Založ si blog

Kežmarok súčasťou východnej trasy Jakubskej cesty

Popularita pútnických ciest v Európe, a predovšetkým Jakubskej cesty stále rastie. Cesta putovania napĺňa očakávania moderného človeka po stretnutí s tradíciami, spiritualitou a históriou miest Európy, v kombinácii s cestovaním, poznávaním a celkovým zážitkom vybočenia z bežného životného štýlu.

Z dobových kroník vieme, že trasa pútnickej cesty k hrobu apoštola Jakuba do španielskeho mesta Compostela cez Spiš, Levoču, Kežmarok, Bardejov, Košice tu existovala už v stredoveku. Prvé záznamy o existencii trasy pochádzajú z roku 1340 a od mesta Compostela je vzdialená približne 3 131 km.

V roku 2013 bola oficiálne otvorená prvá Jakubská cesta na Slovensku, ktorá vedie z Košíc cez Spiš až do Compostely. Celá trasa Jakubskej cesty je označená žltou šípkou a informačnou tabuľou s popisom miesta i myšlienkou na ďalší úsek cesty. Na Slovensku rozlišujeme štyri trasy Jakubskej cesty, ktoré sú orientované podľa svetových strán. Východná trasa, ktorej súčasťou je aj Kežmarok, sa začína v Košiciach a končí v Červenom Kláštore.

Aj v našom meste možno badať na informačnej tabuli pri Novom evanjelickom kostole označenie Jakubskej cesty, ktorý tvorí jakubská mušľa – hrebenatka, symbol sprevádzajúci pútnika celou jeho cestou. V Kežmarku bola Jakubská cesta otvorená 14. novembra 2014. Požehnal ju vtedajší prešovský gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach, ktorý pochádza z neďalekej obce Ľubica.

Doba, v ktorej žijeme, ponúka mnoho spôsobov, ako sa dostať k informáciám o tejto ceste. Na viacerých stránkach sme však natrafili na dve nepresnosti práve z časti cesty naším mestom. Prvou mylnou informáciou bolo, kde pútnici nájdu pečať do credentialu, pasu pútnika, do ktorého sa zaznačujú pečiatky z navštívených miest Jakubskej cesty. Internetové stránky nás odkazovali na turistickú informačnú kanceláriu, kde nám však oznámili, že táto pečať sa nachádza na recepcii hotela Hviezdoslav, keďže je táto recepcia otvorená nonstop a pútnik si tak môže v ktorúkoľvek hodinu časť cesty nechať opečiatkovať do credentialu. Druhou nepresnosťou bola samotná informácia o pečati, na ktorej by sme podľa zistených informácií mali čakať starobylý Kežmarský hrad, no namiesto toho na nej nachádzame renesančnú zvonicu pri rímskokatolíckej Bazilike sv. Kríža. „Za posledných desať rokov si pamätám možno piatich pútnikov,“ doplnil informácie Marek Kollár z Kežmarskej informačnej agentúry.

Mnohí pútnici sa riadia heslom: „Ak chceš spoznať Boha, choď do Jeruzalema. Ak chceš spoznať Cirkev, choď do Ríma. Ale ak chceš spoznať seba, choď do Santiaga de Compostela,“ a možno i preto sa táto sieť ciest stáva čoraz viac vyhľadávanejším spôsobom spoznávania krajiny a na mnohých miestach je postupne vyznačovaná i dopĺňaná informačnými systémami či službami z oblasti cestovného ruchu a miestnej gastronómie. Potvrdenie o absolvovaní Jakubskej cesty dostanete po tom, keď na nej prejdete 100 km a dostanete odtlačky pečatí na miestach, ktoré počas nej navštívite.

Východná trasa Jakubskej cesty: Košice-Čermeľ, Jahodná, Vyšný Klátov, Predné holisko – chata Lajoška, Kojšovská hoľa – chata Erika, Gelnica – židovský cintorín, Gelnica – hrad Thurzov, Thurzov – kaplnka, Krompachy-Plejsy, Spišský hrad, Levoča, Kežmarok, Podolínec, Vyšné Ružbachy, Litmanová, Červený Kláštor.

Historickú železničnú v Kežmarku stanicu čaká rekonštrukcia

01.05.2024

Mesto Kežmarok je výnimočné svojimi pamiatkami a budovami, ktoré boli centrom politiky, náboženstva, ale aj dopravy. Historická železničná stanica v Kežmarku je jedinečná svojou polohou a významom pre celý Spiš. V najbližších mesiacoch nás čaká jej oprava. V minulosti patrila budova kežmarskej stanice k najkrajším v celom Uhorsku. Postavená bola v rokoch 1914 až [...]

Za dverami tajomstva: Cesta do srdca pravoslávného chrámu v Ľubici

24.04.2024

Pravoslávna cirkevná obec v Ľubici začala písať svoje dejiny 2. marca 1951. Malý chrám pri ceste smerom z okresného mesta Kežmarok v sebe skrýva bohato zdobené ikonami vypísané steny chrámu. Aj keď ľubický pravoslávny chrám malý i mladý a jeho základný kameň bol posvätený v roku 1999, môže sa pravoslávna cirkevná obec pochváliť pokročilým štádiom [...]

Pohryznutie je pre hada poslednou možnosťou ako sa brániť

09.04.2024

S jarným počasím sú spojené aj výlety do prírody. Ak si dáme pozor, nemáme sa čoho báť. Na Slovensku máme len jedného jedovatého hada a ním je vretenica severná. Čo robiť ak nás pohryzie? Pri uhryznutí hadom je najdôležitejšie zachovať pokoj. Mnohokrát sa stáva, že uhryznutie je suché, čiže bez vypustenia jedu. „Jed nie je pre zdravého dospelého človeka [...]

Štefan Harabin

Hlas podľa Migaľa nie je celkom stotožnený s nomináciou Harabina do Súdnej rady

05.05.2024 12:42

Poslanec dodal, že ho mrzí, že SNS, ktorá chce Harabina nominovať, pri takomto návrhu obišla Koaličnú radu.

Väzenie / Väznica / Cela /

Najviac väzňov v SR malo dokončené len úplné základné vzdelanie

05.05.2024 12:13

Celkovo sa v slovenských ústavoch k 31. decembru 2023 nachádzalo 8 305 odsúdených osôb a 1 419 obvinených osôb.

EU Dollar Euro Parity Explainer

Lídri susedných štátov svoje sľuby o eure nesplnili. Kedy Slováci prestanú platiť korunou, forintom a zlotým?

05.05.2024 11:27

Politici v Česku, Poľsku a Maďarsku mali ambiciózne plány s prijatím spoločnej európskej meny. Zostalo pri kvetnatých rečiach. Ako to vyzerá teraz?

Partizánske / Prietrž mračien / Potopa / Pes /

Stačilo 15 minút. Po prietrži mračien vytopilo časť Partizánskeho, vyhlásili mimoriadnu situáciu

05.05.2024 10:42

Okrem mimoriadnej situácie vyhlásili aj tretí stupeň povodňovej aktivity.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 241
Celková čítanosť: 333599x
Priemerná čítanosť článkov: 1384x

Autor blogu