viac uvedomí, že môže byť mladý a tri roky bez PN a zrazu dostane všetko ako na tácke. Dôležité je hlavne a o to chcem teraz všetkých poprosiť, aj keď neviem, či to zoberú k srdcu, aby hneď po príznakoch sa dali testovať. Neohrozujte zbytočne a tiež mi v jeden deň nebolo nič a na druhý deň všetko.
Avšak musím povedať, že na strednej som mal mať viac radšej telesnú ako informatiku. Keď si chcete pomasírovať lýtka cez kŕč tak keď sa k nemu nedostanete viete, že tá 3 z telesnej vtedy bola zaslúžená. No dobre, tak to bolo medzi 3 a 4, ale zľutovali sa nado mnou. Hlavne veci brať s humorom ale vo všetkej vážnosti. Vidím na sebe aké to má príznaky a preto to neprajem nikomu!
Ďakujem za správy, komentáre, telefonáty a všetko ostatné. Ďakujem, že Vás mám a samozrejme aj tým, ktorí nevedia česky a nepoznajú Majstra N!

16. MAREC: TRETÍ DEŇ: KÁVA SA NA VÍNO NEPREMENILA ANI VO VÍNOVOM POHÁRI 

A na tretí deň vstal.. No bodaj by tomu tak bolo. Ešte si čo to poležím. Korona klame, to si dovolím povedať už teraz o nej. Keď sa Vám zdá že je všetko v poriadku, prekvapí Vás iný príznak. No ohliadnuc sa za poslednými hodinami viem, že mnohé nám alebo skôr osobne mne korona dala či vzala.

ČAS: Zrazu zavretý niekde na 14 dní. Občas zazriete niekoho von oknom. To je tak všetko. Čas ktorý sa ponúka je plný nápadov. Zaujímavé je, že som to dostal v predvečer prvého dňa Veľkého pôstu pravoslávnej cirkvi a končím na Kvetnú nedeľu gregoriánskeho kalendára. Dovtedy možno na bazoši pozháňam aj nejakého somára, prípadne prejdem zoznam priateľov či blokovaných.

ŠTÚDIUM: Na niektoré aktivity treba pomalšie dýchať a odpočívať. Tak som bol donútený si prečítať veci čo už som dávno chcel, urobiť si poriadok v pošte, papieroch a hlavne myšlienkach. Naučiť sa niečo nové a zamestnať mozog niečím aby nevyšiel z cviku. Kebyže som v tej karanténe ešte dlhšie asi aj ďalšiu školu spravím. No verím, že čoskoro už budem písať, že som prvý deň bezpríznakový.

ĽUDÍ: Nestrácame ale získavame. Získavame možnosť ochrániť tých s ktorými sme každý deň. Niektorí ľudia mi veľmi chýbajú. A mnoho mnoho ďalších ľudí, ktorých nechcem menovať a počas týchto dní mi písalo či volalo.
Neskúšajme premieňať kávu na víno, ani z korony nerobme chrípku, radšej si vychutnajme tu a teraz to, čo naozaj potrebujeme a čo sa nám ponúka. Mám sa dobre v rámci možností. A znovu prosím, aby ste dodržiavali všetky opatrenia a zbytočne neohrozovali. Zakončím slovami klasika: „Príznak > Test > Vypadni domu.“

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340143x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu