Založ si blog

Kežmarok súčasťou východnej trasy Jakubskej cesty

Popularita pútnických ciest v Európe, a predovšetkým Jakubskej cesty stále rastie. Cesta putovania napĺňa očakávania moderného človeka po stretnutí s tradíciami, spiritualitou a históriou miest Európy, v kombinácii s cestovaním, poznávaním a celkovým zážitkom vybočenia z bežného životného štýlu.

Z dobových kroník vieme, že trasa pútnickej cesty k hrobu apoštola Jakuba do španielskeho mesta Compostela cez Spiš, Levoču, Kežmarok, Bardejov, Košice tu existovala už v stredoveku. Prvé záznamy o existencii trasy pochádzajú z roku 1340 a od mesta Compostela je vzdialená približne 3 131 km.

V roku 2013 bola oficiálne otvorená prvá Jakubská cesta na Slovensku, ktorá vedie z Košíc cez Spiš až do Compostely. Celá trasa Jakubskej cesty je označená žltou šípkou a informačnou tabuľou s popisom miesta i myšlienkou na ďalší úsek cesty. Na Slovensku rozlišujeme štyri trasy Jakubskej cesty, ktoré sú orientované podľa svetových strán. Východná trasa, ktorej súčasťou je aj Kežmarok, sa začína v Košiciach a končí v Červenom Kláštore.

Aj v našom meste možno badať na informačnej tabuli pri Novom evanjelickom kostole označenie Jakubskej cesty, ktorý tvorí jakubská mušľa – hrebenatka, symbol sprevádzajúci pútnika celou jeho cestou. V Kežmarku bola Jakubská cesta otvorená 14. novembra 2014. Požehnal ju vtedajší prešovský gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach, ktorý pochádza z neďalekej obce Ľubica.

Doba, v ktorej žijeme, ponúka mnoho spôsobov, ako sa dostať k informáciám o tejto ceste. Na viacerých stránkach sme však natrafili na dve nepresnosti práve z časti cesty naším mestom. Prvou mylnou informáciou bolo, kde pútnici nájdu pečať do credentialu, pasu pútnika, do ktorého sa zaznačujú pečiatky z navštívených miest Jakubskej cesty. Internetové stránky nás odkazovali na turistickú informačnú kanceláriu, kde nám však oznámili, že táto pečať sa nachádza na recepcii hotela Hviezdoslav, keďže je táto recepcia otvorená nonstop a pútnik si tak môže v ktorúkoľvek hodinu časť cesty nechať opečiatkovať do credentialu. Druhou nepresnosťou bola samotná informácia o pečati, na ktorej by sme podľa zistených informácií mali čakať starobylý Kežmarský hrad, no namiesto toho na nej nachádzame renesančnú zvonicu pri rímskokatolíckej Bazilike sv. Kríža. „Za posledných desať rokov si pamätám možno piatich pútnikov,“ doplnil informácie Marek Kollár z Kežmarskej informačnej agentúry.

Mnohí pútnici sa riadia heslom: „Ak chceš spoznať Boha, choď do Jeruzalema. Ak chceš spoznať Cirkev, choď do Ríma. Ale ak chceš spoznať seba, choď do Santiaga de Compostela,“ a možno i preto sa táto sieť ciest stáva čoraz viac vyhľadávanejším spôsobom spoznávania krajiny a na mnohých miestach je postupne vyznačovaná i dopĺňaná informačnými systémami či službami z oblasti cestovného ruchu a miestnej gastronómie. Potvrdenie o absolvovaní Jakubskej cesty dostanete po tom, keď na nej prejdete 100 km a dostanete odtlačky pečatí na miestach, ktoré počas nej navštívite.

Východná trasa Jakubskej cesty: Košice-Čermeľ, Jahodná, Vyšný Klátov, Predné holisko – chata Lajoška, Kojšovská hoľa – chata Erika, Gelnica – židovský cintorín, Gelnica – hrad Thurzov, Thurzov – kaplnka, Krompachy-Plejsy, Spišský hrad, Levoča, Kežmarok, Podolínec, Vyšné Ružbachy, Litmanová, Červený Kláštor.

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351516x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu