Založ si blog

Vždy pripravená!

Skaut ostáva skautom navždy a živým dôkazom toho je v Kežmarku stále aktívna skautka a psychiatrička MUDr. Anna Uhrová.

Čo Vás viedlo k voľbe práve psychiatrického odboru?

Pôvodne som si nevyberala odbor psychiatria, keďže v  tej dobe, keď som začínala štúdiá, nebolo na výber. Prišla mi len takzvaná umiestenka, ktorá ma predurčila na tento odbor. Kvôli svojej viere som nemala dobrý kádrový posudok. Neľutujem však, že mám práve tento odbor, ktorý mi umožňuje vykonávať moju profesiu doteraz. Prešla som všetkými oddeleniami a na psychiatrii bolo voľné miesto. Tak som tam začala pracovať a  pracujem dodnes. Keby som mala stáť pri operáciách, nemohla by som. Ale tu potrebujem, aby mi šiel len jazyk, pamäť a  mozog, preto môžem pracovať. Na svojej práci ma najviac napĺňa osud človeka. So všetkým tým dobrým aj zlým.

Mnohým ste známa ako dlhoročná skautská vedúca. Spomínate si na to, kde ste sa prvýkrát streli so skautingom?

So skautingom som sa prvýkrát stretla, keď som študovala v  Prahe, kde som chodila do Kostola Matky Božej pred Týnom. V tom čase tam pôsobil páter Jiří Reinsberg. Bol to veľký skaut, lenže skauting bol vtedy u nás zakázaný. Po uvoľnení politickej situácie mi v  roku 1968 povedal páter Reinsberg pamätnú vetu: „Aničko, založíš pri chráme dievčenský oddiel skautingu.“ Dovtedy som o skautingu veľa nevedela. Chlapčenský oddiel viedol môj kolega, ktorý mal už so skautingom skúsenosti. Ja som však neostala bez pomoci, pretože starí skauti okamžite nastúpili a  boli ochotní ma zaškoliť a  v  čomkoľvek poradiť. Táborili sme pri Plzni bez prestávky každé leto. Po pritvrdení politických pomerov a nástupe normalizácie bol skauting potlačený, ale jeho činnosť pokračovala, hoci pod hlavičkou Zväzarmu. Náplň však vždy bola skautská.

Skautské zbory majú svoje pomenovania, ako sa nazýva ten kežmarský?

Kežmarský skautský zbor nesie názov 3. zbor Aničky a Bořivoja Uhrových. Takto ho pomenovali miestni skauti. Nesie moje meno a taktiež meno môjho manžela, ktorý viedol chlapčenský oddiel. Medzi skautmi ho nevolajú inak ako Boreček. Bol odo mňa o 27 rokov starší. Bol to veľký športovec, miloval prírodu. Hovoril piatimi jazykmi a zo všetkých prekladal. S chlapcami chodil každú sobotu na dlhé túry, niekedy prešli aj 15 kilometrov denne. Všetci ho poznali ako veľmi vtipného. Robil si z každého žarty. Aj zo mňa. Keď sme sa zoznámili, už som pracovala na psychiatrii. Musel sa zmieriť s tým, že si vzal psychiatričku. Vlastné deti sme nemali, preto sme sa naplno mohli venovať mladým skautom. Každý týždeň sme spolu chodievali do prírody a cez letné prázdniny táborili. Bořivoj je pochovaný na novom cintoríne v  Kežmarku. Hrob má úplne hore. Tam chcel byť vždy pochovaný, aby mal výhľad na Tatry. Jeho hrob je dodnes miestom, kde sa skauti schádzajú. Hovoria, že sa zídu u Borečka. Už je to tradícia.

Rastie na Slovensku a konkrétne v Kežmarku záujem detí o vstup do skautingu?

Skauting má u nás stagnujúcu tendenciu. Dnes už na dlhšie túry nechodievam, rada si však posedím s  mladými skautmi pri táboráku. Dôležitým pilierom sú v  skautingu aj mladí aktívni rodičia, ktorí skautov taktiež vychovávajú a pomáhajú naším oddielom. Každoročne pravidelne v  predvianočnom čase vynášame spoločne betlehemské svetlo na Lomnický štít a tiež mávame vo fašiangovom období plesy. Mojím druhým domovom sa však stala Svätá zem. Žijem z dôchodku. Ambulantné príjmy som tak mohla investovať do Svätej zeme ako dar pre skautov, ktorí by si to len tak ľahko nemohli dovoliť.

V čom je skaut iný ako bežný človek?

Skauting je organizácia, ktorá je aktuálna v každej dobe, pretože formuje človeka telesne, duševne i  duchovne. Milovať Boha, ľudí a prírodu je krédo, ktorým mladí skauti napĺňajú svoj život. Nepotrebujem bohatá umrieť. Peniaze potrebujem len na to, aby som vyžila a  zaplatila, čo treba. Ostatné môžem rozdať. Zatiaľ som nenašla lepšiu organizáciu pre výchovu mladých, nakoniec aj starší sa vždy vyžijú.

Na akých princípoch stojí skauting?

Skautské desatoro, ktorým sa skauti riadia, je základným princípom formovania skautov. Na skautovu česť sa dá spoľahnúť. Skaut je verný a oddaný, je osožný a pomáha iným, je priateľom všetkých ľudí dobrej vôle a bratom každého skauta, je zdvorilý, je ochrancom prírody a  cenných ľudských výtvorov, je poslušný voči rodičom, predstaveným a  vodcom, je veselej mysle a  rozvážny, je sporivý a hospodárny a v neposlednom rade je skaut čistý v myšlienkach, slovách a skutkoch. Skaut sľubuje na svoju česť, že sa vynasnaží zo všetkých síl plniť si povinnosti voči Bohu a svojej vlasti, pomáhať v  každom čase svojim blížnym a dodržiavať skautský zákon.

Aké vidíte ako psychiatrička výhody skautingu?

Psychiatrické vzdelanie sa dá použiť v každej oblasti. V skautingu je dôležitá sebavýchova, a tá je naviazaná na duševné zdravie, ktoré úzko súvisí aj s  psychiatrickým povolaním. Psychický stav spravidla ovplyvňuje aj duševný, takže práca v tomto medicínskom odbore je o  to náročnejšia. Na psychiatrii pracujem viac ako 50 rokov a  v  kežmarskej poliklinike mám ambulanciu od roku 1978.

Skauting je aj o dobrodružstve, prekonávaní vlastnej komfortnej zóny. Aké dobrodružstvá môžu skauti zažiť?

Skautské zážitky sú krásne. Všetky túry, výlety, tábory s večernými táborákmi. Skaut má povinnosť vykonať aspoň jeden dobrý skutok denne. Má milovať prírodu, ochraňovať ju. Každá malá akcia sa dá prežívať ako veľké dobrodružstvo. Skauting v  mnohom otvára človeku cestu cez svoje hodnoty a  princípy, na ktorých stojí. Čo najlepšie odovzdáte mladým? Morálku. A život spätý s Bohom, prírodou a človekom. Starí už môžu byť nevzdelateľní a nevychovateľní. Ale mladí majú všetko pred sebou, a tí sú našou budúcnosťou.

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351515x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu