Založ si blog

Kežmarok súčasťou východnej trasy Jakubskej cesty

Popularita pútnických ciest v Európe, a predovšetkým Jakubskej cesty stále rastie. Cesta putovania napĺňa očakávania moderného človeka po stretnutí s tradíciami, spiritualitou a históriou miest Európy, v kombinácii s cestovaním, poznávaním a celkovým zážitkom vybočenia z bežného životného štýlu.

Z dobových kroník vieme, že trasa pútnickej cesty k hrobu apoštola Jakuba do španielskeho mesta Compostela cez Spiš, Levoču, Kežmarok, Bardejov, Košice tu existovala už v stredoveku. Prvé záznamy o existencii trasy pochádzajú z roku 1340 a od mesta Compostela je vzdialená približne 3 131 km.

V roku 2013 bola oficiálne otvorená prvá Jakubská cesta na Slovensku, ktorá vedie z Košíc cez Spiš až do Compostely. Celá trasa Jakubskej cesty je označená žltou šípkou a informačnou tabuľou s popisom miesta i myšlienkou na ďalší úsek cesty. Na Slovensku rozlišujeme štyri trasy Jakubskej cesty, ktoré sú orientované podľa svetových strán. Východná trasa, ktorej súčasťou je aj Kežmarok, sa začína v Košiciach a končí v Červenom Kláštore.

Aj v našom meste možno badať na informačnej tabuli pri Novom evanjelickom kostole označenie Jakubskej cesty, ktorý tvorí jakubská mušľa – hrebenatka, symbol sprevádzajúci pútnika celou jeho cestou. V Kežmarku bola Jakubská cesta otvorená 14. novembra 2014. Požehnal ju vtedajší prešovský gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach, ktorý pochádza z neďalekej obce Ľubica.

Doba, v ktorej žijeme, ponúka mnoho spôsobov, ako sa dostať k informáciám o tejto ceste. Na viacerých stránkach sme však natrafili na dve nepresnosti práve z časti cesty naším mestom. Prvou mylnou informáciou bolo, kde pútnici nájdu pečať do credentialu, pasu pútnika, do ktorého sa zaznačujú pečiatky z navštívených miest Jakubskej cesty. Internetové stránky nás odkazovali na turistickú informačnú kanceláriu, kde nám však oznámili, že táto pečať sa nachádza na recepcii hotela Hviezdoslav, keďže je táto recepcia otvorená nonstop a pútnik si tak môže v ktorúkoľvek hodinu časť cesty nechať opečiatkovať do credentialu. Druhou nepresnosťou bola samotná informácia o pečati, na ktorej by sme podľa zistených informácií mali čakať starobylý Kežmarský hrad, no namiesto toho na nej nachádzame renesančnú zvonicu pri rímskokatolíckej Bazilike sv. Kríža. „Za posledných desať rokov si pamätám možno piatich pútnikov,“ doplnil informácie Marek Kollár z Kežmarskej informačnej agentúry.

Mnohí pútnici sa riadia heslom: „Ak chceš spoznať Boha, choď do Jeruzalema. Ak chceš spoznať Cirkev, choď do Ríma. Ale ak chceš spoznať seba, choď do Santiaga de Compostela,“ a možno i preto sa táto sieť ciest stáva čoraz viac vyhľadávanejším spôsobom spoznávania krajiny a na mnohých miestach je postupne vyznačovaná i dopĺňaná informačnými systémami či službami z oblasti cestovného ruchu a miestnej gastronómie. Potvrdenie o absolvovaní Jakubskej cesty dostanete po tom, keď na nej prejdete 100 km a dostanete odtlačky pečatí na miestach, ktoré počas nej navštívite.

Východná trasa Jakubskej cesty: Košice-Čermeľ, Jahodná, Vyšný Klátov, Predné holisko – chata Lajoška, Kojšovská hoľa – chata Erika, Gelnica – židovský cintorín, Gelnica – hrad Thurzov, Thurzov – kaplnka, Krompachy-Plejsy, Spišský hrad, Levoča, Kežmarok, Podolínec, Vyšné Ružbachy, Litmanová, Červený Kláštor.

Isus Christos ako zakladateľ kresťanstva

20.08.2023

Kantov prístup pochopenia Christa sa považuje za sekulárnejší a založený na racionálnom a etickom chápaní kresťanstva. Kant predovšetkým opisuje vecí, ktoré sú oddelené od náboženstva. V kontexte náboženstva Kant upriamuje na označenie oddelenia štátu alebo verejných inštitúcií od náboženských vplyvov. Sekulárny prístup, ktorý Kant predstavuje sa zameriava na [...]

Isus Christos ako Syn Boží

20.08.2023

Kant vo svojej kritickej filozofiou, ktorej najvýznamnejším dielom je Kritika čistého rozumu sa zaoberá otázkou poznania a upriamuje čitateľa na to, ako a do akej miery môžeme získať istotu a poznatky o svete a Božom zjavení v dejinách ľudstva. [1] Kant odmietal nadprirodzené aspekty kresťanského náboženstva, ako sú zázraky, vzkriesenie a božskú podstata Christa. [2] [...]

Isus Christos ako historická postava

20.08.2023

Nemecký idealizmus pestuje Christológiu, ktorá je hlavne dejinno-filozofická. [1] V prípade vnímania Christa z historického charakteru existovali v rámci nemeckého idealizmu rozdielne postoje. Každý filozof idealizmu mal vlastný individuálny prístup a interpretáciu, ktorá závisela od jeho vlastného filozofického systému, presvedčenia a osobného postoja ku Christovi a viere [...]

Alexandr Lukašenko

Švajčiarsky súd oslobodil bývalého agenta bieloruskej eskadry smrti

28.09.2023 22:46

Garavského súdili za nútené zmiznutie troch politických odporcov prezidenta Alexandra Lukašenka koncom 90. rokov 20. storočia.

javor, británia, hadrianov val, robin hood

V noci niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v Británii

28.09.2023 21:18

Išlo o javor, ktorý rástol neďaleko Hadrianovho valu na severe Anglicka.

voľby v Bratislave

Výpočet mandátov: Aký silný vplyv majú nevoliči na výsledok parlamentných volieb?

28.09.2023 20:00

Postoj nevoličov napovedá, že sa ich voľby netýkajú, ale istým spôsobom pomáhajú víťaznej politickej strane v obsadení čo najviac mandátov v parlamente.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 204
Celková čítanosť: 275370x
Priemerná čítanosť článkov: 1350x

Autor blogu